Триваюча війна має катастрофічні наслідки для української економіки. ВВП скоротився приблизно на третину, а матеріальні втрати, пов'язані з руйнуванням інфраструктури, перевищують 100 мільярдів доларів та збільшуються з кожним днем. Прогресуюча інфляція, ослаблення валюти та дуже високе безробіття є наростаючими проблемами для суспільства.

Підтримка України залишається на недостатньому рівні, що змушує владу радикально збільшувати держборг. Не зважаючи на помітні позитивні тенденції, такі як збільшення закордонних продажів, зокрема сільськогосподарської продукції, та стабілізація на ринку палива, до закінчення війни не слід очікувати значного покращення економічної ситуації. Швидше за все, воно ще більше погіршиться.

Макроекономічна ситуація

Ще одною складною проблемою є високий рівень безробіття. Опитування, проведене агентством «Рейтинг», показує, що 39% тих, хто мав роботу до війни, втратили роботу. За даними НБУ, безробіття становить 35%, але є й оцінки галузевих експертів до 40%. Додатковим викликом є той факт, що значна частина працівників отримує нижчу заробітну плату, ніж до російської агресії, що є наслідком погіршення фінансового стану підприємств. Українська валюта також поступово слабшає. Після початку війни НБУ заморозив курс, який складав 29,25 гривні за долар. Однак у липні цю конвертацію було скориговано до 36,6 гривень, а реальний курс в обмінних пунктах залишається на рівні близько 41 гривні. За прогнозами уряду, наприкінці 2023 року обмінний курс зросте до 50 гривень за долар.

Приватний бізнес

Активізація бізнесу є одним з пріоритетів економічної політики Києва. Не зважаючи на обмеженість ресурсів, влада продовжує програму видачі кредитів під низькі відсотки (5-9%). З початку війни до 10 жовтня було підписано 13500 договорів та контрактів у цій сфері на загальну суму 54 млрд грн (близько 1,5 млрд дол. США). Крім того, уряд надає підтримку підприємцям, які хотіли б перенести свою діяльність із районів, де ведуться бойові дії, у безпечніші регіони країни. Багато підприємців залишилися у країні, та продовжують працювати. Один з таких підприємців – Сергій Ліщина, інтерв’ю з яким можна прочитати за посиланням.

Прогноз

Поки тривають інтенсивні бойові дії, на поліпшення економічної ситуації очікувати не доводиться. Прогнози на 2023 рік передбачають невелике зростання ВВП, хоча представники влади у Києві визнають, що (залежно від розвитку військової ситуації) не виключають рецесії. Як і раніше, існує ризик паралічу країни внаслідок руйнування життєво важливої інфраструктури.