• Головна
  • Що знають українці про способи захисту від кібершахрайства?
12:04, 19 жовтня 2016 р.

Що знають українці про способи захисту від кібершахрайства?

Стартувало національне опитування щодо обізнаності громадян про способи захисту від шахрайства у сфері використання платіжних карток 

13 жовтня 2016 року в Україні розпочалось комплексне соціологічне дослідження gemiusAdHoc «Оцінка рівня обізнаності щодо ознак та засобів  захисту від шахрайства у сфері використання платіжних карток серед інтернет-користувачів України». Опитування дозволить визначити, якої інформації не вистачає українцям для безпечного користування платіжними картками та як її ефективно доносити. Відтак, просто поділившись персональним досвідом, кожен українець зможе долучитися до боротьби із кіберзлочинністю. 

Дослідження проводиться компанією «Gemius Україна» та Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА в рамках Національної програми сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків Safe Card, яка стартувала в Україні 1 жовтня. Програма реалізується за підтримки Державного департаменту США і координується Асоціацією ЄМА. До дослідження приєдналися українські банки. 

Під час опитування респондентам запропонують відповісти на 19 запитань, які стосуються використання платіжних карток як у банкоматах, так і в інтернеті. Дослідження дозволить, наприклад, з‘ясувати, наскільки обережні українці під час онлайн-розрахунків; чи знають, як визначити сайт шахраїв та убезпечити свої кошти під час купівлі товарів і послуг через Всесвітню мережу; наскільки часто змінюють ПІН-код; чи звертають увагу на зовнішній вигляд банкомату перед тим, як здійснювати операцію. Також буде встановлено, як зазвичай реагують українці на випадки шахрайства з їх картками і чи звертаються до правоохоронних органів. Крім того, опитування допоможе визначити ефективні способи донесення освітньої інформації на тему кібербезпеки. 

Дослідження триватиме із 13 жовтня по 7 листопада 2016 року. Звіт з результатами дослідження буде оприлюднений на початку грудня 2016 року.  

Востаннє таке масштабне дослідження проводилося в Україні на початку 2014 року. Тоді опитування встановило, що хоча понад 90 % респондентів знають про існування шахрайства у сфері використання платіжних інструментів, а 15 % так чи інакше стикалися з цим явищем, без підказки назвати засоби захисту можуть далеко не всі. 11 % користувачів не згадали взагалі жодного способу захисту, решті були відомі лише один-два. При цьому, вони стосувалися переважно збереження ПІН-коду, а сучасні дієві засоби захисту від шахрайства українцями на той період майже не використовувалися. Навіть sms-повідомлення більшість держателів карток сприймали як джерело інформації про надходження коштів, а не як інструмент для припинення шахрайських операцій.   

Чи змінилася ситуація за два з половиною роки, покажуть дані, які будуть отримані під час опитування у жовтні-листопаді 2016 року. Отримана інформація використовуватиметься для проведення освітньої кампанії, направленої на підвищення обізнаності українців про види шахрайства у сфері використання платіжних карток та способи захисту від дій кіберзлочинців. Кампанія буде реалізовуватися в рамках Програми Safe Card. Очікується, що в результаті проведення інформаційної кампанії рівень обізнаності громадян України про ефективні способи захисту від шахрайства в сфері використання платіжних карт збільшиться не менш ніж на 30%.  

«При підготовці матеріалів для освітньої кампанії ми використовуватимемо кращі світові практики. Крім того, планується адаптація матеріалів міжнародних організацій по боротьбі з платіжним шахрайством та кіберзлочинністю, зокрема Європейського центру по боротьбі з кіберзлочинністю (European Cyberсrime Centre, EC3), який діє у структурі Європолу», – відмітила керівник ЄМА Академії Раїса Федоровська. 

Для оцінки ефективності освітньої кампанії серед українців у рамках Програми Safe Card буде проведено ще дві хвилі соціологічного дослідження у березні та серпні 2017 року.   

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Кібершахрайство #захист #увага
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...