• Головна
  • Як знайти підхід до шедеврів української літератури: Михайло Бриних у Рівному (Фото)
Зустріч
17:49, 19 травня 2014 р.

Як знайти підхід до шедеврів української літератури: Михайло Бриних у Рівному (Фото)

Зустріч

Минулого четверга разом із презентацією двох хрестоматій від Михайла Бриниха (більше відомого як Доктор Падлюччо) організатори «Література.РВ» завершили зимово-весняний сезон зустрічей із письменниками у Рівному. Про те, як «Шидеври вкраїнської літератури» відкривають інакший погляд на класику та роблять її зрозумілішою для читача і не-читача – спілкувалися на заході.

Михайло Бриних – саме той блискучий письменник, який вміє зривати зал на гучні й тривалі оплески вже з самого початку розповіді про таких «нелюбих» нам ще зі школи майстрів слова – Михайла Коцюбинського, Панаса Мирного, Григіра Тютюнника чи Володимира Винниченка.

Його підхід – у просторічній суржиковій лексиці, інтелектуальному гуморі, насиченні текстів сучасними символами та образами.

«Ніхто так точно й вичерпно не здатен об’яснити "феномен Межигір’я", як це здєлав Карпенко-Карий у п’єсі "Сто тисяч": хто починає пріобритать земельку, того вже не зупинить дажи смерть» – зазначає у коментарях до відповідного твору Доктор Падлюччо.

Метою Бриниха було і є не висміяти літераторів, а показати їхні твори із цікавішого боку, аніж нам це пропонують затерті підручники з української літератури. Таким чином і привабити читачів, спонукаючи їх діставати давно закинуті на верхні полиці «шкільні книги». За словами Доктора Падлючча, головне, що буде мотивувати людей до читання – це отримання щирого задоволення. Власне, його і покликані забезпечувати «Шидеври вкраїнської літератури» та «Шидеври світової літератури».

Коротко про книги

Принцип укладання хрестоматій: один автор – один твір. До «Шидеврів..» не увійшли ні Тарас Шевченко, ні Іван Франко. Натомість ми можемо прочитати про «Санаторійну зону» Хвильового чи «Красу і силу» Винниченка, на яких у навчальних закладах, на жаль, рідко акцентують.

Доктор Падлюччо нестандартно, проте ґрунтовно викладає найцікавіші біографічні дані про кожного літератора, сюжет обраного для аналізу твору, розбір його головних персонажів та найважливіше для читача – «шо хотів сказать автор».

«Скільки часу у Вас йде на те, аби «відхрестоматити одного письменника»?» – запитують із залу. На що Бриних зізнається, що найкоротший термін підготовки комплексної статті – три дні. Натомість над деякими авторами йому доводиться працювати і декілька тижнів.

Коротко про захід

На презентації зібралося близько півсотні рівнян. Падлюччо вдалося з перших хвилин заволодіти прихильністю публіки: легкістю подачі своїх думок та особливим шармом літературного Доктора Хауса.

«"Чокнутий як ваздушний шарік" – ця фраза просто порвала. І це лише один із "шидеврів" з уст Михайла Бриниха, більш відомого "бєзнадьожним двоішнікам" як Доктор Падлюччо. Знайомство з ним мене сьогодні добряче повеселило. 1,5 години – чистого кайфу», – написала згодом на своїй сторінці у соцмережі журналістка Юлія Бублей.

Цікавий факт: кілька відвідувачів вели своєрідну Twitter-трансляцію, нотуючи услід за Доктором Падлюччо найблискучіші жарти.

Черга за автографами не розходилася ще півгодини опісля заходу. Для підпису приносили не лише щойно придбані хрестоматії – а й давніші книги Бриниха: зомбі-роман «Хліб з хрящами», художній посібник «Шахмати для дибілів» і навіть кібер-панк повість «Електронний пластилін».

Що варто підкреслити, ці твори не так легко знайти у Рівному. Працівниці «Книжкового супермаркету», де відбувалася прес-конференція із письменником, зазначили, що не змогли знайти жодного видання Бриниха у більшості книгарень. Втім, така ж тенденція прослідковується і щодо інших представників сучукрліту. Тобто книга не потрапляє до свого читача не завжди тому, що «у нас не читають».

Натомість презентації, які влаштовує організація Література.РВ, створює для рівнян можливість наживо познайомитися із багатьма сучасними авторами, що й підтверджує їхнє гасло «письменники стають ближче».

Наразі Доктор Падлюччо дописує другий том «Шидеврів світової літератури» і обіцяє видати його до вересневого Форуму видавців. Другий том українських «Шидеврів…» можна буде чекати лише ближче до зими.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#література рв #михайло бриних #шидеври української літератури
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...