• Головна
  • В новому році все нове: і податки, і зарплати, і тарифи, і ціни…
14:01, 12 січня

В новому році все нове: і податки, і зарплати, і тарифи, і ціни…

В новому році все нове: і податки, і зарплати, і тарифи, і ціни…

Податкова амністія

У 2022 році продовжується процедура одноразового (спеціального) добровільного декларування, більш відома як "податкова амністія". У тих, хто планує скористатися правом спеціального декларування до 01.09.2022, є можливість застосувати знижену ставку збору при декларуванні іноземних доходів/активів до 01.03.2022 року. Вказана знижена ставка складатиме 7% замість стандартної ставки 9%.

Реєстратори розрахункових операцій для фізичних осіб-підприємців

З 1 січня 2022 року для ФОП 2 - 4 груп спрощеної системи оподаткування  обов'язкове використання РРО при здійсненні готівкових розрахунків. ФОП будуть зобов'язані зареєструвати та використовувати РРО чи програмні РРО при розрахунках зі споживачами. Ці зміни, зокрема, стосуються інтернет-торгівлі, готелів, ресторанів, магазинів тощо.

Зросла "мінімалка"

Закон "Про державний бюджет на 2022 рік" передбачив підвищення соціальних стандартів. Проте відбудеться це не одразу. Майже весь 2022 рік "мінімалка" становитиме 6 500 грн на місяць – такою вона стала 1 грудня 2021 року. А з жовтня вона зросте на 200 грн і стане 6700 грн.

Що з прожитковим мінімумом

Як і мінімальна зарплата, прожитковий мінімум для працездатних осіб зріс 1 грудня 2021 року – до 2 481 грн. Таким же він буде і з січня 2022 року.

Податки для ФОП

Зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму впливає на ставки податків для фізосіб-підприємців. Так, мінімальний єдиний соціальний внесок збільшився з грудня до 1 430 грн (22% від 6500 грн),  а з 1 жовтня він зросте до 1 474 грн.

Квартальна сума за 4 кв. становитиме 4 070 грн. Тож у податковій декларації за 2021 рік потрібно вказати зміну розміру ЄСВ: із січня до листопада – 1 320 грн, а в грудні – 1 430 грн. При цьому ФОП подаватиме одну декларацію (про єдиний податок та ЄСВ).

Єдиний податок для ФОПів першої групи становитиме не більше 248,1 грн (10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня). Для ФОПів другої групи – 1 300 грн (20% від "мінімалки"), для третьої групи нічого не зміниться – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ.

Зміни для землевласників

З  2022 року впроваджується нова система оподаткування сільгоспвиробників.

Вводиться поняття "мінімальне податкове зобов’язання" (МПЗ). Це сума податків, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету і залежатиме вона від грошової оцінки землі.

Тобто якщо сума всіх податків (податку на землю, податку на прибуток, єдиного податку), які сплачує сільгоспвиробник, буде меншою за МПЗ, то йому доведеться доплатити різницю.

МПЗ не визначається для городів, земельних ділянок дачно-будівельних та садівничих (городницьких) кооперативів, а також для сільгоспземель, що перебувають у межах населених пунктів.

Податок на продаж городини

Сплачувати податок на доходи фізосіб (18%) будть громадяни, якщо отриманий від продажу с/г продукції дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. У 2022 році – 78 тис грн.

Якщо вирішите продати жило

З доходу, отриманого від продажу третього і наступних об'єктів житлової нерухомості за календарний рік, необхідно буде сплатити 18% від суми договору купівлі-продажу.

Другий продаж житла за рік, як і раніше, оподатковується за ставкою 5%.

Також ставка 18% застосовується при другому і кожному наступному продажі комерційної нерухомості за рік та першому і кожному наступному продажі житла, що перебуває у володінні продавця менше трьох років.

Але відтепер дохід від продажу 3-го та наступних об'єктів нерухомості може бути зменшений на документально підтверджені витрати на придбання об'єкта нерухомості, розташованого на території України.

Податок на Google

Почнуть діяти норми Закону України від 03.06.2021 №1525-IX, які передбачають реєстрацію нерезидента платником ПДВ в Україні, якщо він надає електронні послуги на території України на користь фізичних осіб/фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, і якщо сума таких операцій перевищує 1 млн грн на рік. Для користувачів – це 20 % підвищення вартості послуг.

Запроваджено спеціальний правовий та податковий режим для IT-компаній Дія City

Серед передбачених особливостей оподаткування резидентів «Дія City»:

можливість сплати податку на прибуток підприємств на особливих умовах – за принципом податку на виведений капітал;

оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів спеціалістів – резидентів «Дія City» у вигляді заробітної плати, винагороди за гіг-контрактом, авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори за ставкою 5% у разі, якщо такі доходи спеціаліста не перевищують еквівалент 240 тис євро за рік;

сплата єдиного соціального внеску резидентом «Дія City» (якщо він відповідає встановленим вимогам) у розмірі мінімального страхового внеску на суму нарахованої зарплати або винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами.

У Рівному зменшили тариф на газ

Згідно з постановою НКРЕКП від 22 грудня 2021 р. №2765 з 1 січня цього року для АТ «Рівнегаз» встановлено тариф на послуги з розподілу природного газу у розмірі1,54 грн. за 1 кубометр на місяць (з урахуваннямПДВ). Порівняно з минулим роком, його зменшено на 8 відсотків.

Вартість послуг з доставки газу розраховується індивідуально для кожногоклієнта, а розмір плати залежитьлишевідобсягівспоживання. За основу беретьсяобсягспоживання газу впродовж «газового року». Цепроміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за «газовийрік», множиться на тариф на розподіл (доставку). Результат ділиться на 12 рівнихплатежів, якісплачуютьсящомісячновпродовж року.

Наприклад: за минулий «газовийрік» (з 1 жовтня 2020р. по 30 вересня 2021р.) споживачембуловикористано 500 куб. м газу. Місячнавартістьйого доставки до такого домоволодіння з 1 січня 2022р. розраховуватиметьсянаступним чином:

500 куб. м/12 міс. Х1,848 грн =77грн. на місяць з ПДВ, де1,848 грн – вартість доставки 1 кубометру газу на місяць з ПДВ для АТ «Рівнегаз». 

Нагадуємо, щозгідно з вимогами Типового договору, затвердженогоНКРЕКП, послуги з доставки газу необхідносплачувати в поточному місяці до 20 числа. Так як удеякихнаселених пунктах розмір плати за доставку газу є меншим за комісію банку, споживачеві буде вигіднішесплатити за кількамісяціводразу. Це дозволить заощадитисімейний бюджет.

Зауважимо,за розподіл газу згідноз чинимзаконодавством треба сплачувати, навітьякщови не використовуєте газ в окреміперіоди. Для таких клієнтів плата за доставку буде скоригованавідповідно до реальнихобсягівспоживання.

А водопостачання – навпаки подорожчало

З 1 січня 2022 року для споживачів Рівного на 15% подорожчали послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Крім того, за кожну з цих послуг буде уведено щомісячну абонентську плату, якої раніше не було.

Для споживачів комунального підприємства «Рівнеоблводоканал» з 1 січня 2022 року подорожчало централізоване водопостачання та водовідведення. Так, 1 кубометр води подорожчав з 14,62 грн до 16,68 грн (+14,09%), відведення 1 кубометра стоків подорожчав з 13,75 грн до 15,91 грн (+15,7%).

Нинішні тарифи діяли з 1 січня 2021-го. Як повідомляє «Рівнеоблводоканал», подорожчання зумовлене збільшенням витрат на електроенергію (63,6%); на послуги з очищення стоків, які здійснює підприємство «Рівнеазот»; зростанням витрат на пально-мастильні матеріали та збільшенням екологічного податку й ренти за спеціальне використання води.

Крім того, з нового року для користувачів послуг «Рівнеоблводоканалу» буде запроваджено абонентську плату, яку справлятимуть з кожного абонента у розмірі 33,74 грн на місяць за водопостачання і стільки ж — за водовідведення.

Згідно з інформацією підприємства, до абонплати увійдуть витрати на укладення договору про надання послуг, на розподіл послуг між споживачами, за нарахування та стягнення плати за спожиті комунальні послуги, а також витрати на обслуговування й заміну лічильників.

В цьому році стипендія буде 4 тисячі?

Буде, та не всім. Для українських студентів вищих навчальних закладів у 2022 році передбачено збільшення академічних та іменних стипендійбільш ніж у 1,5 рази, а для отримувачів професійної освітибільш ніж у 2,5 рази.

Відповідні зміни передбачені проектом Держбюджету на наступний рік.

Розмір "звичайної" стипендії з 1 січня зміниться так:

·для учнів професійних установ (професійно-технічної) освіти 1250 грн;

·для студентів, які здобувають освіту в закладах професійної вищої освіти ступеня "молодший спеціаліст", "професійний молодший бакалавр" та "бакалавр" – 1510 грн.

·підвищена стипендія для вищезгаданих студентів становитиме 1930 грн;

·для студентів вищих навчальних закладів, які отримують ступінь "молодшого бакалавра", "бакалавра", "фахівця" або "магістра" – 2000 грн;

·2550 грн становитиме підвищена стипендія для вищезгаданих студентів.

З 1 січня розмір щомісячної стипендії від Президента України становитиме:

·2750 грн для студентів професійних закладів освіти;

·3320 грн для учнів закладів професійної вищої освіти, які здобувають рівень "молодший спеціаліст", "професійний молодший бакалавр", "бакалавр";

·для студентів ВНЗ та наукових установ, які отримують ступінь "молодший бакалавр", "бакалавр", "спеціаліст" або "магістр" – 4400 грн.

З нового року особливо старанні студенти можуть отримати іменну чи академічну стипендії від Кабміну:

·для студентів профтехнічних установ вона становитиме 2500 грн;

·для студентів, які у профтехнічних освітніх закладах, які отримують кваліфікацію "молодшого спеціаліста", "професійного молодшого бакалавра" або "бакалавра" – 3020 грн.

·для студентів ВНЗ сума складе 4000 грн.

Окремі розміри стипендій встановлені для переможців мовно-літературного конкурсу Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка.

З 1 січня студенти отримуватимуть:

·2870 грн, навчаючись у закладах професійної вищої освіти;

·3800 грн – для студентів вищих навчальних закладів.

"Дитячих грошей" тепер виплачуватимуть більше

Згідно з бюджетом на наступний рік, прожитковий мінімум становитиме для:

·дітей віком до 6 років: з 1 січня — 2 100 грн, з 1 липня — 2 201 грн, з 1 грудня — 2 272 грн;

·дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня — 2 618 грн, з 1 липня — 2 744 грн, з 1 грудня — 2 833 грн.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на рік. Вона виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Для дітей з інвалідністю вона становить 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно для дітей віком до 6 років розмір допомоги становитиме з 1 січня 5 250 грн, з 1 липня – 5 502 грн і з 1 грудня – 5 680 грн.

Оскільки розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років вищий, то для них допомога з 1 січня становитиме 6 545 грн, з 1 липня – 6 860 грн і з 1 грудня – 7 082 грн.

Виплати на дітей-сиріт

Відповідно до законодавства, розмір виплат на дітей-сиріт становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Тому сума соціальної допомоги у 2022 році буде така ж, як і розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Виплати матерям-одиначкам

Допомога матерям-одиначкам з липня 2020 року розраховується за новими правилами, з якими можна ознайомитися на Урядовому порталі. 

Розмір виплат дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом сім’ї для кожного її члена.

Аліменти 2022: як зміниться розмір виплат

В Україні є кілька розмірів аліментів. Їх призначають залежно від доходів батьків та прожиткового мінімуму.

Гарантований мінімальний розмір аліментів на одну дитину, який сплачує батько чи матір у разі, якщо у них низькі доходи, становить не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини, відповідного до її віку.

Для дітей віком до 6 років з 1 січня він становитиме 1 050 грн, з 1 липня – 1 100 грн, з 1 грудня – 1 136 грн. Для дітей віком від 6 до 18 років розмір буде вищий. З 1 січня – 1 309 грн, з 1 липня – 1 372 грн, з 1 грудня – 1 416 грн.

Рекомендований розмір аліментів на одну дитину дорівнює прожитковому мінімуму для дитини відповідного віку, який встановлює суд у разі достатності доходу платника аліментів.

Максимальний розмір аліментів – це 10 прожиткових мінімумів. Тому на дитину до 6 років 1 січня це буде 21 тис. грн, з 1 липня – 22 010 грн, з 1 грудня – 22 720 грн.

Для дітей віком від 6 до 18 років максимальний розмір аліментів з 1 січня буде на рівні 26 180 грн, з 1 липня – 27 440 грн, з 1 грудня – 28 330 грн.

Виплати вагітним жінкам і розмір декретних виплат

Декретні виплати передбачені для кожної вагітної жінки в Україні. Їхній термін залежить від кількості дітей, що виношує жінка:

·126 днів (70 днів до і 56 днів після пологів) — якщо жінка виношує одну дитину;

·140 днів (по 70 днів до і після пологів) — якщо жінка виношує двох дітей.

Розмір декретних виплат становить 100% від середньої зарплати за місцем роботи. Розраховують скільки жінка заробила за останні 12 місяців, та ділять на кількість відпрацьованих днів. Саме це і буде платою за один день декретної відпустки.

Жінки, які не працюють, також можуть звертатися за декретними виплатами. У такому випадку вони можуть отримати мінімум 25% прожиткового мінімуму для працездатних осіб. З 1 січня такі виплати становитимуть 620 грн, з 1 липня – 650 грн, з 1 грудня – 671 грн.

Виплати при народженні дитини

Розмір виплат при народженні дитини становить 41 280 грн. Першу частину допомоги виплачують відразу, вона становить 10 320 грн. Решту суми батьки отримують протягом наступних 36 місяців рівними частинами (860 грн на місяць).

Допомога при народженні дитини у 2022 році може збільшитися до 50 тис. грн, якщо Верховна Рада ухвалить відповідний закон.

Зарплата для деяких вчителів і медиків зросте

В Україні встановили розмір підвищень посадових окладів працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти

Відповідне рішення опублікували на Урядовому порталі.

У переліку освітян, яким підвищується оклад, відсутні вчителі закладів загальної середньої освіти. Тож для багатьох вчителів зарплата не зміниться.

На 10% зросте зарплата в:

·педагогічних працівників, діяльність яких безпосередньо пов’язана з освітнім процесом, у закладах спеціалізованої освіти;

·педагогічних працівників у гімназіях, ліцеях, колегіумах, гімназіях-інтернатах, ліцеях-інтернатах, колегіумах-інтернатах;

·педагогічних працівників у вищих професійно-технічних училищах;

·педагогічних працівників у закладах освіти інтернатного типу.

На 20% зросте зарплата в:

·педагогічних працівників у закладах дошкільної освіти компенсуючого типу.

На 25% зросте зарплата:

·у спеціальних закладах загальної середньої освіти (спеціальних школах, навчально-реабілітаційних центрах).

На 30% зросте зарплата:

·у спеціалізованих будинках дитини, дитячих будинках.

Доплата за класне керівництво

1.На 20% більше від окладу отримуватимуть вчителі 1-4 та підготовчих класів у закладах загальної середньої освіти.

2.На 25% більше від окладу отримуватимуть вчителі 5-11 (12) класів у закладах загальної середньої освіти.

3.На 20% більше отримуватимуть викладачі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Підвищення зарплати для лікарів

Згідно з проєктом постанови про підвищення оплати праці медпрацівників, опублікованим МОЗ, надбавка за престижність праці медпрацівникам установ, закладів, організацій та підприємств 2022 року передбачена для:

·лікарів (крім лікарів-інтернів) та професіоналів з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності, до 500%;

·фахівців з базовою вищою та неповною вищою медичною освітою, до 300%.

Розмір цієї надбавки обчислюватимуть, виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду за ЄТС (єдиною тарифною сіткою). Проте конкретний розмір доплати установлюватиме керівник відповідної установи, організації та підприємства.

Керівники установ, закладів, організацій галузей бюджетної сфери, які повністю утримуються за рахунок бюджету, повинні забезпечити отримання:

·лікарем (крім лікарів-інтернів) та професіоналом з вищою немедичною освітою, що допущений до медичної діяльності в закладах охорони здоров'я, нарахованої зарплати за повністю виконану місячну (годинну) норму праці на рівні не менше 20 000 грн :

·фахівцям з базовою вищою та неповною вищою медичною освітою на рівні не менше 13 500 грн.

Що буде з цінами на продукти у 2022 році: прогноз

Багатьох цікавить відповідь на запитання: «Якими будуть ціни на хліб, цукор і масло, м’ясо, крупи, овочі… 2022 року й конкретно чому?». У цьому прогнозі ми спробували відповісти на це життєво важливе запитання. Про це повідомляє zn.ua, пише аgronews.ua.

Україна — країна, що виробляє основні види сільськогосподарської продукції у кількості, здатній забезпечити не лише внутрішній ринок, а й із претензією нагодувати світ. У нас — і чорноземи, і врожаї, у нас — статус «житниці», врешті-решт. Плюс рекордний урожай зерна та соняшника за результатами 2021 року. Але забудьте про все це. Нині у справах продовольчих задають тон енергоносії, що різко подорожчали. А на відміну від населення, підприємства сплачують за газ і електроенергію стільки, за скільки їх реально готові відпустити. На жаль, у цьому випадку 5 грн за кіловат електрики або 61–65 тис. грн за тисячу кубів газу вже не є чимось надзвичайним.

Представники продуктового бізнесу констатують, що дорогий газ і постійне зростання тарифів на електроенергію штовхають ціни на їжу вгору. 2022 року продукти харчування неминуче подорожчають.

Слабка ланка

Першими в бою з непомірними цінами на газ полягли овочі. Точніше, виробники овочів закритого ґрунту. Ще у вересні 2021 року директор із виробництва корпорації «Дніпро» Андрій Душейко мимохіть зауважив: «На дешеві овочі взимку не чекайте. Ціни на газ бачили? Тепличники сезон пропустять»

Як у воду дивився. Ні-ні, полиці порожніми не будуть. Світ великий, і нам, у принципі, не звикати до імпортної картоплі або цукіні. Але логістика, на жаль, теж грошей коштує.

І ось вам результат — уже чутно сумні заяви, що ціни на овочі оновлять історичні рекорди. І ймовірність такого прогнозу є досить високою. На сьогодні великі вітчизняні тепличні комплекси простоюють. Саме так — через дорогий газ. А президент асоціації «Теплиці України» Євген Чернишенко зазначає, що всі заклики про допомогу влада проігнорувала.

За тепличними підтягнуться й інші представники овочевого ряду. Запаси продукції до літа 2022-го дедалі меншатимуть, а попит, самі розумієте, нікуди не зникне.

Сумновідомий «борщовий набір» — це взагалі окрема тема. Якщо порівнювати ціни на картоплю, моркву, буряк, цибулю, капусту станом на листопад 2021 року з кінцем 2020-го, то окремі позиції борщу вже додали в ціні 50%, окремі інгредієнти подорожчали на третину.

Ба більше, якщо проаналізувати перші місяці календарного року, стає очевидним, що чинник зниження пропозиції завжди працює проти споживача, й у другій половині сезону ціни зростають. Розгляньмо на прикладі буряку. Січень 2021 року — 6,4 грн/кг, травень — 10,67, червень — 17,65 грн/кг. Далі крива пішла вниз. Нині буряк уже продається в магазинах по 10–11 грн/кг, на базарі — трохи дорожче.

Другий хліб — картопля — попрямує курсом товаришів по борщу. Картоплі загалом зібрали достатньо — 21,3 млн тонн, але овочесховища необхідно опалювати… Ціновий пояс знову зав’язується на енергоносіях. Іще один парадокс: картоплю в магазинах зараз можна купити плюс-мінус 10–11 грн за кг. (Якщо фасована й мита — близько 30 грн/кг).

Таку саму, але на базарі, дешевше за 20 грн/кг нині вже не знайдеш. І це навіть іще не лютий-березень. Щоправда, й картопля з городу («від дядька») виглядає набагато привабливішою й найчастіше якіснішою за товар із супермаркету.

Цукор, що розчинився

Особливі надії населення та влада покладали на цукор. Усі чекали на зниження цін: посіяли більше, врожай гарний. Вже у вересні стало зрозуміло, що очікуване зростання виробництва в сезоні 2021/2022 плюс імпортний сирець ситуації не врятують. Отже, на дешевий цукор не сподівайтеся. Аргументи учасників ринку — сировина та ціни на газ.

Заводи практично від самого початку сезону переробки цукрового буряку почали бити на сполох, адже виробництво вимагає газу. Задля справедливості зазначимо, що цукровики трохи лукавлять. Є підприємства, які використовують вугілля або палети.

Станом на середину грудня заводи виробили 1,2 млн тонн цукру (з буряку врожаю 2020 року загалом зварили трохи більш як мільйон тонн). Ось лишень цінники в магазинах наразі не поспішають реагувати.

Представники цукрових заводів акцентують увагу ще на одній деталі. Дорогий газ сьогодні — це видима частина проблеми. 2022 року ситуація може ще погіршитися, оскільки буряк просто перестануть сіяти. Виробництво цукрового буряку — не той бізнес, який приваблює фермерів. Інша річ — соняшник.

Ліквідна олія

«Якщо ціни на соняшник зростатимуть, то, повірте, сіятимуть його навіть на Хрещатику в Києві», — іронічно зауважує генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук. І додає — різкого стрибка цін на олію соняшникову (як це було 2020 року) очікувати не варто, однак звернімо увагу, що 80% у собівартості олії — сировина, тобто соняшник». Нагадаємо, у минулому сезоні ціна соняшнику стрибнула з 8 тис. грн/т до 24 тис. грн.

У сезоні 2021/2022 ціна стартувала з 15 тис. грн за тонну, піднялася до 20 тис., потім трохи відкотилася. Станом на середину грудня, соняшник в Україні можна було купити по 18 500 грн/т, EXW. Щоб отримати тонну олії, необхідно 2,5 тонни соняшнику.

Окрім того, ціноутворення соняшникової олії залежить від глобального ринку інших рослинних олій: пальмової, рапсової, соєвої. Чотири базові олії пов’язані: якщо дорожчає одна, інші підтягуються. Плюс треба моніторити вартість нафтопродуктів і енергоносіїв.

Здавалося б, урожай соняшнику зібрали на 3 млн тонн більший, ніж 2020-го, але «олія» на полицях магазинів дешевшати теж не квапиться.

Без ПДВ на всі продукти?

На сьогодні в парламенті лежить проєкт закону №6374 про внесення змін до Закону «Про ціни та ціноутворення» щодо відновлення державного регулювання цін на соціальні продукти харчування шляхом упровадження граничної націнки 5–15% від відпускної ціни виробника.

До переліку потрапили крупа гречана, цукор-пісок, борошно пшеничне вищого ґатунку, вермішель із борошна вищого ґатунку пшениці, молоко пастеризоване жирністю 2,5%, хліб пшенично-житній, батон із пшеничного борошна, яйця курячі категорії С1, тушки курячі, вода мінеральна негазована, масло вершкове жирністю 72,5%, олія соняшникова.

Учасники ринку продовольства впевнені, що державне регулювання цін проблеми не вирішить. Бізнес пропонує шукати інші механізми, сідати за стіл переговорів, включно з ритейлом, домовлятися, щоб у цьому ланцюзі споживач не залишався крайнім.

Як один із варіантів пропонують розглянути ініціативу ЄС. Європа має намір скасувати ПДВ на всі продукти харчування 2022 року, щоб зробити їх доступнішими для споживача.

Про хліб насущний

Кілька коментарів про головне — про хліб. Економіка України є повністю відкритою, внутрішні ціни повністю залежать від кон’юнктури світового ринку. Кон’юнктура на зовнішніх ринках моментально позначатиметься на цінах ринку українського. Світовий вал пшениці непоганий, але постає питання щодо якості зерна. Це вже буде фактично другий сезон, коли у світі бракує високоякісної пшениці. Аналітики сходяться на думці, що друга половина сезону 2021/2022 буде напруженою як за балансом, так і за цінами. Відповідно, ціни на хліб—борошно—крупи — в зоні особливої уваги та напруги.

Розпочнімо з круп. Основні види — гречка та рис — дорожчатимуть. Зросли витрати на сушіння сільськогосподарських культур — знову винні недешеві енергоносії.

«Щодо рису, який переважно імпортується, то дорожчає логістика, зокрема зростають ціни на контейнери», — стверджує директор компанії «Бест Альтернатива» Віталій Аверкін.

Пов’язані одним ланцюгом борошно та хліб залежать від цін на культуру сезону — пшеницю, зокрема 2-го класу. Ціна продовольчої пшениці залежатиме від попиту з боку трейдерів, пропозиції від аграріїв і, не виключено, — адміністративного втручання в ринок влади. Тут не зайве згадати, що в грудні в кулуарах влади зненацька активізувалися розмови щодо можливого обмеження експорту продовольчої пшениці. Навіть серйозно обговорювався граничний обсяг експорту «продоволки» на рівні 3,8 млн тонн.

«Вчасно» схаменулися, нічого не скажеш, коли вивозити від рекордного врожаю пшениці по суті уже було нічого, й саме час було думати, звідки імпортувати пшеницю, щоб випікати звичайний хліб.

Особливий тиск на цей сегмент чинитиме перезимівля озимих і стан посівів стратегічної культури. Звісно, свою лепту внесе й ціна на матеріально-технічні ресурси (особливо на добрива) на момент старту посівної кампанії-2022. Але ж ціни на добрива намертво пов’язані із цінами на газ. Наприклад, азотні добрива по суті на 70–80% складаються з газу.

Водночас на пекарів і борошномелів намагатимуться тиснути місцева влада, офіційний Київ, торговельні мережі через неминуче зростання цін на хліб.

М’ясо—молоко—яйця

Сектор тваринництва, крім енергетики, залежить іще від вартості кормів. Водночас будь-яке подорожчання у сегменті м’ясо—молоко—яйця однаково буде лімітовано обмеженою купівельною спроможністю споживачів.

З іншого боку, зниження пропозиції у сегменті яєць моментально позначається на ціні за десяток.

Цілком імовірно, що навесні 2022-го на українців чекає ситуативне зростання цін на м’ясо та яйця перед святами (Великдень).

Цікавий момент: третій або четвертий рік поспіль ближче до зими зростає ціна на сало. Особливо помітно це цього року. Учені з НААН України стверджують, що аграрії нині воліють вирощувати м’ясну породу свиней, відповідно, пропозиція сала на ринку зменшується.

Іще один момент, що непокоїть: зменшення поголів’я свиней в Україні загалом і в населення зокрема. Якщо на початок грудня 2017 року поголів’я свиней у населення становило понад 3 млн, то на 1 грудня 2021-го воно зменшилося до 2,2 млн голів. Якщо не вжити заходів, то 2022-го на Україну чекає обмежена пропозиція свинини, що спричинить новий виток цін. Навіть імпорт не врятує, адже країни ЄС планують зменшити поголів’я.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##податки #тарифи #аліменити #ціни #"дитячі гроші "
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...