• Головна
  • Жінки на парламентських виборах -2014. Де законні 30% ?
10:40, 12 грудня 2014 р.

Жінки на парламентських виборах -2014. Де законні 30% ?

У середу, 10 грудня  2014  року представники   органів влади, політичних партій, громадських організацій  , активні учасниці суспільно-політичного життя Рівненщини , молоді політологи та журналісти зустрілись у медіа-кав’ярні в рамках проекту «Гендерний моніторинг парламентських виборів -2014».

Мета заходу – активізувати громаду щодо збільшення жінок у владі, а також ознайомити  учасників та учасниць з кількісними та якісними аспектами представництва жінок у виборчих списках політичних партій та у мажоритарних округах; обговорити основні  проблеми, з якими стикаються жінки-кандидатки під час виборчої кампанії.

Організатором заходу була Рівненська НУО «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка» , презентацію результатів моніторингу на заході представила експерт проекту , доктор політичних наук  з Волині пані Оксана Ярош.

2014 році ВГО «Жіночий консорціум України», який входить до Жіночої демократичної мережі вже вдруге проводив гендерний моніторинг парламентських виборів.

У результаті моніторингу експерти виявили наступне:

  •  у порівнянні з 2012 роком кількість жінок-кандидаток збільшилась і в мажоритарних округах, і у партійних списках, однак представництво жінок лишається на низькому рівні.  У Верховній Раді України 8-го скликання 55% жінок-виборців представляє лише 11% жінок у парламенті. Вперше за всю історію представництво жінок у відсотковому співвідношенні складає 11%. Хоча кількісно представництво збільшилось лише на  3 особи ( 44 жінки у  2012 р. і 47 жінок у 2014 р.);
  • законодавча норма про 30% квотування виконувалась формально. Парламентські вибори 26 жовтня 2014 року вперше проводились за новою правовою нормою щодо гендерного квотування, яка вступила в дію з 01 лютого 2014 року.  За законом «Про політичні партії в Україні» (Ст. 8. П.10) визначено, що представництво жінок або чоловіків у списку загальнонаціональної партії має бути не менше 30%. Фактично 20 із 29 зареєстрованих партій мали у списках, поданих до ЦВК, менше цієї передбаченої законом кількості;
  • жінкам на парламентських виборах -2014 року вдвічі легше попасти у партійні списки, аніж у їх прохідну частину.

У ході запланованого інтерактивного обговорення учасники поділилися власним досвідом, оцінили ситуацію на Рівненщині. Важливими виявилися питання:  чи  виконувався Закон України про політичні партії щодо квотного принципу формування списків політичних партій?  Як реально вплинути на його дотримання? Як ЗМІ висвітлювали участь жінок у передвиборчій кампанії 2014 року? Чи стане нова Рада  більш дієвою та демократичною завдяки новим жіночим особистостям?

Для збільшення кількості представництва жінок та досягнення гендерної рівності експерти рекомендують:

  • підвищувати правову  культуру усіх суб’єктів виборчого процесу шляхом просвітництва та популяризації;
  • підвищувати контроль  державних органів  влади за виборчим процесом. Наприклад, відмовляти у реєстрації партій як суб’єктів виборчого процесу при недотриманні гендерного квотування у виборчому списку;
  •  деталізувати законодавчу норму 30% гендерного квотування. Зокрема, доповнити її формулюванням: «у кожній десятці» партійного виборчого списку.

Учасники обговорення прийшли до висновку, що основний вплив на виборця здійснює не штучна популярність кандидата (чи то жінки, чи чоловіка). Головне – наявність реальної та переконливої стратегії , професійність і дієвість. А що би ми побачили більше жінок у Верховній Раді наступного скликання, активізувати та підтримувати їх варто вже у ході підготовки до  місцевих виборів - 2015.

 Для інформації:

Гендерний моніторинг парламентських виборів проводиться ВГО «Жіночий Консорціум України» у партнерстві з Жіночою демократичною мережею вже вдруге в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ (UNITER)», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та програмою PACT в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#жінки у політиці #новини #Рівне
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...