Увага – шахрайські сайти

Кібершахраї використовують інтернет для викрадення коштів українців

За даними Національного банку України, більше половини всіх безготівкових транзакцій в Україні сьогодні проводиться в інтернеті. І щороку кількість операцій та загальна сума платежів у Мережі подвоюються. Показовою є і кількість магазинів електронної торгівлі (е-комерції), які обслуговували платіжні картки в Україні: 1 січня 2016 року їх було 2 915. Фахівці переконані, що в найближчі роки інтернет стане абсолютно домінуючим способом здійснення безготівкових транзакцій.

Однак разом із розвитком онлайн-платежів стрімко зростає і кількість шахрайських операцій, які проводяться через Мережу без фізичного використання платіжних карток.

Фішинг (від англ. fishing – «рибалка») – один із найпоширеніших видів шахрайства з використанням методів соціальної інженерії. Його мета – під різними приводами виманити у держателя платіжної картки конфіденційну інформацію, у тому числі реквізити платіжної картки, що дасть змогу отримати доступ до рахунку і вкрасти гроші. Щоб піймати на гачок довірливого користувача, злочинці імітують діяльність реально існуючих банків-емітентів та компаній, активно використовуючи неголосові засоби комунікації: sms-повідомлення, е-mail-повідомлення, форму оплати на сайті, який є фішинговим веб-ресурсом.

Фішинговий сайт – це шахрайський веб-ресурс, який виманює реквізити платіжних карток під виглядом надання неіснуючих послуг (це може бути, наприклад, поповнення мобільного рахунку або переказ коштів із картки на картку), або клон веб-ресурсу організації, якій користувач довіряє (як от «Приват 24», portmone.comukrposhta.com і т.д.). За статистикою, більш ніж 90 % фішингових сайтів надають саме неіснуючі послуги з поповнення мобільних рахунків і переказу коштів із картки на картку – громадяни мають бути особливо уважними, проводячи ці операції в інтернеті.

Головна рекомендація фахівців із кібербезпеки у платіжній сфері – ніколи не вказувати дані своєї платіжної картки (номер, термін дії, тризначний код безпеки CVV2/CVC2 на зворотньому боці картки), а також банківський код підтвердження операції з sms-повідомлення на підозрілих та неперевірених сайтах.

Розпізнати фішинговий веб-ресур – не проблема. Перевірити сайт можна навіть просто візуально, не використовуючи жодних додаткових сервісів.

 • Якщо домен сторінки починається з http\\, а не з https\\ і не має зеленого замка, який повідомляє провстановлення безпечного http-з’єднання, ресурс як мінімум не є безпечним, як максимум – може бутифішинговим.

 • Реєстрація сайту, який надає послуги переказу коштів із картки на картку, а також поповнення мобільного телефону чи онлайн-кредитування, не на домені національного рівня .ua може бути ознакою фішингового ресурсу.

 • Наявність нульових комісій та інших неймовірних пропозицій має насторожити.

 • Контентні хиби, наприклад, розбіжності у назві домену в адресному рядку та в тексті або на банері, теж можуть свідчити про те, що це шахрайський сайт.

 • Якщо в адресному рядку відображається однакова адреса для всіх сторінок сайту, користувач точно зайшов на фішинговий ресурс.

 • Легітимні сайти маскують введення карткових реквізитів (наприклад, зірочками) або використовують віртуальну клавіатуру, фішингові ресурси – ні.

Для боротьби із фішингом Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЄМА, яка за підтримки Державного департаменту США реалізує в Україні Національну програму сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків Safe Card, створила та регулярно оновлює список виявлених фішингових сайтів. Ознайомитись із переліком сайтів, що становлять небезпеку, може кожен інтернет-користувач на офіційному ресурсі ЄМА у розділі «Чорний список сайтів». Крім того, на сайті Асоціації розміщена інформація, яка допоможе вчасно розпізнати фішинговий сайт і захистити свої кошти.

Радує той факт, що з кожним роком українці стають більш уважними під час проведення розрахункових операцій в інтернеті. Однак задовільним рівень поінформованості населення про види шахрайства з використанням платіжних інструментів у Мережі назвати складно. Як засвідчило опитування, проведене компанією Gemius серед інтернет-користувачів України віком від 14 до 69 років, у яких є персональна платіжна банківська карта, 68 % респондентів вважають операцію на сайті ризикованою, якщо бачать граматичні, стилістичні та синтаксичні помилки на сторінці; 66 % насторожують сайти для поповнення мобільного рахунку і переказів коштів із картки на картку, назва яких не зустрічалася раніше. Найменше ризиків натрапити на фішинг-шахраїв, на думку українців, на сайтах, зареєстрованих на доменах другого рівня, де для реєстрації нема жодних обмеженьнаприклад: .ru, .com.ua, .in.ua, .pp.ua, .kiev.ua, .dp.ua, .te.ua, .org, .net, .com, .info, .biz, .top, .in, .cc, а також на домені конструктора сайтів (JimdoHeroku).

Найпоширеніший спосіб захисту українців від шахрайства з даними платіжних карток в інтернеті – здійснення поповнення мобільного рахунку і грошового переказу тільки за допомогою відомих і надійних платіжних сервісів (так роблять 80 % опитаних). У той же час окрему картку для онлайн-розрахунків відкриває лише 21 % респондентів (а 22 % навіть не чули про такий спосіб захисту). Наявність https в адресному рядку сайту перевіряють лише 36 % опитаних. 29 % про необхідність робити це не знають.Довідка

Safe Card: Національна програма сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків

Проект стартував в Україні 1 жовтня 2016 року і продовжуватиметься до 30 вересня 2017 року.

Програма передбачає комплекс заходів та активностей Асоціації ЄМА, медіа, учасників платіжного ринку та державних органів за п’ятьма напрямками протидії:

 • підвищення обізнаності громадян України про ефективні способи захисту власної інформації та правила безпечного використання платіжних карток, електронних платежів та банкоматів;

 • удосконалення кримінального законодавства України у сфері неправомірного обігу засобів платежу та приведення його у відповідність світовим стандартам з урахуванням актуальних видів карткових та платіжних злочинів;

 • удосконалення системи оперативного отримання й перевірки правоохоронними органами інформації про злочини із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;

 • удосконалення взаємодії між банками, патрульною поліцією, кіберполіцією і слідством при розслідуванні та протидії злочинам із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;

 • підвищення поінформованості суддів і прокурорів про схеми здійснення злочинів із платіжними картками, інтернет-платежами та в банкоматах, аналіз судової практики і формування рекомендацій із кваліфікації карткових та платіжних злочинів.

У рамках Програми проводяться соціологічні дослідження, розробляються інформаційні матеріали, створюються міжвідомчі робочі групи тощо.

Проект впроваджується за підтримки Державного департаменту США і координується Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА.ЄМА

Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЄМА (ema.com.ua) створена у 1999 році для того, щоб зробити використання безготівкових платіжних інструментів і технологій при розрахунках і кредитуванні в Україні невід’ємним елементом фінансової культури, таким же зручним, як і у країнах Великої сімки та Європейського союзу.

Асоціація передає накопичений досвід використання безготівкових платіжних інструментів, експертну статистичну й аналітичну інформацію клієнтам банків і ЗМІ, формуючи впевненість у зручності й безпечності безготівкових розрахунків.

Разом з регуляторами ринку Асоціація ЄМА формує законодавчу і нормативну основу роботи платіжного ринку. Протягом 15 років створено та адмініструється єдина в Україні міжгалузева онлайн-система обміну інформації про платіжне і кредитне кібершайхраство, налагоджена співпраця з правоохоронними органами.

З 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року Асоціація ЄМА є координатором Національної програми сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків Safe Card, яка реалізовується в Україні за підтримки Державного департаменту США.

Повідомляє представник прес-служби Програми Sаfe Card.
Кібершахраї увага сайти українці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Пригоди
Учора, 17 червня, у Млинові на проїжджу частину дороги впало дерево. Як повідомляє ГУ ДСНС України, місцеві рятувальники оперативно розрізали стовбур і гілки дерева. Таким чином звільнили проїжджу частину. Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua
Здоров'я
Понад 11 тисяч дітей Рівненщини можуть захворіти на кір. А все тому, що батьки, незважаючи на епідемію кору, яка триває вже другий рік, не спромоглися захистити своїх дітей від небезпечної інфекції, - повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр. Спеціалісти ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України» провели аналіз щепленості проти кору дітей, які відвідують дитячі організовані колективи. Станом на 01.06.2019 року в області 11889 дітей...
Пригоди
В Антополі Рівненського району сталася ДТП. Автомобіль в'їхав у відбійник. Інформації про постраждалих немає. Про це повідомляють очевидці в спільноті "Рівне ДТП" у Фейсбуці. Причину аварії на місці події з'ясовує поліція. Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua
Різне
Для надійного електропостачання тролейбусів на маршрутах м. Рівне працівниками служби електрогосподарства КП "Рівнеелектроавтотранс" РМР проводиться аварійний ремонт. Комунальники ремонтують кабельну ліню 10 кВ по вул. Курчатова, - повідомляє www.troleybusrivne.pp.ua. Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua
Пригоди
18 червня о 07:16 до Служби порятунку Рівненщини за номером "101" надійшло повідомлення про те, що на відрізку автодороги Київ-Чоп поблизу села Колоденка сталася дорожньо-транспортна пригода за участю двох автомобілів Volkwagen Passat та Ford Focus. До місця події було направлено чергові відділення рятувальників 1-ї державної пожежно-рятувальної частини, пожено-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС області та опе...
Кримінал
Під процесуальним керівництвом прокуратури Рівненської області закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом одержання одним із сільських голів області неправомірної вигоди, яке поєднане із вимаганням. В ході досудового розслідування слідчими СУ ГУНП в Рівненській області встановлено, що особа вимагала та одержала від приватного підприємця Рівненщини неправомірну вигоду в сумі 7000 гривень за невжиття заходів щодо припинення діяльн...
Пригоди
На автодорозі «Київ-Чоп» поблизу села Колоденка сьогодні, 18 червня, близько сьомої години ранку сталася смертельна автопригода.  Поліцейські на місці події попередньо встановили, що внаслідок лобового зіткнення двох легкових автомобілів «Ford» та «Volkswagen Passat» загинули обоє водіїв і травмувалися двоє пасажирів. Слідчі з’ясовують усі обставини ДТП. Рух транспортних засобів, який був тимчасово ускладнений, відновлено. Відділ комунікації поліції Рівнен...
Пригоди
Поблизу Рівного на ділянці автомобільної дороги Корнин-Колоденка трапилася смертельна ДТП. В аварію потрапили три автомобілі. Як повідомляють очевидці з місця події, в аварії загинуло двоє осіб. На місці трагедії поліція встановлює причину кривавої ДТП. Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua
Суспільство
Пасажири маршрутки Рівне-Березне влаштували бійку за місця під час зупинки транспортного засобу. Відео з інцидентом розмістили в спільноті "Наше Рівне" у Фейсбуці. Як стверджують свідки, один з пасажирів напідпитку зі свою дружиною та дітьми не впускав всередину транспортного засобу інших пасажирів. Мовляв, вже й так багато зайшло людей всередину.  Між пасажирами виникла сутичка у якій приймали участь як чоловіки так і жінки, а діти несамовито плакали та к...
Новини по темі
Пасажири маршрутки Рівне-Березне влаштували бійку (ВІДЕО)
Який вигляд має вулиця у Рівному після ремонту (ФОТО)
У Рівненському зоопарку – новий мешканець (ФОТО)
Майже дві сотні рятувальників та півсотні одиниць спецтехніки ДСНС на Рівненщині чергує на період свята
На Рівненщині розшукують зниклого чоловіка (ФОТО)
У Рівному перекриють рух для транспорту
На Рівненщині навчатимуться рятувальники зі всієї України на новенькому обладнанні з Німеччини
Депутати виділили 180 тисяч гривень на програму "Пам'ять" в рамках якої проводяться розкопки захоронення масового вбивства українців на території колишньої в'язниці
На Рівненщині рідні шукають дідуся (ФОТО)
У Рівному два дні триватиме V Міжнародна спеціалізована виставка «СЕТ-2019» (ФОТО)