• Головна
  • У Вінниці презентували проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово» задля розвінчання стереотипів літературної культури України
16:00, 21 березня 2013 р.

У Вінниці презентували проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово» задля розвінчання стереотипів літературної культури України

Сьогодні у Книгарні «Є» відбулась презентація проекту «Сучасне Епатажне Креативне Слово», або скорочено «С.Е.К.С.», який проводить всеукраїнський громадський рух «Не будь байдужим». У прес-конференції взяли участь Оксана Левкова, яка є виконавчим директором даного товариства; Вікторія Гранецька - письменниця, переможниця «Коронації слова» 2011 року, учасники музичного гурту «Очеретяний кіт» Микола Доляк та Роман Кріль та літературознавець Олександр Вешелені.

На презентації йшла мова про цілі, які цей проект покликаний втілити в Україні та зокрема у Вінниці. Виконавчий директор руху Оксана Левкова розповіла, що громадський рух існує вже 7,5 років, за які було проведені чимало цікавих акцій. Зокрема - «Мазепа. Made in Ukraine», присвячена однойменній історичній постаті Івану Мазепі. Окрім цього також організовували історичний табір, проводили літературні заходи і навіть цілі кампанії. У «небайдужих» накопичилась велика база вчителів історії, мови та літератури – ціла когорта хороших викладачів.

 - Цим людям абсолютно все одно, яка сьогодні в країні політична кон’юктура. Вони не дають цікавим матеріалам залежатися у шухлядах, а їх вихованці стають переможцями на будь-яких олімпіадах. Тому ми вирішили, що можна вкотре співпрацювати з такими вчителями, це, до речі, сотні освітян. І, зокрема, хотіли спробувати вирішити таку проблему як стереотипи депресивності української літератури,- розповіла Оксана Левкова. 

Так, не секрет, що в українських школярів є негативне враження від української літератури, яке можна пояснити навчальною програмою радянського типу – у ній превалюється образ кріпацтва, жалюгідного злиденного життя. У Оксани Левкової також був досвід такого навчання - її вчителька літератури на уроках пропонувала підібрати синоніми до слова «злиденний», так на уроках вправлялися в синоніміці. На якомусь етапі директор громадського руху зрозуміла, що це не одиничний випадок. Тому постала така задача - спростовувати стереотипи, наскільки це може дозволити собі громадська організація. За деякий час була зібрана ціла група філологів з могилянки, з різних вишів, навіть з київського економічного університету, які хотіли працювати з школярами. 21 лютого у київській Книгарні «Є» запустили проект «Сучасне Епатажне Креативне Слово». На зустрічі були присутні київські зірки – Фагот, Фоззі, Олександр Ярмоленко з гурту «Гайдамаки», Галина Тенюк, «астральне тіло» Ірени Карпи, яка також підтримує акцію, але прийти не змогла.

- Після презентації в Книгарні ми пішли з відкритим уроком в №49 школу. Вчителі нас адекватно сприйняли, тому що ми знаємо, до яких саме освітян треба йти,- зазначила директор руху.

Проект розробляється поки що у великих містах, там, де є можливість курирувати. Так, вінницький проект стартуватиме в квітні, оскільки, в основному, в ньому братимуть участь філологи місцевого педуніверситету, які власне будуть на практиці. Крім того, є бажання залучити багато випускників філології, які не працюють за фахом, але відчувають бажання привернути увагу до сучасної літератури. На уроках відводитимуть 10-15 хвилин на розмову про сучасні проблеми молоді і як вони можуть відображатись у сучасній літературі.

- І, звичайно, задаватимуться питання типу: «Яких сучасних письменників ви знаєте?». З власного досвіду можу сказати, що до 8-9 класу учні взагалі не чули жодного імені, і не асоціюють сучасну українську літературу з молодими людьми,- зазначив літературознавець Олександр Вешелені. – У 10-11 класі вже «пробиваються» якісь імена, зазвичай, епатажні. І власне, щоб розширити коло читання школярів будуть проводитись ці розмови.

Письменниця Вікторія Гранецька зізналася, що років 5-6 тому вона сама уявлення не мала, чи існує класна сучасна українська література, і не писала, адже не знала, чи це ще хтось пише, видає. Але одного разу майбутня переможниця «Коронації слова» натрапила у книжковій крамниці на поличку з книжками.

- Там була Ірена Карпа, Любко Дереш, Ірен Роздобудько. І це було для мене таке відкриття – дійсно, сучасна українська література існує – люди пишуть, видають. Відповідно, є люди, які це читають. Таким чином на цій хвилі я дописала свій перший роман і «відправила» його у люди, - розповіла письменниця про своє знайомство з сучасною українською літературою.

Музиканти «Очеретяного кота» зазначили, що їм буває цікавіше розмовляти з українськими письменниками, аніж читати їх. І завдяки приятельським стосункам, організовували вже не один музично-літературний проект з відомими письменниками, такими як Юрій Андрухович, Тарас Прохасько та іншими.

У Вінниці, одні із перших шкіл, ініціативу підтримали школа №1, технічний ліцей та інші, наразі тривають переговори. Проект всеукраїнського громадського руху «Не будь байдужим» розвивається, підключаються нові школи та люди. І, можливо, поступово стереотип української мови як калинової, сопілкової та академічної, такої, що розмовляти нею в побуті неможливо, - буде зруйновано.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...