Займатися розвитком особистісних характеристик дитини потрібно з самого раннього дитячого віку. Помилкова  думка про необхідність починати дошкільне виховання з 3 - 4 річного віку, воно починається з дня народження. Вплив батьків та інших близьких людей має великий вплив на розвиток здібностей дошкільнят. Велика кількість розвиваючих центрів для дітей молодшого віку зовсім не панацея. Роль центрів полягає в кваліфікованій допомозі, координації спільних зусиль, а зовсім не в звільненні батьків від участі в процесі пізнавального розвитку своїх малюків.

Треба розуміти, наскільки дитина терпляча, і вибирати потрібні іграшки – для терплячих можна купити керамічний конструктор або велику розмальовку, нетерплячим підійдуть активні ігри.

На ранньому етапі виховання, необхідно комплексно розвивати фізичні та інтелектуальні здібності дитячого організму. У цей період важливо дати дитині якомога більше знань і займатися розвитком розумових здібностей. Ще не досягнувши шкільного віку, дитина формується як особистість, і батьки не мають права залишатися при цьому сторонніми спостерігачами. Дитині необхідно допомогти позбутися страху перед невдачами і навчити прагнути  досягнення успіху. Дітям у віці 3 - 6 років властива висока соціальна активність, і важливо навчити їх спілкуванню в різних ситуаціях, для цього добре підходять сюжетно – рольові  ігри. Необхідно працювати над поліпшенням пам'яті та уваги дитини, сприяти поліпшенню мовних навичок, почати навчання азам читання, лічби, письма. Процес пізнавального розвитку дитини безперервний, переробляючи отриману інформацію, дитина збагачує свої знання. Батькам слід контролювати якість одержуваної інформації, наскільки вона необхідна і корисна дитині. У дошкільному віці діти мають мимовільну пам'ять, тобто запам'ятовують тільки те, що зацікавило їх, викликало емоційне пожвавлення, тому для цього етапу розвитку важлива форма подачі інформації. Навчання в ігровій формі дає хороші результати. До семи років розвивається механічна пам'ять, що сприяє більш легкому запам'ятовуванню слів, і розвитку вміння міркувати.

У період дошкільного розвитку, наочно - дієвий тип мислення дитини переходить в наочно - образний. Дитині вдається прогнозувати розвиток дії, розглядати предмети з різних позицій. До школи у дітей починає оформлятися мислення словесне, дитина вибудовує перші логічні ланцюжки, поєднуючи різні об'єкти. Для розвитку логіки можна купити дитячі головоломки або інші ігри для розвитку. Батьки повинні приділити дошкільного розвитку дітей максимум уваги, адже цей етап один з основних факторів, що визначають подальший розвиток дитячого інтелекту.