Національний банк України проінформував про розроблені законодавчі ініціативи

 Питанням законодавчих ініціатив Національного банку України був присвячений брифінг керівництва регулятора, який відбувся 20 січня 2015 року в приміщенні Національного банку.  Під час зустрічі перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук ознайомив журналістів з пакетом законодавчих ініціатив, розроблених Національним банком України.

 “Багато чого вже зроблено як у плані законодавчого удосконалення монетарної політики центробанку, регулювання валютного ринку, так і політики банківського нагляду, очищення банківської системи та посилення її стабільності. Однак питань, що потребують негайного врегулювання, ще досить багато”, – зазначив Олександр Писарук і повідомив про основні напрями законотворчої роботи Національного банку.

 Зі слів першого заступника Голови Національного банку, – це ті законопроекти, що врегульовують найгостріші на сьогодні питання, зокрема захисту прав кредиторів, урегулювання небанківського ринку валютно-обмінних операцій, оптимізації процедур злиття та поглинання банків, посилення ефективності банківського нагляду та відповідальності власників банків за результати діяльності їх фінустанов, питання роботи банків з проблемною заборгованістю, посилення незалежності та інституційної спроможності Національного банку України.

 Олександр Писарук наголосив, що оптимізація внутрішнього порядку роботи Національного банку, посилення його інституційної спроможності та надання йому фактичної незалежності – головна запорука ефективного виконання центробанком основної функції та визначених законом завдань. Відповідний законопроект щодо посилення незалежності та інституційної спроможності Національного банку України сьогодні розробляється разом із міжнародними експертами.

 Присутній на брифінгу директор Юридичного департаменту Національного банку України Віктор Новіков розповів, що зазначеним законопроектом також передбачено посилення ролі Ради Національного банку в проведенні внутрішнього аудиту та здійсненні контролю за ризиками.

 “Буде ліквідована неприпустима норма, відповідно до якої можливе одночасне звільнення усіх членів Ради та Правління, та робить центробанк практично недієздатним. Водночас кількість членів Ради буде скорочена до 9 осіб, Правління – до 6 осіб. Засідання Ради проводитимуться не менше 10 разів на рік”, – зазначив Віктор Новіков.

 Відповідний законопроект передбачає також можливість делегування окремих повноважень Правління Національного банку спеціальним комітетам. “Це світова практика, яка дає змогу оперативніше приймати рішення за окремими напрямами роботи центрального банку”, – наголосив Олександр Писарук.

 Значну увагу представники регулятора приділили питанням законодавчого посилення захисту прав кредиторів та поліпшення інвестиційного клімату в Україні.

 “Це питання вже давно є одним із найболючіших для банків і для НБУ”, – зазначив директор Юридичного департаменту Національного банку та наголосив, що невиконання позичальниками умов договорів – одна із ключових причин погіршення фінансового стану банків та банкрутства окремих фінустанов.

 

Директор Департаменту методології Національного банку України Наталія Іваненко наголосила: “Доки права інвесторів та кредиторів незахищені, про інвестиційну привабливість українського банківського сектору і мови бути не може! Прийняття законопроекту створить необхідні передумови для забезпечення захисту законних прав кредиторів”.

 Для цього передбачено внесення змін до низки нормативно-правових актів, зокрема Законів України “Про банкрутство”, “Про іпотеку”, “Пронотаріат”, “Про виконавче провадження”, цивільного, податкового та сімейного кодексів.

Олександр Писарук також повідомив, що Національний банк розробив законопроект, що дасть змогу на законодавчому рівні закріпити принципову позицію регулятора – власники та менеджмент банків мають у повній мірі відповідати за діяльність своїх банків.

 “Перше, що ми плануємо зробити – увести суттєві обмеження щодо кредитування банками пов’язаних осіб. Проведення таких операцій у значних обсягах сильно підриває стабільність банківського сектору. Друге – це посилити відповідальність власників та менеджменту банків за проведення операцій із пов’язаними особами, викривлення статистичної звітності та їх дії чи бездіяльність, що призвели до банкрутства банку. Відповідні зміни до законодавства наразі розробляються”, – наголосив перший заступник Голови Національного банку.

 Під час зустрічі журналістами неодноразово ставились питання щодо роботи банків з проблемними активами та, зокрема іпотечними кредитами. Директор Юридичного департаменту повідомив, що Національний банк розробив два законопроекти, якими передбачено врегулювання податкових питань, що виникають у банків під час роботи з проблемними кредитами.

 “Ми пропонуємо звільнити від оподаткування суми страхових виплат, що отримують банки у разі неповернення наданих ними кредитів, а також звільнити від оподаткування ПДВ операції банків з відчуження заставного майна за проблемними кредитами. Поняття “списання” та“анулювання” боргу мають бути чітко розмежовані, тоді банки зможуть безперешкодно укладати угоди з відчуження проблемноїзаборгованості”, – зазначив Віктор Новіков і додав, що без вирішення цих питань процес “розчищення токсичних активів” банків буде стояти на місці.

 Під час цієї зустрічі перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук також повідомив, що Національний банк прийняв рішення ініціювати виключення небанківських фінансових установ із переліку установ, що мають право здійснювати валютно-обмінні операції. Для цього Національний банк розробив відповідні зміни до Декрету Кабінету Міністрів України “Про систему валютного регулювання і валютного контролю”.

 “Зосередження цього права виключно у банках дасть змогу упорядкувати проведення таких операцій на готівковому сегменті валютного ринку України та забезпечить безпеку та прозорість їх проведення”, – наголосив перший заступник Голови Національного банку та зазначив, що закриття небанківських обмінних пунктів не завдасть суттєвих проблем населенню під час проведення валютно-обмінних операцій. Оскільки 99% від обсягу всіх валютно-обмінних операцій здійснюється банками.

Сайт Національного Банку України
новини Рівне
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Суспільство
За результатами першого кварталу 2020 року Рівненщина зайняла 4 місце серед 25 регіонів України. Торік за аналогічний період область посіла 17 сходинку. Рейтингова оцінка за січень-березень оприлюднена на сайті Міністерства розвитку громад та територій. Наш регіон поступився лише місту Києву, Київській та Дніпропетровській областям. Загалом рейтинг розроблений за результатами моніторингу 26-ти показників, що характеризують стан та динаміку соціально-економ...
Суспільство
Два місяці під вартою проведе костопільчанин за завдані тяжкі тілесні ушкодження юнакові . Конфлікт між місцевими жителями, який закінчився ножовим пораненням, стався близько п’ятої години ранку 11 липня у Костополі. На вулиці Коперника п’ятеро молодих людей напідпитку почали чіплятися до 35-річного чоловіка біля будинку за місцем проживання. Останній, який теж був нетверезий, пішов у квартиру, а повернувся із кухонним ножем, яким завдав удар 18-річному ко...
Суспільство
Послугами Рівненської обласної служби зайнятості у січні-червні 2020 року скористалися 48,7 тисяч осіб, в тому числі 28,1 тисяч безробітних громадян. За сприяння служби зайнятості області працевлаштовано 12,9 тисяч осіб, з них 4,6 тис. безробітних громадян. Із загальної чисельності працевлаштованих, 1330 осіб мали додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, у тому числі 229 осіб з інвалідністю. На нові робочі місця із здійсненням компенсації витрат роб...
Суспільство
З 6 липня комісія з питань ТЕБ та НС Володимирецької РДА надала дозвіл на роботу реабілітаційно-оздоровчому комплексу "Біле озеро" РАЕС. Про це сьогодні повідомили під час брифінгу у Рівненській ОДА.  Однак закладу дозволять працювати лише за умови дотримання усіх карантинних вимог. Щодо інших баз відпочинку жодних дозволів поки що не надавалося. Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua Підписуйтеся на нашу сторінку у фейсбуці: https://www.faceboo...
Суспільство
Рівненський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення відновлює стаціонарне лікування хворих на особливі захворювання та ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС у період карантину. Таке рішення прийняла обласна комісія з ТЕБ та НС на позачерговому засіданні. «Ми отримали багато звернень від пацієнтів, які вкрай стурбовані тим, що заклад в умовах карантину не працює. Усе тому, що це єдина лікарня в області, пристосована для надання нев...
Кримінал
11 липня у помешканні жителя Вельбіно, що на Острожчині, працівники правоохоронних органів провели обшуки під час яких виявили у шафі спальної кімнати 411 патронів калібру 7,62, три патрони калібру 5,45 та 36 патронів калібру 5,6 мм. Про це йдеться у повідомленні пресслужби ГУНП у Рівненській області. Господар будинку запевняв поліцейських, що патрони знайшов поблизу лісопосадки.  До слова, усі 450 набоїв вилучили та відправили на подальшу експертизу, згад...
Суспільство
Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сфери культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу у зв'язку з дією обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)». «Креативні індустрії, заклади культури – серед тих, хто найбільше постраждав від карантину. Адже їхня діяльність зупинилася майже повністю, й зараз вони жив...
Суспільство
Упродовж минулих вихідних правоохоронці області здійснили понад п’ятсот перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання встановлених вимог в умовах адаптивного режиму. «Під час відпрацювання населених пунктів області поліцейські у складі мобільних груп спільно із працівниками Держпродспоживслужби впродовж 11-12 липня перевірили 515 розважальних закладів і закладів громадського харчування, а також 37 транспортних засобів, які здійснюють пасажирські перев...
Суспільство
В Україні стартував проект психосоціальної підтримки людей «Психічне здоров‘я для України», основна мета якого — покращити якість і доступність такої допомоги. Одним із перших кроків проекту став запуск сайту зі списком гарячих ліній допомоги, а також безкоштовним освітнім онлайн-порталом з навчальними курсами та вебінарами про психічне здоров’я: www.mh4u.in.ua . «МОЗ розуміє важливість реформи системи охорони психічного здоров’я. Ми цінуємо підтримку міжн...