Домогосподині в минулому на кухні розраховували лише на власні сили. Проте зараз на ринку є безліч машин, які роблять процес приготування значно легшим. Мультиварки, яйцеварки, електром'ясорубки та багато чого іншого. Блендер ー один з таких пристроїв.

Чим блендер допомагає сучасній господині?

Цей пристрій подрібнює та змішує продукти. З блендером ви можете приготувати:

  • різноманітні напої: молочні коктейлі, фруктові та овочеві смузі;

  • мус та паштет з продуктів рослинного походження і з м'яса та риби;

  • пюре, крем-суп;

  • тісто.

Вручну такої консистенції досягти майже неможливо, або ви витратите на це багато часу та зусиль. З блендером достатньо лише підготувати продукти та натиснути вірну кнопку.

Особливо блендер популярний серед вегетаріанців та веганів. З його допомогою зручно робити солодощі, наприклад, цукерки з горіхами та фініками. Або веганське морозиво: потрібно лише подрібнити у блендері заморожений банан та, наприклад, полуницю з кокосовим молоком, і десерт з неперевершеним смаком готовий. Такий рецепт підійде і для тих, хто хоче схуднути.

Який блендер обрати?

Вирішити який блендер купувати ー це складна задача. Виробники різної кухонної техніки дають нам надто великий вибір, щоб просто зайти до магазину, взяти перший пристрій, що лежить на полиці, та піти додому.

Давайте разом розберемося з видами блендерів.

  1. Стаціонарний блендер. На спеціальну підставку встановлюється чаша. Там є ніж, який і буде нарізати ті продукти, які ви покладете всередину. Щоб шматочки їжі не розкидались по всій кухні, коли пристрій працює, чашу потрібно накрити спеціальною кришкою. Перевагою цього типу блендерів є те, що вони володіють функцією самоочищення. Також його не треба тримати у руці під час процесу подрібнення.
  2. Занурювальний блендер. Такий блендер має довгастий вигляд. Він складається з тримача та ножа, який обов'язково прикритий спеціальною захисною “шапочкою”. Занурювальний блендер може подрібнювати продукти в будь-якій посудині, для цього не потрібно купувати або носити із собою «особливу» миску. Він багатофункціональний, оскільки працює із різноманітними горіхами, овочами, фруктами, а також збиває яйця для омлету. Недоліком такого типу блендерів є те, що їх потрібно тримати у руці, що може викликати певні труднощі при використанні.
  3. Комбінований блендер. Такий блендер поєднує в собі характеристики вищеназваних типів. На стаціонарну ємність встановлюється кришка із насадками для подрібнення та збивання.

При виборі пристрою звертайте увагу на потужність, кількість доступних швидкостей, матеріал, об’єм чаші, кількість насадок. І, звісно, на цінк, на яку впливають всі перераховані характеристики.

Блендер на кухні зробить ваше повсякденне меню більш різноманітним. З його допомогою можна зробити смачні страви для дітей та людей похилого віку, здивувати вегетаріанця та вегана, а також не обмежувати себе в солодощах на період дієти.