• Головна
  • Рівняни початку ХХ століття знімалися у фотоательє Гальперіна (ФОТО)
13:16, 23 серпня 2013 р.

Рівняни початку ХХ століття знімалися у фотоательє Гальперіна (ФОТО)

Історію міста у старих речах та фотографіях показують в обласному краєзнавчому музеї Рівного. У четвер тут відкрили оновлену експозицію – до 730-річчя першої письмової згадки про Рівне. Традиційно день міста городяни відзначають в останню неділю літа, цього року свято припадає на 25 серпня.

Щоб показати, як росло та змінювалося Рівне за останні два століття, музейники зібрали кількадесят цікавих експонатів: від фотокарток до справжнього фрагменту дерев'яної дороги 19-ого століття.

"Оцю глиняну миску я буквально витягнув з-під ковша екскаватора, коли ремонтували центральну вулицю Соборну позаторік. Тоді будівельники закладали підземний торгівельний центр біля драматичного театру, - показує на вітрину археолог Олексій Войтюк. – А над мискою бачите шматок дерев'яної дороги з цієї вулиці, якою користувалися рівняни у 19-ому столітті. Її так само випадково розкопали, коли рили котлован. Дорога тоді трималася на дерев'яних палях і на дерев'яних же цвяхах. Фрагмент добре зберігся завдяки тому, що пролежав у болотистому ґрунті".

На стендах поруч розвісили світлини з повсякденного життя рівнян – від початку ХХ століття і до наших днів. Більшість з них узято із фондів музею, деякі матеріали подарували на виставку самі мешканці.

"Ого, а виявляється наше Рівно було багатонаціональне. Тут є не тільки українки, але й росіянки, єврейки, німкені, польки", - відвідувачі розглядають зачіски дівчат, які навчалися у жіночій гімназії. На фото – випускниці 1910-ого року та їхні наставники.

"Випускну він'єтку зроблено у модному в той час фотоательє Гальперіна, - пояснюєНаталія Кожушко, завідувач відділу історії музею. – Там замовляли сімейні портрети і заможні жителі, і прості родини. Ательє знаходилося на розі теперішніх вулиць Соборної та Симона Петлюри. У тому ж будинку в підвалі діяла пральня, а на другому поверсі був готель "Бельв'ю". Нині у цьому приміщенні працюють банк та магазин. Серед розваг у 1920-30-ті роки також вже було популярне кіно – рівняни із задоволенням ходили на голлівудські стрічки про Ромео і Джульєтту, пригоди Робін Гуда. Ми навіть знайшли кілька тих старих афішок з кінотеатрів. На кількох світлинах є будинки та палац князів Любомирських, які до нашого часу не дожили - їх вже давно знесли".

На стіні навпроти вже показують розбудову міста в 1950-1980-ті роки.

"Відчуваю, що повернувся у своє дитинство – ми гралися не в садочках, а на будівництві, серед бетону та дошок. Тоді у Рівному будували заводи, комбінати, стадіони, - згадує журналіст-краєзнавець. – Оце на фото дерев'яний мототрек кінця 1950-тих – тоді він вважався околицею міста і на змагання глядачі добиралися пішки. А поруч – пуск першого міського тролейбуса у 1974-ому році. Жив я поруч з дитячою залізницею і добре пам'ятаю Сергія Аракчеєва, який готував машиністів. При мені зі Свято-Воскресенського собору валили хрести, а Свято-Антонівському костелу знесли шпилі".

Експозиція займає два зали – окремо старе місто та сучасне. Окрім фотографій у вітринах виставили ще довоєнні документи з міської управи, старі книги, картини, посуд, подарунки від міст-побратимів та закордонних делегацій.

Виставка у музеї діятиме до кінця року.

20

 

19

 

18

 

17

 

16

 

14

 

13

 

12

 

11

 

10

 

9

 

8

 

7

 

6

 

5

 

4

 

3

 

2

 

1

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...