• Головна
  • Опрацювання різних стилів мовлення
Новини компаній
13:32, 30 листопада 2023 р.

Опрацювання різних стилів мовлення

Новини компаній

Функціональний стиль мови — це різновид літературної мови, який люди застосовують у різноманітних сферах суспільного життя. В українській мові виділяють публіцистичний, науковий, офіційно-діловий, художній та розмовний стилі мовлення. Для кожного притаманні свої характерні риси, мовні прийоми та жанри.

Опрацювання різних стилів мовлення, фото-1

Науковий стиль мовлення

Цей стиль також називають «енциклопедійний» —конкретний, однозначний. В тексті висвітлюються лише факти, визначення, докази та цифри, зайва та незмістовна інформація відсутня.

Опрацювання різних стилів мовлення, фото-2

Характеристики наукового стилю мовлення

Сфера використанняТехніка, освіта, наука
ЖанриІнструкції, реферати, посібники, навчальна література, доповіді, наукові статті, монографії
Мовні засобиНасичення термінологією, абстрактні іменники, складний синтаксис. Чітка відповідність до правил мовлення, правопису, оформлення. Суб'єктивна думка автора не припустима.
МетаВисвітлити факти, наукові данні

Публіцистичний стиль мовлення

Це стиль, в якому друкуються газети та журнали. Спрямований на те, щоб сформувати суспільну думку, ознайомити з певними подіями чи ситуаціями велике коло людей.

Опрацювання різних стилів мовлення, фото-3
Сфера використанняЗМІ
ЖанриНотатки, нариси, статті, новини, репортажі, ораторські виступи чи інтерв'ю.
Мовні засобиСуспільно-політична лексика чи експресивна лексика, судження з оціночним забарвленням, риторичні питання, фразеологізми. Припустимі різкі висловлювання, гра слів, узагальнення.
МетаСформувати у читача думки щодо конкретної теми. Викликати певні емоції, змусити замислитись над ситуацією.

Художній стиль мовлення

Стиль, який дозволяє створити яскраві художні образи, що застосовуються у літературних творах. Вплив на думки читача відбувається через емоційні переживання, викликані виразними словами та естетичним описом подій та героїв.

Сфера використанняХудожня література
ЖанриОповідання, романи, вірші, п'єси, повісті.
Мовні засобиОбразні прийоми, метафори, гіперболи, пряма мова, запитальні та оклику речення. Стилістично забарвлена ​​багата лексика, детальний опис подій, речей, людей, природи. В кожному окремому творі проглядається характерний індивідуальний стиль автора
МетаЗбудити уяви та почуття за допомогою виразних літературних обертів і художніх образів.

Залежно від задуму автора, художній стиль може містити елементи будь-якого іншого стилю, а також нелітературні вирази.

Офіційно-діловий стиль мовлення

Стиль, що застосовується при оформленні документів, в яких неприпустимі приблизні судження, абстрактні вирази, часто використовують мовні кліше. Правила передачі інформації та структура її подачі чітко регламентовані. Це значно полегшує роботу з документами, допомагає уникнути некоректного тлумачення фактів.

Опрацювання різних стилів мовлення, фото-4
Сфера використанняДіловодство, законодавство
ЖанриЗаконодавчі акти, накази, розпорядження, договори, внутрішні документи підприємств
Мовні засобиОфіційна канцелярська лексика, стандартні формулювання, безособові пропозиції. Точність, чітка структура тексту, згідно з загальноприйнятим вимогами та стандартами.
МетаДонести офіційну інформацію до читача, слухача, уповноваженої особи

Розмовний стиль мовлення

Повсякденний стиль мовлення, який кожна людина використовує протягом життя. Слова часто посилюються за допомогою невербальних засобів виразності: жестів, міміки, інтонації.

Опрацювання різних стилів мовлення, фото-5
Сфера використанняПовсякденне спілкування
ЖанриДіалог, особистий лист, телефонна розмова.
Мовні засобиПроста розмовна лексика, емоційно-оціночні слова, звернення, вигуки, короткі та виразні спонукальні, речення, прохання.
МетаСпілкування, обмін інформацією, висловлювання думки

Чому важливо вміти відрізняти стилі мовлення?

Вміння визначити стиль мовлення — важливе завдання у стилістиці, лінгвістиці, комунікації. Вірне та швидке визначення стилю дозволяє зрозуміти мету, характер, ключову думку тексту, оцінити ефективність і правильність складання розповіді чи документу.

Поради з визначення стилю мовлення

Стилі мови вивчає особливий розділ науки – стилістика. Дрібний та зрозумілий розбір тексту з метою визначення стилю мовлення можна знайти у підручнику укр. мова 5 клас.

Опрацювання різних стилів мовлення, фото-6

Для визначення стилю в українській мові варто звернути увагу на такі параметри:

  • Ціль висловлювання, основна думка, яку хоче донести автор.
  • Лексичний склад — один з головних критеріїв оцінки стилю мовлення. Слова у тексті можуть бути різними: неформальними, формальними, розмовними, офіційними, технічними, застарілими.
  • Аналіз рівня складності граматики, довжина речень, наявність активної/пасивної застави.
  • Аудиторія, для якої призначено текст, місце та мета його публікації.

Використання подібних мовних елементів, поєднання різних стилів часто стають причиною помилок. Наприклад, різноманітність жанрів, використання слів у непрямому значенні призводить до того, що науковий стиль дуже пов'язаний з публіцистичним, а розмовне мовлення з художнім. Для того, щоб вірно визначити стиль, необхідно враховувати ціль та переважні характеристики тексту.

Як можна використовувати знання про стилі мовлення у житті?

Вміння визначити стиль допомагає проаналізувати та інтерпретувати текст. Дозволяє зрозуміти те, наскільки вдало автору вдалося досягнути своєї мети. Важливо адаптувати комунікацію з читачами, тоді можна краще відчути очікування аудиторії, скласти такий текст, який допоможе досягти бажаного результату.

Визначення стилю мовлення — важлива задача для розуміння мети автора твору, оцінки ефективності та доцільності тексту, вибору правильного типу мовлення серед тієї чи іншої групи людей.

Джерело: https://erudyt.net/inshi/navchannya-inshi/vydy-styliv-movy-pryklady-riznykh-styliv-movy.html

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...