• Головна
  • Децентралізація чи узурпація в Олександрійській громаді
19:00, 30 травня 2019 р.
Надійне джерело

Децентралізація чи узурпація в Олександрійській громаді

Децентралізація чи узурпація в Олександрійській громаді

Незвичною виявилась чергова сесія Олександрійської сільської ради. Перед початком засідання ніхто і не передбачав, що вона буде такою бурхливою. І дискусії виникли не навколо земельних питань, як це зазвичай буває на сесіях в інших сільських радах. В епіцентрі дискусій постало питання професійності сільського голови.

Більше року тому відбулися вибори в Олександрійській територіальній громаді. До новоствореного об'єднання увійшли Заборольська, Кустинська та Олександрійські сільські ради. Вибори нового очільника громади виграв висуванець Радикальної партії Ляшка Микола Шустов. До обрання на посаду, новообраний голова працював багато років на різних посадах в органах державної влади: в обласному відділенні Фонду держмайна, митниці, в Рівненській райдержадміністрації, в обласному управлінні земельних ресурсів, в Головному управлінні державної служби області.

В часи правління «регіоналів» Януковича-Берташа був призначений на посаду начальника відділу роботи із зверненнями громадян облдержадміністрації, а згодом - директором обласного контактного центру. На виборах 2015 року виграв перегони за крісло сільського голови Забороля. З останньої посади Микола Шустов і був обраний на посаду голови новоствореної Олександрійської громади.

На початку сесії депутат сільської ради Володимир Федорась озвучив ряд проблемних питань, які утворилися з часу створення об’єднаної територіальної громади.

За словами депутата, серйозні проблеми виникли з дотриманням чинного законодавства. Зокрема, несвоєчасно або ж не оприлюднюються зовсім проекти та рішення сільської ради та виконавчого комітету. Відсутні для ознайомлення розпорядження сільського голови та протоколи засідань ради й виконкому. Немає також і результатів поіменних голосувань депутатів ради, що не дозволяє виборцям контролювати, як голосують обранці за те чи інше питання. Відсутня для ознайомлення й інформація про вакансії, порядок та умови проходження конкурсів на посади в сільраді. На відміну від попереднього керівництва, при новому голові не ведеться відеотрансляції засідань сесії сільської ради.

Серйозні недопрацювання, за словами Володимира Федорася, є і в наповненні сайту сільської ради, що обмежує право жителів громади отримувати необхідну інформацію. Зокрема, на веб-сторінці місцевої ради немає інформації про структуру місцевої влади, функції, повноваження, завдання, напрями діяльності структурних підрозділів. Немає інформації і щодо фінансів громади (обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання). Не оприлюднене також і таке важливе питання, як звіт про використання бюджетних коштів.

За словами депутата, мають місце постійні порушення регламенту. Засідання постійних депутатських комісій спеціально скликаються чомусь постійно в день сесії. Відтак депутати не мають часу для вивчення та аналізу проектів рішень. Як наслідок – прийнято незбалансований бюджет, який не дозволяє належним чином утримувати заклади соціально-культурної сфери.

«Прийнято бюджет, який не виконується і хтось має понести за це відповідальність! Особливо цинічно на цьому фоні виглядає преміювання сільського голови в розмірі 200%. І це в той час, коли бюджет не виконується. Скорочено видатки на оплату праці освітянам з місцевого бюджету, технічний персонал шкіл позбавлений можливості отримувати премії саме з ініціативи керівника громади», - підкреслив освітянин.

Наголосив у своєму виступі депутат і про роздутість штату працівників сільської ради (на сайті сільради розміщена інформація про 40 працівників). «Незважаючи на таку велику кількість працівників, утворення нових відділів та призначення відповідних фахівців, сільський голова одноосібно приймає переважну більшість рішень. Зокрема, створено відділ освіти, який не видає наказів. Тож і про ефективну роботу не йдеться. Натомість сільський голова мовою розпоряджень спілкується з директорами шкіл». Виступаючий знає про це не з чужих слів – він сам є директором Олександрійського ліцею. За його словами, видання необхідних розпоряджень сільським головою затримується через його постійну зайнятість та відсутність на робочому місці.

Як грім серед ясного неба прозвучала інформація про методи перевірки в навчальних закладах. Володимир Федорась проінформував депутатів, що після останньої сесії сільської ради (де він активно виступав проти зняття коштів із закладів освіти), сільським головою було видано розпорядження про проведення перевірки закладів освіти. Перевірку здійснювали начальник фінансового відділу сільської ради Валентин Помаранський та інспектор праці сільської ради Петро Горошко. Вони цілий місяць шукали огріхи та помилки. За словами депутата, в неформальній бесіді з працівниками ліцею, дані працівники повідомили, що перевірка ініційована сільським головою через критичний виступ Володимира Федорася на останній сесії сільської ради. «Мовляв, якби Федорась не виступав, то ніхто б вас не «трусив» з перевірками. Перевіряючі пропонували Володимиру Федорасю написати заяву на звільнення, аргументуючи це тим, що «приймав мене на роботу не Шустов». Також горе-перевіряючі активно агітували керівників шкіл, бухгалтерів безумовно підтримувати і виконувати всі вказівки сільського голови і тоді у керівників закладів не виникатиме проблем в роботі. Цікаво, що працівники-перевіряючі розміщуються в бізнес-центрі Рівного», - наголосив депутат.

Сам Володимир Федорась переконаний, що такі дії сільського голови є використанням службового становища з метою тиску на неугодних депутатів, які мають власну думку та не бояться її висловлювати.

«Микола Шустов є активним користувачем соціальних мереж і полюбляє публікувати переваги процесу децентралізації. На пропагуванні принципів децентралізації він, власне, і прийшов до влади. Водночас у своїй роботі сільський голова порушує основні принципи децентралізації стосовно передачі повноважень на місця. Так, в законодавстві держава гарантує фінансову автономію закладам освіти. Натомість сільський голова одноосібно приймає незаконне рішення про визначення себе розпорядником бюджетних коштів, які спрямовуються на заклади освіти з державного та місцевого бюджетів. До цих пір на рахунки шкіл сільською радою не передані субвенції з державного бюджету на закупівлю меблів та комп’ютерної техніки, будівництво котельні в Олександрійському ліцеї, на утеплення фасаду Кустинського ліцею. Внаслідок таких дій роботи по утепленню фасаду Кустинського ліцею та будівництво твердопаливної котельні в Олександрійському ліцеї досі не розпочаті. Сільському голові «видніше» який саме дидактичний матеріал купувати для першокласників та яку парту чи техніку придбати для учасників освітнього процесу. Разом з тим сільським головою не надано відповідь на моє депутатське звернення стосовно даних питань, що є порушенням Законів України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про місцеве самоврядування». Вважаю такі дії проявом неповаги до депутатів сільської ради.

На одній з нарад керівників шкіл пан Шустов повідомив, що збирається утворити централізовану бухгалтерію та припинити фінансову автономію шкіл, що не має нічого спільного з принципами децентралізації та є прямим порушенням норм Законів України «Про освіту» та розпоряджень Кабінету міністрів.

Шалений популізм, відсутність професійного підходу до вирішення наболілих питань Олександрійської громади, безпідставний піар, відхід від принципів децентралізації, грубі порушення Законів України, здійснення тиску на керівників комунальних установ, постійні порушення регламенту стали звичкою в роботі посадової особи - сільського голови Шустова Миколи Васильовича» - зазначив з трибуни Володимир Федорась.

Депутат запропонував створити тимчасову депутатську комісію для з’ясування  викладених у своєму виступі фактів порушень законодавства.

У відповідь на закиди опонента, Микола Шустов заявив, що діє лише в межах чинного законодавства. При цьому очільник громади заявив, що скличе прес-конференцію, на якій прозвітує за свою роботу. Не виключив сільський голова і того, що подасть в суд на депутата за наклеп.

«Шановний Миколо Васильовичу! Ви обіцяли аквапарк, відремонтовані дороги, благоустрій територій та кошти на розвиток закладів соціальної сфери. Натомість протягом року роботи сільським головою ви допустили припинення роботи дошкільного навчального закладу в селі Забороль, хронічне недофінансування закладів соціально-культурної сфери, відсутність реальної роботи щодо шляхів поповнення сільського бюджету. Адже всі успіхи громади, якими ви так хизуєтесь в соціальних мережах та на одних і тих же вебсайтах, були профінансовані або з районного, або з обласного, або з державного бюджетів. На своїй сторінці в фейсбук Ви ганебно видаляєте всі критичні коментарі щодо вашої діяльності. Але конструктивна критика – запорука якісної роботи та можливість змінюватися в кращу сторону. Впевнений, що після заслуховування результатів тимчасової депутатської комісії ми, депутати, дамо належну оцінку вашим діям», - наголосив Володимир Федорась.

Та депутати не погодились підтримати це депутатське звернення. Голоси «за», «проти» та «утримались» поділились майже однаково. Втім, проблеми не зникли. Тому крапку в цьому питанні ставити ще зарано. Яким буде завершення цієї ситуації, залежить від депутатів та небайдужих жителів громади.

Редакція сайту може не поділяти думки авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації. 

Читайте нас в Телеграмі:https://t.me/Rivne0362ua 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Олександрія #ОТГ #Шустов #Федорась #сільська рада #порушення #децентралізація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...