• Головна
  • 14 серпня - медово-маковий Спас або Маковія
09:15, 14 серпня 2016 р.

14 серпня - медово-маковий Спас або Маковія

Маковія в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковіїв. З цього дня розпочинається «Спасівка» — піст, який триває два тижні. Свято Маковія — одне з найпоетичніших і найшанованіших в Україні. В цей день у церквах святять воду, квіти і мак. 

Це свято прийшло до нас з Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю з метою відвертання хвороб, для очищення міста від злих духів, які, за давніми віруваннями, приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі в спеку.

Кожна квітка в букеті, який несли до церкви, мала своє призначення. Так, м’ята оберігала сім’ю від напасті й додавала  здоров’я, ласкавці — щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлювався з небесним світилом...

У букеті обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Це «маковійчик». До нього кладуть і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, і трави: васильки, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник. І все обв’язують червоною стрічкою.

Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності, адже «освячене зело до всякої слабості здібне». Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс.

Сакральний статус маку в українців був доволі високим. Ним обсипали корів і господу «від усього лихого». Цікаво, що навіть зараз дехто з міських жителів зберіг цю традицію: мак — оберег. Наприклад, посипають маком біля порогу квартири, де народилася дитина, щоб її не наврочила якась людина, що при-йде провідати породіллю.

Окрім звичайного городнього маку, дівки-чарівниці на Маковія святили мак-видюк (самосійний, дикий мак), що в народному знахарстві вважається засобом проти чародійства, а також проти упирів і так званих «ходячих покійників». Вважалося, що відьми дуже боялися такого маку, особливо з першої маківки, яку вони намагалися вирвати на чужому городі.

На Маковія святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. Обрядовою їжею в цей день були «шулики» — печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа дуже смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

Свято Маковія називається в народі "Першого Спаса", медовим Спасом — другий, яблучний Спас святкують 19 серпня — або Спасом на воді, Спасом водяним. Хворі пропасницею купалися в цей день у річці, бо вода на Маковія вважається цілющою.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно корисною від усіх хвороб. В цей день святили також колодязі та воду в річках.

У народі кажуть, що Перший Спас — це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки. Ластівка весну починає і осінь накликає.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мед #Спас #Маковія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...