Вперше асиметричні шини були використані на авторалі, де зціплення з поверхнею дороги та керованість мають вирішальне значення. Компанія Nokian (Фінляндія) виготовила шини з асиметричним малюнком протектора та стала лідером у цьому виді шинобудування. Одночасно зі зростанням затребуваності конструктивні особливості покришок удосконалювались та модернізувались, завдяки чому асиметричні шини тепер можна встановлювати з будь-якої сторони, враховуючи маркування.

Конструкція

Обираючи, які шини у Львові купити, ви зустрінете симетричні та асиметричні варіанти. Але малюнок протекторного шару – не єдина і не головна особливість покришок. Не менш важливим фактом є використання комбінованої гуми.

Під час руху навантаження на гуму розподіляється нерівномірно. На внутрішню частину колеса завжди здійснюється більший тиск. Виробники запропонували комбінувати гуму різної щільності, щоб вирівняти тиск по всій плямі контакту та зменшити нерівномірне зношування. Замінивши симетричні покришки на асиметричні, можна значно покращити керованість автомобіля, особливо на трасах поганої якості. Експлуатаційні характеристики гуми в першу чергу залежать від геометрії малюнка.

Основні технічні характеристики асиметричних шин:

  • різний малюнок протекторних канавок ззовні та зсередини;
  • максимальна площа опірної поверхні колеса збільшує прохідність та маневреність на поворотах;
  • внутрішній бік протектора відповідає за попередження аквапланування;
  • зовнішня частина виконана таким чином, щоб полегшувати маневрування та забезпечувати надійну стійкість при виконанні поворотів.

Як вибрати шини: лівий та правий малюнок

Спочатку асиметричні покришки поділялися виключно на «ліві» та «праві», що було не зовсім практично. З часом такий поділ було скасовано, бо він призводив до цілого ряду проблем та труднощів при заміні профіля. На даний час нема лівих та правих покришок, вони всі однакові, головне – вірно розмістити гуму на колесо (зовнішньою або внутрішньою стороною).

Встановлення шин однакового маркування по різні боки кузова авто не впливає на керування, але призводить до прискореного зносу та стирання протектору.

Також різні сторони профілю зовсім по-різному відводять воду, що є конструктивним задумом виробника. Наприклад, якщо дві однакові асиметричні шини будуть встановлені праворуч, то викид води буде здійснюватися всередину назад. Якщо ж їх змонтувати ліворуч, то вода буде відходити всередину вперед.

Переваги такого відводу води підтверджено численними тестуваннями. Правильне розміщення асиметричних шин не впливає на курсову стійкість автомобіля, але в той же час запобігає акваплануванню.