• Головна
  • Як довго триватиме девальвація гривні?
13:25, 7 лютого 2014 р.

Як довго триватиме девальвація гривні?

Ще тиждень тому уряд запевняв всіх, що девальвація гривні незначна і буде коливатися в установлених межах 8,3-8,5 грн за долар. Проте, вже сьогодні котирування української валюти змушують всіх губитися в здогадах про те, що буде далі.

Відкриття торгів на міжбанку почалося з показників 8,9000/9,1000 грн за долар і 12,0345/12,3070 грн за євро. Однак, вже опівдні гривня почала поступово зміцнюватися і торги зрушили на інший рівень, який складає 8,8800/8,9400 грн. за долар і 12,0065/12,0915 грн за євро.

Нацбанк сповнений оптимізму

Керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький каже, що дана ситуація на валютному ринку є наслідком політичної нестабільності в країні. За його словами, поки все не припиниться, курс не зміцниться. «Діють чинники, пов'язані з внутрішньою ситуацією. Насамперед політичною. Це чинники не фундаментального, а ситуативного походження», - сказав він.

Найголовнішим фактором Валерій Литвицький виділив очікування зміни уряду. «Яким буде уряд? Як це вплине на перспективи торговельного та фінансового співробітництва з тими державами, які впливають на нашу платіжну позицію? Потрібно чекати», - зазначив Литвицький. На додаток, на ситуацію також впливає некоректність держбюджету і розбіжності з приводу його поправок, які не були прийняті до уваги. Безліч суперечок і пересудів викликали ще й зміни в Конституції України.

З іншого боку, радник НБУ підкреслив, що ситуація на валютному ринку цілком керована, бо ніяких фундаментальних зрушень не відбувалося, а, значить, через деякий період часу все стабілізується. Також радник нагадав, що в недалекому 2009 році в самий розпал кризи курс гривні опустився до позначки 10 грн за долар. Проте, незабаром показник повернувся до колишнього рівня 7,7 грн за долар. «Далеких коливань, які б зайшли за межу неповернення, немає. Перекуплена сьогодні валюта буде перепродана...Ситуація не тільки керована, але й має перспективу стабілізації», - підкреслив Литвицький на прес-конференції в Києві.

З цього випливає, що Нацбанк знаходиться зараз на міжбанку і проводить торги як і будь-який інший учасник валютного ринку. Таким чином, на різниці курсу можна поповнити державну казну, а також закупити більше валюти, яка потрібна для виплати зовнішньодержавних боргів. А так як зараз торги і, зокрема, продаж валюти активізувалися - уряду це може піти на руку.

«Результат триваючих політичних протистоянь буде мати вирішальне значення для динаміки платіжного балансу в цьому році. Зокрема, мова йде про ймовірність здійснення повною мірою угоди з Росією (надання решти 12 млрд. доларів фінансової допомоги та збереження знижки на газ у розмірі 30 %). Водночас, недавнє ослаблення гривні, якщо воно буде продовжуватися і належним чином скеровано, поліпшить торговий баланс України», - повідомила головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

На підтвердження цього, Валерій Литвицький зауважив, що інфляція не підвищується, цінова політика залишається стабільною, платіжний баланс став профіцитним і, відповідно, доходи бюджету зростають. 

Чого чекати далі?

Багато експертів запевняють, що на сьогоднішню ситуацію впливають чисто психологічні чинники. Всі люди переживають щодо майбутнього і того, що трапиться далі. На цьому тлі починаються масові торги прихильників різних теорій - куди ж рушить курс гривні. «Ситуація цього зростання - це чисто нерви. Вона ж не економічного характеру. У нас платіжний баланс минулого року - плюс 2 млрд. доларів, на відміну від мінус 4 млрд. доларів позаминулого року. Тобто, таких серйозних об'єктивних економічних чинників тиску на курс немає. Ситуація була б краще, якби не нервували», - пояснив Борис Тимонькін, заступник голови Наглядової ради «Укрсоцбанку».

Деякі аналітики приписують даному положенню більше політичний вплив. Звичайно ж, з того дня, як було відомо про відставку прем'єр-міністра Миколи Азарова, заворушилися всі в очікуванні якихось змін. «При оптимістичному сценарії розвитку політичної ситуації в Україні курс долара може скласти 9 гривень, а при песимістичному сценарії верхньої планки падіння не видно. Механізм уже закручений - попит на валюту зростає, а регулятор не має потужності, щоб якось вплинути на цей процес. Ситуація на валютному ринку стабілізується, як тільки почне налагоджуватися ситуація в політиці», - говорить Марія Сальникова, експерт аналітичного центру ForexClub в Україні.

У будь-якому випадку, залишається тільки чекати і спостерігати за подіями. Зараз будь-яка зміна в політичному чи економічному аспекті спричинить ті чи інші дії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...