За свою 19-річну історію євро, як і будь-яка інша валюта світу, зіштовхнулась з безліччю проблем. Але навіть в найскрутніші часи її реальна цінність була більшою за ринкову вартість. І справді, важко уявити будь-які інші грошові знаки, настільки сильно пов’язані з інтригами, драмами і скандалами.

Оскільки європейська валюта достатньо молода, то всі етапи її створення і розвитку детально занотовані. Сьогодні ці грошові знаки знаходяться на піку популярності, щодня в нашій країні обміняти євро бажають сотні тисяч людей.

Походження назви і символу

Сама назва валюти з’явилась ще у 1995 році в Мадриді. Вживати термін «євро» запропонував вчитель із Бельгії та експерт есперанто. Його пропозиція обійшла низку конкурентів, серед яких і «дукат», запозичений у творах Шекспіра.

Перемога назви «євро» пов’язана з тим, що:

  • в усіх мовах Європейського Союзу це слово звучить однаково,
  • універсальність символу, що використовується для позначення грошей.

Якщо символи старих валют створювались кілька століть еволюційним шляхом, то дизайн євро придумав спеціальний комітет. Вимоги були наступними:

  • знак має стати впізнаваний європейським символом,
  • нагадувати інші позначення валют,
  • гарно виглядати та бути зручним у написанні.

Надійшло понад 30 варіантів. Ті, що відповідали всім критеріям передали на громадський розгляд, за результатами якого обрали проєкт, який ми використовуємо сьогодні.

Як відреагувало суспільство на нову валюту?

Євро – це перша у світі банкнота, що отримала патент на авторське право. Але працівників друкарень це не дуже втішало, оскільки їм треба було зрозуміти, як додати новий символ до чинних шрифтів.

Певні складнощі спіткали й комп’ютерне програмне забезпечення, оскільки воно не розпізнавало символ, залишаючи замість нього знак питання. У 2001 році надрукували майже 14,5 млрд банкнот, і це викликало бурхливу реакцію.

Від самого початку знак піддавали критиці за його схожість з емблемою компанії із США Commodore. Але в центрі скандалу опинилась британська фірма Travelex, котра стверджувала, що використовувала аналогічний символ у листуванні. Юристи компанії подали в суд на Єврокомісію за порушення авторського права. В результаті суд ухвалив рішення на користь Єврокомітету, а Travelex отримала гарне відшкодування.

Дуже швидко євро перестав бути просто назвою грошових одиниць і перетворився на офіційний європейський символ. Сьогодні його можна побачити та обміняти в більшості країн світу.