Понад тисяча людей з підозрою на сказ звернулася до лікарів з початку року на Рівненщині

Фото ілюстративне, Олена Діденко
Фото ілюстративне

Сьогодні, 28 вересня у світі, зокрема і на Рівненщині, відзначається День боротьби зі сказом. На сьогодні сказ реєструється у 113 країнах світу. Через сказ щорічно гине понад 55 тисяч людей і більш як 1 млн тварин по всьому світі. Прямі збитки від сказу складають майже 24 млрд євро в рік. 

Сказ – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке захворювання, яке без лікування неминуче закінчується смертю.

Однією з основних ознак розвитку захворювання є водобоязнь, утруднення під час ковтання рідини, поява судом при спробі пити воду. Тому сказ називають ще й гідрофобією.

Смерть наступає протягом перших п’яти днів хвороби.

В Україні за останні 10 років зареєстровано 38 випадків захворювання людей на сказ у 16-ти областях (Київській, Харківській, Волинській, Донецькій, Кіровоградській, Чернігівській, Одеській, Херсонській, Луганській, Львівській, Рівненській, Черкаській, Дніпровській, Вінницькій, Сумській, Тернопільській та у м. Києві). Найбільшу кількість хворих людей гідрофобією виявлено у 2007, 2011, 2015 рр.

Епізоотична та епідемічна ситуація щодо сказу в Рівненській області в останні роки залишається неблагополучною. Щороку звертається за медичною допомогою близько 3-х тисяч осіб, що постраждали від покусів різними тваринами, 600 - 700 осіб отримують профілактичне лікування. В 2014 та 2016 рр. зареєстровані два випадки сказу серед людей у Володимирецькому та Гощанському районах. В обох випадках зараження відбулося через покуси котами. 

На сказ хворіють всі теплокровні тварини включаючи мишей, щурів, зайців, ондатр і т.д., але найчастіше в нашій області зустрічається захворювання на сказ серед лисиць, собак, котів, корів.

Вірус виділяється у хворих тварин зі слиною, тому зараження найчастіше настає при покусах, а також може відбуватися при ослиненні шкіри, при зніманні шкіри із хворої тварини, її виробленні та інше.

Тому при кожному покусі, навіть при ослиненні потрібно промити рану водою з милом і негайно звернутися в медичну установу, де в кожному окремому випадку буде вирішено питання відносно доцільності антирабічного лікування. За твариною, яка нанесла покуси, працівниками ветмедицини проводиться нагляд на протязі 15 днів з метою виключення сказу.

За вісім місяців поточного року на Рівненщині зареєстровано 20 випадків захворювань тварин сказом, а саме 8 лисиць, 5 собак, 6 котів, 1 борсук. Хворі тварини реєструвалися у Дубенському, Гощанському, Рівненському, Березнівському, Корецькому, Здолбунівському, Володимирецькому, Сарненському та Демидівському районах та м. Рівне. За медичною допомогою з приводу покусів звернулися 1342 особи, із них 52 особи покусані хворими на сказ тваринами. Вакцинацію та імунопрофілактику призначено 341 особі. Продовжує викликати занепокоєння те, що 29 випадках (9,0% від призначених) потерпілі від покусів тваринами відмовилися від антирабічного лікування, що є великим ризиком виникнення захворювань серед цих людей.

Щоб запобігти захворюванню на сказ, необхідно дотримуватися наступних правил:

- не контактуйте з бездомними та дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;

- не провокуйте тварин на укуси: не намагайтеся годувати, надавати допомогу невідомим, безпритульним тваринам, дражнити їх;

- уникайте скупчень безпритульних собак;

- при укусі або ослиненні підозрілою твариною промийте рану водою з милом, краї рани обробіть розчином йоду;

- своєчасно робити своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.

Необхідно пам’ятати, що тільки своєчасне звернення до лікаря дає надійну гарантію запобігти трагічним наслідкам.

Рівненщина день боротьби сказ статистика відзначають міжнародний
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі