• Головна
  • Настає голод, бо вводять продуктові карточки"?
16:06, 18 січня 2022 р.

Настає голод, бо вводять продуктові карточки"?

Настає голод, бо вводять продуктові карточки"?

На Україну цього року чекає серйозне подорожчання продуктів через зростання цін на енергоносії. Насамперед, це стосується хліба, молока, яєць, м'яса, круп, цукру та олії – за прогнозами, їхня вартість може зрости на 20%. На тлі цього резонансною стала заява радника президента з економічних питань Олега Устенка: він розповів, що влада вивчає можливість запровадження в країні продуктових карток для найнезахищеніших верств населення. «Слово і діло» пропонує докладніше розібратися, що це за ідея, і в яких країнах світу працюють аналогічні програми підтримки громадян.

Зростання цін в Україні: продуктові картки як механізм компенсації

Радник президента Олег Устенко на початку січня розповів, що у 2022 році Україна може опинитися у непростій економічній ситуації. За його словами, інфляція у сировинній продовольчій групі товарів може становити від 10% до 20%, що своєю чергою призведе до інфляційного стрибка до 8-10%.

«З огляду на те, що продовольча група в українському споживчому кошику більш ніж вагома – майже 50%, таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком», – заявив він.

Такий розвиток подій вимагатиме антикризових заходів від влади. За словами Устенка, це можуть бути різні доплати незахищеним верствам населення, зокрема виплати за аналогією з програмою «єПідтримка».

«В ОПУ позиція більш ніж чітка: насамперед мають отримати підтримку найбільш уразливі та незахищені верстви населення. Як – варіанти будуть розглядатися. Це можуть бути як додаткові виплати для компенсації зростання цін, так і запровадження food stamp у системі «Дія» – так званих «продуктових чеків», як це практикується у США. Але це антикризові заходи, які можуть запроваджуватися за потреби», – сказав радник.

Пізніше він уточнив, що в Офісі президент лише дискутують про можливі варіанти підтримки українців – про запровадження продуктових карток чи субсидій поки що не йдеться. Крім того, питання у тому, де взяти кошти на таку підтримку.

Якщо ціни все ж таки різко зростуть і влада введе програми підтримки, розраховувати на допомогу, за словами Устенка, зможуть тільки ті, хто живе на мінімальну зарплату і прожитковий мінімум.

Колишній в.о. міністра економіки Павло Кухта детальніше розповів про ідею з продуктовими картками. «Це не будуть радянські продкартки, коли обмежується продаж чогось в одні руки. Це – американська система, коли уряд виділяє людям кошти безпосередньо для придбання їжі. У «Дії» є «єПідтримка» – аналогічно можна виділяти гроші на продовольство. Можна це робити через Дію, а можна на поліграфкомбінаті «Україна» надрукувати захищені продовольчі чеки, які люди можуть витрачати на продовольство. Тому що смартфони мають не всі бідні люди», – сказав він.

За словами Кухти, розрахувати, кому потрібна підтримка, можна за допомогою системи субсидій (зараз їх отримують близько 3 млн домогосподарств). А якщо зайнятися використанням продуктових карток вже зараз, навесні механізм може бути реалізований.

Логічно, що продуктові картки можна використовувати лише для купівлі соціально значущих товарів, в Україні це:

  • гречана крупа;

  • цукор;

  • пшеничне борошно;

  • макаронні вироби;

  • пастеризоване молоко 2,5% жирності;

  • житньо-пшеничний хліб;

  • курячі яйця;

  • м'ясо птиці (куряча тушка);

  • мінеральна негазована вода;

  • вершкове масло 72,5% жирності.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##Продуктові картки #подорожчання продуктів #занепокоєння українців
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...