• Головна
  • «Зима? Буде!» - Думка синоптика про кліматичні аномалії в Україні
Погода
20:11, 7 листопада 2013 р.

«Зима? Буде!» - Думка синоптика про кліматичні аномалії в Україні

Погода

Погода 2013 року не перестає дивувати: то нечувана снігова буря відбувається наприкінці березня, то рекорди тепла й гроза в листопаді ... Ми розпитали головного синоптика Opogode.ua Наталку Діденко про те, як до погодних аномалій ставляться самі професіонали, і чи чекають на Україну глобальні кліматичні зміни.

 - Ми тільки й чуємо про рекорди, наприклад, у жовтні Київ перевищив два абсолютні температурних максимуми. Чи означає це, що клімат змінюється в бік потепління?

- Справді, цьогорічна осінь подарувала кілька цікавих кліматичних фактів. У Києві 28, 29 жовтня та 6 листопада максимальна температура повітря перевищила історичний максимум. Але робити на основі подібних фактів висновки про потепління клімату України я б не поспішала. Перевищення кліматичних рекордів буває практично щороку! А гроза у Львові, наприклад, спостерігалася у 1983 році 19 січня. Але на те вони й рекорди, щоб ще раз підкреслювати кліматичну норму. Рекорди цьогорічної осені не можуть бути підставою для висновків про зміну клімату загалом. У кліматології існують певні періоди, коли, наприклад, кілька зим спостерігаються теплішими, ніж зазвичай. Постійний клімат та коливання погодних періодів – речі різного кшталту кліматичного.

- А коли в такому разі можна говорити про зміну клімату?

- Справа в тому, що ми зараз не маємо достатньо наукових даних, щоб говорити про зміну клімату. Регулярні метеоспостереження розпочалися тільки в кінці 19 сторіччя. Всі дані з метеомереж надзвичайно цінні для прогнозу щоденного та оцінки погодних явищ минулого. Проте, щоб робити висновки про глобальні зміни клімату, потрібні сторіччя. Думаю, що майбутні вчені за кілька сторіч зможуть оцінити, чи змінювався саме клімат, а не погода у наш час.

- А діяльність людини? Вона ж може впливати на клімат?

- Людина може впливати на погоду, проте, на мою думку, сила атмосфери та космосу значно перевищує можливості людини. Парниковий ефект, звичайно, існує, і він в певних межах корисний для життя на Землі. Звичайно, людина своєю невгамовною техногенною діяльністю може його посилювати, і наслідки цього посилення навряд чи можна назвати сприятливими.

- Не будемо про сумне! Розкажіть краще, яку ж нам очікувати зиму? Чи можуть синоптики робити настільки довгострокові прогнози?

-  Зараз існує багато методів прогнозування на тривалі періоди. Людей надзвичайно цікавить: якою буде зима, літо, що буде на Новий рік... Я вважаю, що для  теперішнього розвитку синоптичної науки найбільш достовірні прогнози погоди на добу, коли їхня справджуваність досягає 95 %, та на 2-3 доби. Досить непогані результати до 5-7 діб, тобто тенденція. Прогнози на триваліший період вже погіршують статистику справджуваності, хоча дуже багато вчених та цілі інститути невтомно працюють над цією проблемою. Таке порівняння: лікарі не можуть вивчити складний людський організм, тому деякі хвороби, на жаль, залишаються поки невиліковними.  А що ж тоді говорити про вивчення такого космічного організму як атмосфера? Про найближчу зиму можу сказати, що вона – буде. А з нею – снігопади, хуртовини, морози та відлиги. Як завжди.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...