• Головна
  • Екологічно чисте виробництво – основа підвищення якості продукції на товарних ринках України
13:40, 23 вересня 2013 р.

Екологічно чисте виробництво – основа підвищення якості продукції на товарних ринках України

19 вересня 2013 року на базі Національного університету водного господарства та природокористування відбувся VІІІ Пленум Спілки економістів України та Всеукраїнська науково-практична конференція ”Екологічно чисте виробництво – основа підвищення якості продукції на товарних ринках України”

Захід відбувся за підтримки Всесвітньої Федерації асоціацій сприяння ООН, Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного агентства водних ресурсів України, Міністерства освіти і науки України, Національного університету водного господарства та природокористування, Спілки економістів України, Рівненської обласної державної адміністрації.

Учасники Пленуму СЕУ і конференції зібрались для розгляду проблеми «людина-природа», яка є нині чи не найважливішою не лише для України, але й для нашої Планети в цілому. Адже без чистих продуктів харчування, без її чистої води і чистого повітря людина існувати не зможе.

На початку третього тисячоліття земна цивілізація зіткнулася з катастрофічними змінами в довкіллі у зв'язку зі зростанням забруднення атмосферного повітря та Світового океану, збільшенням чисельності населення, змінами клімату, зниженням рівня ґрунтових вод, скороченням посівних площ на душу населення, занепадом рибальства, зменшенням площі та погіршенням структури лісів, опустелюванням, втратами генетичного потенціалу рослинного і тваринного світу. Сучасний розвиток людства характеризується небаченим раніше антропогенним навантаженням.

Ведучим заходу виступив доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри фінансів та економіки природокористування НУВГП Павлов Володимир Іванович.

На початку пленарного засідання учасників зібрання урочисто привітав в.о. ректора НУВГП, д.е.н., професор Корецький Микола Христофорович. У своїй урочистій промові він навів основні передумови проведення Пленуму та Науково-практичної конференції щодо питань екологічно чистого виробництва: ”… перед економікою України стоїть завдання глибокої реструктуризації та оновлення промислового комплексу з метою створення умов для пришвидшеного технологічного розвитку на основі іновацій, забезпечення виробництва екологічно-чистих видів продукції з одночасним зменшенням рівня шкідливого впливу на довкілля”. Микола Христофорович відзначив чималий внесок в розвиток вирішення цих актуальних питань науковців, фахівців та студентів нашого університету. Зокрема, викладачі та студенти економічних спеціальностей займаються поглибленим вивченням питань екологізації економіки: гнучкої податкової і цінової політики, пільгового кредитування, стимулюючої системи платежів за використані природні ресурси, компенсаційні і стимулюючі виплати за вилучення і повернення в господарський обіг орних земель, за раціональне використання і відновлення водних і лісових ресурсів, стимулювання розвитку малого та середнього екологічно чистого виробництва та послуг тощо. Також, ним були названі і ряд прикладних питань, якими активно займаються викладачі та студенти спеціальності ”Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування”: ”Студенти вивчають існуючі та перспективні технології управління і поводження з відходами, які дозволяють вирішувати проблеми зменшення техногенних навантажень, пов’язаних з відходами виробництва і споживання, на природні екосистеми різного типу, а саме: розробляють комплекс заходів щодо управління і поводження з відходами виробництва і споживання; оцінюють вплив наслідків складування та захоронення відходів на навколишнє середовище; пропонують варіанти оптимального поводження з будь-якими із відходів в рамках чинного законодавства; ідентифікують морфологічний склад побутових відходів з метою відсортування цінних фракцій, які можуть використовуватись при виробництві певних видів продукції в якості вторинних матеріальних ресурсів. Викладачі кафедри та магістри проводять екологічний аудит, громадські екологічні експертизи впровадження нових технологій у виробництво. Зокрема, протягом 2011-2013 рр. були проведені екологічна експертиза проекту побудови і введення в дію сміттєпереробного заводу та виробництва альтернативного палива. Останнє використовується в якості вторинного матеріального ресурсу, що дозволяє вирішити питання економії вичерпних природних ресурсів, зокрема, природного газу. Крім того, переробка відходів суттєво скорочує їх обсяги складування та негативний вплив на навколишнє середовище; проводять незалежну екологічну експертизу використання альтернативного палива в технологічних циклах виробництв”.

За словами Мколи Христофоровича, - в такий спосіб відбувається формування у майбутніх фахівців-екологів достатнього обсягу знань, умінь і практичних навичок, компетенцій в області існуючих і перспективних технологій впровадження екологічно-чистих технологій, що відповідає прагненню всього розвиненого світу до створення «безвідходних» (маловідходних) виробництв в контексті сталого розвитку.

Президент спілки економістів України Оскольський В.В. звернув увагу на те, що у в Рівному вже вдруге проводиться пленум спілки економістів України. У своєму виступі він висвітлив присутнім стратегічні інтереси держави у забезпеченні стабільного соціально-економічного розвитку, який базується на раціональному використанні, охороні та відновленні природного ресурсного потенціалу і збереженні здорового довкілля. Він привітав і вручив нагороди та почесні відзнаки від спілки економістів України провідним фахівцям в галузі ”зеленої” економіки, серед яких був відзначений і в.о. ректора НУВГП Корецький Микола Христофорович.

Заступник Голови Рівненської обласної державної адміністрації Губанов Олексій Володимирович відмітив, що саме НУВГП є “локомотивом” розробок і впровадження підходів сталого розвитку суспільства. Свій виступ Олексій Володимирович, присвятив передусім, для студентів університету, які мають на меті встати на стежку розвитку, управління та упорядкування певних галузей нашого регіону. Він відзначив, що Рівненська область – аграрна і ситуація, яка на сьогодні склалась в даному секторі - з одного боку має величезну кількість проблем, а з іншого боку має величезні перспективи: “… є ресурс як землі так і людей, які вміють на ній працювати. Одна з проблем - поєднання теорії і практики … причина – нерозуміння принципів засад сталого розвитку. Отже, роль освіти і зокрема, університету в підготовці кадрів аграрного сектора дуже важлива”. Звертаючись до студентів, які на думку доповідача, вигідно відрізняються від інших ВУЗів тим, що мають змогу оволодіти засадами сталого розвитку, Олексій Володимирович наголосив, що головне – правильно використати свої знання та трансформувати їх у інноваційне ділове мислення, спрямувати свої вміння на збалансований розвиток регіону в якому вони проживатимуть та працюватимуть у майбутньому. Наприкінці виступу, він закликав студентів та науковців НУВГП представляти короткострокові та середньострокові проекти, які б орієнтувались на динамічне зростання аграрного сектору Рівненщини та формування нової ”зеленої” економіки - для впровадження їх у цільових регіональних програмах.

Висвітленню організаційно-економічних механізмів впровадження чистого виробництва присвятив свій виступ доктор економічних наук, академік НААН України професор Інституту агроекології і природокористування НААН України (м. Київ) - Саблук П.Т.

Цікавою для всіх присутніх була доповідь-презентація в.о. директора Навчально-наукового інституту агроекології та землеустрою НУВГП, доктора с-г.н., професора Клименка Миколи Олександровича на тему: ”Реформування освіти для забезпечення сталого розвитку країни та її регіонів”. Микола Олександрович окреслив значущість впровадження нових підходів до вирішення проблем соціальної, економічної та екологічної збалансованості суспільного розвитку для гарантування сприятливих умов життя теперішнього і майбутніх поколінь та забезпечення національних інтересів України у процесах її входження в Європейський союз, що потребує реформування вищої освіти та підготовки фахівців які відповідають вимогам ХХІ століття.

Водночас із Пленарним засіданням відбувалась і виставка видань - наукових розробок фахівців та науковців НУВГП.

Підсумовуючи результати Пленарного засідання, його ведучий Павлов В.І. узагальнив актуальність проблеми переходу до ”зеленої” економіки та екологічно чистого виробництва. Узагальнивши думку доповідачів, він акцентував, що суть її вирішення – в формуванні державної природоохоронної політики, яка б чітко визначала еколого-економіне партнерство між суб’єктами виробничої діяльності як всередині країни, так і в міжнародній торгівлі. Реалізація цього завдання тісно пов'язана з дією відповідних механізмів управління - правового, економічного, організаційного, кредитно- фінансового. Лише діючи в комплексі, вони дозволять створити правове поле, нормативну базу і економічну зацікавленість виробників впроваджувати інноваційні технології для екологічно чистого виробництва.

Надалі робота Пленуму проводилась по таких секціях:

  • Державне управління процесами сталого розвитку країни та її регіонів.
  • Структурна перебудова та необхідність екологізації економіки країни.
  • Світовий та вітчизняний досвід впровадження більш чистого виробництва.
  • Впровадження систем управління якістю продукції та екологічного управління виробництвом.
  • Формування національної системи екологічної ідентифікації товарів.
  • Модернізація національної системи захисту інтересів споживачів.
  • Реформування системи освіти в контексті сталого розвитку.

Учасники VIII Пленуму Спілки економістів України та Всеукраїнської науково-практичної конференції, на підставі наукових досліджень та обміну думками, при підведенні підсумків роботи висловили наступні рекомендації для законодавчої та виконавчої гілок влади, органів місцевої влади та місцевого самоврядування:

1. З метою підвищення ролі держави в системі ринкових відносин на засадах новітніх моделей кон’юктурного регулювання економіки і економічного зростання з активним впливом на пожвавлення інвестиційної діяльності, формування інноваційних форм конкурентоспроможного господарювання невідкладно розробити загальнодержавну Програму (Прогноз) стратегічного соціально-економічного розвитку України та її регіонів на довгостроковий період (15-20 років), яка має бути затверджена Верховною Радою України згідно з її конституційними повноваженням. Ця Програма має стати методологічною базою для розробки середньострокових п'ятирічних планів-прогнозів соціально-економічного розвитку України, окремих її регіонів, державних цільових галузевих та регіональних програм.

2. Схвалити проект Національної Концепції впровадження та розвитку екологічно чистого виробництва в Україні, розроблений вченими Національної академії наук України, Академії економічних наук України, Спілки економістів України та Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень (м. Одеса).

Головною метою Концепції є впровадження засад, необхідних для переозброєння виробничого комплексу на основі впровадження новітніх наукових досягнень, енерго- і ресурсозберігаючих технологій, екологічно безпечних безвідходних технологічних процесів, широке застосування відновлювальних джерел енергії, розв'язання проблем утворення, накопичення, перероблення, утилізації та використання всіх видів відходів; перебудова державної політики у сфері індустріального розвитку країни для запобігання погіршення стану довкілля та виснаження природних ресурсів при стабільному поліпшенні рівня життя населення.

3. Для організаційного та інституціонального забезпечення реалізації Національної Концепції впровадження та розвитку екологічно чистого виробництва пропонуєтеся утворити Національну Раду з питань впровадження екологічно чистого виробництва та надання послуг та робочий орган в структурі Уряду - Національне агентство України з питань розвитку екологічно чистих виробництв з мережею його регіональних відділень.

4. Національним і галузевим академіям наук, науковим установам і навчальним закладам:

  • виступити ініціаторами розробки комплексних заходів з проблем впровадження екологічно чистих виробництв;
  • сприяти запровадженню всіх видів програм освіти для населення з метою забезпечення безперервності навчання з питань впровадження і розвитку екологічно чистих виробництв;
  • сприяти включенню ідей, засад, принципів впровадження екологічно чистих виробництв в навчальні програми та спеціальні курси на всіх рівнях освіти з метою виховання професійно конкурентних, високоосвічених та гармонійно розвинутих випускників;
  • розширити тематику науково-прикладних досліджень з проблем впровадження і розвитку екологічно чистих виробництв;
  • обговорити основні положення впровадження та розвитку екологічно чистих виробництв, накреслити шляхи їх практичної реалізації на науково- практичних форумах, семінарах, конференціях;
  • передбачити інтеграцію питань впровадження і розвитку екологічно чистих виробництв у навчальні програми і курси.

Реалізація положень Національної концепції чистих виробництв і екологічних технологій в Україні на період до 2020 р. сприятиме створенню передумов для узгодження державної політики щодо реструктуризації, модернізації і розвитку індустріально-промислового і АПК секторів та у сферах надання послуг із державною політикою з охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів; подоланню внутрішньогалузевих та міжгалузевих протиріч між екологічними вимогами до виробництв і необхідністю дотримання їх достатньої рентабельності; підвищенню рівня екологічної безпеки технологій, що використовуються в промисловості, енергетиці, сільському господарстві та транспорті; формуванню та запровадженню механізмів розв'язання існуючих проблем на ринкових засадах економіки і, таким чином, сприятиме поліпшенню якості життєвих умов громадян в нашій державі.

Учасники VIII Пленуму Спілки економістів України та Всеукраїнської науково-практичної конференції висловлюють сподівання, що відображена в них колективна думка вчених економістів і практиків буде врахована центральними та місцевими органами виконавчої влади, а також представницькими органами у практичній роботі та законотворчій діяльності.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...