• Головна
  • Чи можна самовільно заготовляти сушняк та повалені дерева?
07:48, 9 листопада 2021 р.

Чи можна самовільно заготовляти сушняк та повалені дерева?

Чи можна самовільно заготовляти сушняк та повалені дерева?

Ми вже писали,  що підприємство "Костопільський військовий лісгосп" знаходиться у процесі реорганізації. Його ліквідовують і ліси приєднують до "Волинського військового лісгоспу". А поки триває реорганізація й суди (а ще має місце незаконне звільнення майже половини колективу), в лісі буквально гниють чимало повалених буревієм дерев цінних порід. 

На території лісів 20-25 метрові сосни і навіть дуби, вивернуті з корінням. Подекуди вони навіть перегороджували й лісові доріжки. Однак прибрати ці дерева не можна. Потрібні дозволи для того, щоб їх зрізати і переробити. А нині, позаяк триває процес ліквідації підприємства, цим займатися нікому. Так викорчувані дерева лежать уже три місяці. Більшість із них уже не придатні для будувельних цілей, бо чимало з них уже погнили, посохли, декотрі поточив короїд. Саме господарство, а отже, і держава втратила мільйонні кошти.

І тим часом місцеві селяни цікавляться, чи можна було б їм заготовити ці дерева собі - все одно вони пропадають. Як кажуть самі колишні працівники, діловою цю деревину вже назвати не можна. Годиться вона тільки на дрова.

Як нам повідомили в обласному Управлінні лісового та мисливського господарства, без спеціальних дозволів навіть таку деревину заготовляти не можна. 

Питання опалення домівок для  селян завжди було і лишається актуальним, а в цей сезон - тим більше. А заготівля дров – у списку першочергових завдань. Купити їх чи заготовити самостійно – залежить від індивідуальної фінансової спроможності кожної сім’ї. А дрова нині не дешеві: від 7 до 9 тисяч за машину рубаних дров.

 Та якщо з купівлею проблем менше, то для самостійної заготівлі, яка б не суперечила Закону, потрібні спеціальні дозволи. Просто піти до лісу й напиляти сушняку чи вітровалу не можна, адже згідно з лісовим кодексом збір мертвих стовбурів дерев або їх частин потребує спеціального документу – лісорубного квитка. Він видається постійними лісокористувачами, в основному це лісогосподарські підприємства.

Саме вони мають ліквідувати захаращеність в лісі, адже це робота з підвищеною небезпекою. Несанкціонована рубка сухостою кваліфікується за ст. 65 кодексу про адмінправопорушення “Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка”  і карається штрафами. Без спеціального дозволу можна збирати тільки лісову підстилку – листя, хвою, дрібні гілочки, опалу кору тощо.

Звичайно, виникає питання: чому в лісі лежить стільки, здавалося б, нікому не потрібної деревини, яка пропадає, гниє, а простий селянин, якому вона справді необхідна, не може її взяти? Перше, і головне: необхідно внести зміни до законодавства. Лісогосподарські підприємства не мають права дозволяти населенню самостійно без лісорубного квитка заготовляти дрова (сушняк, вітровал, тощо), але якщо на законодавчому рівні ці питання певним чином будуть врегульовані, зауважень ні в лісівників, ні в поліції не виникатиме.

По-друге, лісозаготівельні роботи належать до робіт з підвищеною небезпекою і несуть пряму загрозу життю людини. Тож хто відповідатиме, якщо раптом при заготівлі трапиться нещасний випадок? Лісник, у зоні діяльності якого відбувалися протиправні дії?

По-третє, не всі громадяни є свідомими, тож зачасти під виглядом збору сушняку вивозять свіжоспиляні дуби. Тож певний контроль має бути обов’язково.

Анна ЛЕГКА

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
##сухостій # заготівля дров #Рівненщина
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...