Новини компаній
14:18, 19 червня 2019 р.

Як оплачується лікарняний

Новини компаній

Всі час від часу хворіють, але якщо ви офіційно працевлаштовані, доводиться брати лікарняний. За дні, які ви провели в нездоровому стані, нараховується виплата. Але як зрозуміти, якою буде сума? У статті розповімо, як оплачується лікарняний, від чого залежить підсумкова цифра і що робити, якщо роботодавець відмовляється платити. А на цій сторінці можна задати питання юристу в області трудових спорів і уточнити всі подробиці.

Правила нарахування коштів під час лікарняного

Для того, щоб законним шляхом отримати свої гроші, потрібно розуміти, як саме нараховуються кошти і які дії в разі нездужання.

Перш за все, пам'ятайте, щоб отримати гроші, в перший день хвороби викличте лікаря або відвідайте терапевта, з яким у вас укладена декларація. Після закінчення хвороби вам видадуть лікарняний лист, який потрібно віднести в бухгалтерію, а потім до відділу кадрів.

Термін, на який оформляють лист, може бути від 1 до 5 календарних днів з моменту першого візиту в лікарню. Після він може бути продовжений ще на 5 днів. Максимальний термін перебування на лікарняному без перерв на роботу - 1 рік. Але це відбувається, якщо є серйозні травми, складні хвороби в гострій формі (гепатит, туберкульоз), а також операції і періоди відновлення після них.

Ось основні моменти, які варто врахувати при розрахунку і нарахуванню грошей за час хвороби:

  1. Виплати нараховуються однаково і для хворих, і для декретної відпустки.

  2. Для того, щоб розрахувати виплати, потрібно вичислити середньоденний заробіток. Для підрахунку середнього числа беруться зарплати не за 6 останніх місяців, як було до цього, а за останній рік.

  3. Перші 5 днів, проведених в хвороби, оплачуються за рахунок компанії. Решта (аж до року) - йдуть із засобів соціального фонду.

  4. Те, яку суму ви отримаєте, безпосередньо залежить від стажу роботи.

  5. Однак, не завжди гроші вдається отримати в повному розмірі. Тут можна знайти більше інформації про те, як чинити з горе-роботодавцями і вимагати з них повноцінні виплати.

Як розрахувати суму лікарняних виплат?

Як зрозуміти, що роботодавець вас не обдурив і оплатив за всіма правилами?

Те, яку суму вам віддадуть, залежить від стажу роботи:

  • стаж менше, ніж 3 роки - половина від середньоденної зарплати;

  • від 3 до 5 років - 60%;

  • від 5 до 8 років - 70%;

  • більше, ніж 8 років - повна сума.

Зверніть увагу, що пільговики мають право на 100% середньої зарплати, незалежно від того, скільки вони пропрацювали. Якщо вважаються декретні - то співробітниця також отримує всю суму.

Як стягнути компенсацію в разі відмови від виплати?

Крім випадків, які перераховані в ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», роботодавець не може не виплатити вам гроші за лікарняний.

Отже, ви подали всі документи, які потрібні (перелік можете уточнити у бухгалтера, так як в деяких випадках приватні компанії можуть просити додаткові копії довідок), а також всі документи були оформлені правильно, з печатками та підписами, але грошей на протязі 10 днів немає ?

  1. Спробуйте вирішити ситуацію на місці - розберіться спочатку в бухгалтерії, вони могли щось переплутати або запізнитися. Потім ідіть до начальника відділу кадрів, якщо і він не допоможе - до вищого начальства.

  2. Якщо не виплатили, слід звернутися зі скаргою до регіонального представництва Фонду соціального страхування України там, де зареєстрована фірма. Вони контролюють законність виплат і стають на бік потерпілого.

  3. Також можна написати заяву до територіального управління Державної служби з питань праці. Ця інстанція зобов'яже начальника виплатити належну суму. В іншому випадку, роботодавець буде нести адміністративну відповідальність - штраф.

  4. Звернення до суду - остання інстанція. Але якщо ніде не домоглися справедливості - відстоюйте свої права законно.

Якщо ви не знайшли всіх відповідей,  задати питання ви можете на юридичному порталі. Там ви знайдете все про закони України, про складні правові проблеми і про побутові юридичних речах.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...