09:03, 30 травня 2013 р.
На Рівненщині на скандальному пам᾽ятнику чекістам замінять надпис
Комісію в облраді створили, а от священика Віталія Поровчука, який ініціював створення комісії, в неї не включили, хоча ветерани КГБ туди увійшли. Понад 400 мешканців Рівненщини, які підписалися під зверненням з проханням вшанувати усіх загиблих у Другій світовій війні, залишилися ні з чим.
Депутатська комісія щодо стану пам’яток культурної спадщини на території Рівненської області рекомендувала Рівненській обласній раді змінити надпис на пам´ятнику на перехресті дороги Рівне-Дубно-Луцьк поблизу с.Привільне Дубенського району.
Повідомляє член коміії, депутат обласної ради Степан Молчан.
Наразі на пам´ятнику представниками ветеранських організацій СБУ та МВС самовільно закріплена табличка, образлива для жертв тоталітарного режиму: «На цьому місці 26 червня 1941 року прийняли свій останній бій з німецько-фашистськими загарбниками бійці Червоної Армії, співробітники дубенського райвідділу народного комісаріату Державної безпеки та райвідділу міліції».
Члени комісії, куди увійшли депутати обласної ради, представники громадськості та працівники обласного музею запропонували змінити цей напис на інший: «Тут 25 червня 1941 року війна забрала людські життя, які є найбільшою цінністю. Пам’ятаючи про душі загиблих – живемо у мирі. Повернення людиновбивства неприпустиме».
Як відомо, працівники НКВД, відступаючи, розстріляли всіх в´язнів місцевої в´язниці.
Проти заміни напису на пам´ятнику виступили представники ветеранських організацій СБУ та МВС.
- На засіданні комісії тривали гарячі дебати, - розповідає Степан Молчан. - Звучали різні пропозиції щодо напису: від моєї демонтувати взагалі до залишити як є без змін. Зійшлися на компромісному варіанті директора обласного краєзнавчого музею Олександра Булиги.
Таке рішення комісії критикує історик, громадський активіст, голова благодійної місії "Православне діло" священик Віталій Поровчук, який, власне, і був ініціатором створення комісії.
- Це шило поміняли на мило. Напис, запропонований Олександром Булигою, по суті, так само вшановує праціників НКВД, прокуратури, сталінської міліції, які брали участь у більшовицьких злочинах проти мирного населення. Просто сором´язливо ретушує це все, щоб нікого не дратувати. Але зміст, по суті, той самий. Депутати-члени комісії запевняли під час засідання комісії, що, підтримуючи такий напис, вони не вшановують таким чином память працівників НКВД. Проте, коли я їх спитав, кого ж ви вшановуєте цим написом, вони не дали відповіді, змовчали.
- Я озвучував під час засідання комісії пропозицію низки громадських організацій, а також понад 400 осіб з Дубенського району і Рівного, які звернулися до обласної ради, підписавши відповідне звернення, з проханням затвердити інший напис, - продовжує отець Віталій. - Ми пропонували щоб це був зовсім інший пам´ятник, інша стелла з написом «Упокой, Господи, душі загиблих за віру Христову і волю України у роки Другої світової війни 1939-1945 років». Тобто була ідея вшанувати память усіх загиблих. Ця ідея примирила б усі сторони. На комісії я наголошував про це. Цю ідею, зокрема, не підтримала депутат від Партії регіонів Олеся Ткачук.
Депутат обласної ради від Партії регіонів, секретар комісії щодо стану пам’яток культурної спадщини на території Рівненської області Олеся Ткачук категорично не погоджувалася, що написом варто вшановувати загиблих за віру Христову і вільну Україну. Виступала за те, щоб залишити напис, яким вшановували загиблих чекістів. Переймалася, щоб про її позицію не "написали в газетах".
Члени комісії також відвідали історичні пам´ятки Дубно. Висновок, який зробили члени комісії - у цьому місті незадовільно вшановується пам´ять жертв політичних репресій. Зокрема, місцева влада належним чином не пошанувала дубенчан та жителів навколишніх сіл, хто загинув у дубенській тюрмі. Це відзначили ч и не всі члени комісії під час виїзного засідання у Дубно. За 20 років незалежності України встановлена невеличка дошка і хрест біля стін в´язниці.
- У той же час, дубенська влада і місцеві підприємці знайшли кошти на встановлення у Дубно пам´ятника ...жабі!, - обурюється депутат Рівненської обласної ради Степан Молчан.
- Комісія, на жаль, надалі не збирається, - зауважує отець Віталій Поровчук. - Було б добре, щоб вона збиралася частіше, щоб на ній розглядалися питання достойного вшанування памяті загиблих, зокрема, у Дубенській вязниці.
Попри те, що комісія засідала 14 березня, протокол про її засідання підписали лише сьогодні. В протоколі не візначено усіх хто виступав, детально зазначена лише позиція Олександра Булиги, пропозицію якого більшість підтримала.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
19:19, 3 грудня
11:13, 27 листопада
15:49, 5 травня 2023 р.
live comments feed...