У продукції двох рівненських супермаркетів виявили смертельно небезпечні бактерії

Про те, що у готовій продукції власного виробництва двох рівненських супермаркетів виявлено бактерії стафілокока золотистого, деякі місцеві ЗМІ уже повідомляли, посилаючись на інформацію інспекції у справах захисту прав споживачів. Однак ця інформація, що, безперечно, становить значний суспільний інтерес, була неповною – назви цих закладів у інспекції чомусь вирішили не називати.

Сам факт такого недбалого ставлення до безпеки продуктів харчування мав би «поставити на вуха» усі контролюючі організації міста, та й споживачі щонайменше мали б знати, до товарів яких торгових закладів міста слід ставитися із засторогою, проте… Коли журналіст порталу «Четверта влада» попросила розповісти про цей випадок та назвати «героїв», головний спеціаліст інспекцїі з питань захисту прав споживачів у Рівненській області Валентина Буняк, яка здійснювала перевірку, факт цілої низки порушень, у тому числі, й наявність стафілококу, підтвердила. Однак навідріз відмовилася повідомити, у яких саме супермаркетах торгували такою продукцією, мотивуючи тим, що «власники можуть подати на інспекцію у суд». І «заспокоїла», мовляв, така небезпека для здоров’я існує практично в усіх супермаркетах міста.

На запитання, за що ж у суд, коли порушення виявлено і підтверджено лабораторними аналізами, та на прохання обґрунтувати відмову назвати заклади відповідними нормативними документами, пані Буняк зазначила, що вона більше нічого не говоритиме.

Відтак, портал "Четверта влада" звернувся із письмовим запитом до інспекції, у якому просимо повідомити про результати перевірки рівненських супермаркетів та назвати заклади, у яких виявлено стафілокок.

Як йдеться у відповіді, спеціалісти Держспоживінспекції у Рівненській області проводили планові перевірки дотримання вимог чинного законодавства про захист прав споживачів при реалізації продовольчих та непродовольчих товарів у 5-ти рівненських супермаркетах.

Серед цілої низки порушень (невідповідність продукції за органолептичними показниками; відсутність посвідчень про якість; відсутність інформації про дату виготовлення і строк придатності, найменування виробника, позначки про наявність чи відсутність у продукції; обважування покупців) були й кричущі.

Зокрема, у продукції двох супермаркетів – курка гриль власного виробництва, салати «Олів’є», «Подоляночка», «Київський» та «Браво» – лабораторними аналізами було виявлено такий «компонент» як стафілокок золотистий.

Як запевнили в інспекції, цю продукцію було вилучено й утилізовано. А керівникам суб’єктів господарювання видано приписи про заборону виробництва та релізації зазначеної продукції.

До адміністративної відповідальності притягнуто 9 посадових осіб, сума штрафів склала 10,2 тисячі гривень. Окрім цього, застосовано адміністративно-господарські санкціі на суму 2,43 тисячі гривень.

Усе б добре, та інспекція у справах захисту прав споживачів у Рівненській області проігнорувала частину запиту – так і не назвала закладів-порушників.

Лише після повторного письмового запиту, у якому журналіст зазначила, що у разі відмови надати відповідь редакція звертатиметься до органів прокуратури зі скаргою про приховування суспільно важливої інформації, інспекція «розсекретила» назви скандальних торгових закладів.

Відтак, як йдеться у відповіді інспекції  з питань захисту прав споживачів у Рівненській області, страви зі стафілококом було виявлено у супермаркетах: ТзОВ «Пакко-Холдинг», супермаркет «Вопак» (Рівне, вул. Кіквідзе, 22-А); ТзОВ «Фудмережа», гіпермаркет «Велмарт» (Рівне, вул. Макарова, 23).

 

Прокоментувати звичну практику, коли спеціалісти інспекції (а раніше – управління), повідомляючи про те чи інше порушення, не називають порушників, посилаючись на те, що, мовляв, вони тоді можуть подати на установу до суду, журналіст попросила провідного спеціаліста-юрисконсульта інспекції у справах захисту прав споживачів у Рівненській області Зінаїду Гладчук. На це вона зазначила, що «навіть не знає, що сказати з цього приводу», і додала:

- Ми державна установа й працюємо у рамках закону, виконуємо покладені на нас функції, тому підстав подавати на нас до суду немає. А порушників ми повинні називати, бо це публічна інформація.

Водночас, як повідомила Зінаїда Гладчук, фахівці інспекції, яка не є правонаступницею колишнього управління з питань захисту прав споживачів, але має такі ж функції, також проводять позапланові (за скаргами споживачів) та планові перевірки. Однак, щоб вирушити на позапланову перевірку, потрібно повідомити та отримати згоду Держспоживінспекції України з Києва. Відтак, ефект неочікуваності втрачається, оскільки на отримання згоди може піти певний час, хоча про свій прихід інспектори попереджати й не зобов’язані.

Щодо планових перевірок, які проводяться зазвичай щоквартально, то їх також  потрібно узгоджувати з Києвом. Держспоживінспекція України має затвердити план, поданий регіональною інспекцією, і розподілити, кого й коли перевіряти.

Чи допоможуть перевірки контролюючих організацій по-справжньому захистити права споживачів, наразі сказати складно, особливо зважаючи на останні новації уряду. Як відомо, наближається час «ікс» для державних санепідемстанцій – 10 грудня, відколи ця інституція має бути ліквідована. Хто натомість буде опікуватися контролем над якістю і безпечністю продуктів харчування, наразі достеменно ніхто сказати не може. Адже досі остаточно невідомо про повноваження установ, які прийдуть на зміну міським і обласним СЕС.

Як повідомив головний Державний санітарний лікар міста Юрій Ромець, поки що міська санстанція працює у звичному режимі, а що буде, коли завершиться процес ліквідації, тобто після 10 грудня, чітко сказати не може, бо не знає.

З його слів, відомо, що це має бути дві структури – одна інспекційна, друга – лабораторна. Однак досі невідомо достеменно нічого щодо повноважень, оскільки потрібно внести багато змін до законодавчих актів.

Щодо історії зі стафілококом, то Юрій Ромець зазначив, що на вимогу депутатів і прокуратури міська СЕС також здійснювала перевірку 9-ти супермаркетів, де є власні цехи з виробництва продукції. Нині результатів перевірки очікують. А тим часом санітарні лікарі під час перевірок цих закладів встановили, що прибирання та обробка кухонного інвентаря практично у кожному з цих 9-ти торгових закладів здійснюється неякісно. Відтак, порушники заплатять по 425 гривень штрафу.

Як зазначив головний Державний санітарний лікар міста, у зв’язку зі змінами, які обмежують кількість перевірок, «торгові заклади розслабилися, і є багато скарг». З його слів, тепер такі заклади, як супермаркети, можна перевіряти планово не частіше одного разу на 5 років, перед цим попередивши за 10 днів.

Чи будуть реорганізовані санстанції надалі перевіряти якість харчових продуктів, чи ні, наразі невідомо. Можливо, цю функцію віддадуть ветеринарній медицині, зазначив Юрій Ромець.

Портал "Четверта влада" спробував прояснити ситуацію щодо цього в Головному управлінні ветеринарної медицини області. Однак там відповіли, що у них триває комплексна перевірка з Києва і поспілкуватися з журналістом нікому.

Усе ж таки дотелефонуватися вдалося до заступника начальника Головного управління Олександра Костюка, який зазначив, що наразі достеменно повідомити нічого не може. Відомство начебто також очікує реорганізація, можливо, введуть додаткові штатні одиниці фахівців, які здійснюватимуть такі перевірки. Але спершу потрібно ухвалити закон про ветеринарну медицину.

Відтак, схоже, поки урядовці вирішуватимуть, що і як реорганізувати, гарантій того, що споживачам у наших торгових закладах у черговий раз не пропонуватимуть якусь труйку, немає. Особливо з огляду на те, що в українських супермаркетах продукти харчування продати споживачам намагаються у будь-якому стані й за будь-яку ціну

Четверта влада
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Різне
Спеціалісти АТ "Рівнегаз" з початку року виконали періодичну повірку понад 10 тисяч приладів обліку блакитного палива, які використовуються для обліку газу спожитого населенням. Така послуга безоплатна для населення. Вона включає - демонтаж, транспортування, монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з цією повіркою ремонт. Із усіх повірених лічильників – понад 3 тисячі виявилися непридатними до подальшої експлуатації. Їх замінили на нові або відремонту...
Спорт
Минулими вихідними, 18-20 вересня, у Броварах пройшов відкритий Кубок Київської області з кікбоксингу WAKO. Змагання відбувалися у розділах кік-лайт, лайт-контакт, поінт-файтинг. Рингові розділи: К-1, лоу-кік, фул-контакт. Як повідомляє Рівненська міська рада, Рівне представляли спортсмени з ДЮСШ 5, Ліги Чемпіонів FCLC, Школи мужності. У запеклій боротьбі юні рівняни Андрій Комар, Ілля Алексеюк, Дмитро Леоновець та Іван Ворон вибороли чотири золоті медалі....
Кримінал
Не маючи власної домівки, 60-річний чоловік проживав у людей, яким допомагав по господарству. 45-річному жителю Здовбиці, який надав йому тимчасовий прихисток, віддячив ножем у живіт. Події розгорталися близько 18 години вчора, 21 вересня, за місцем проживання 45-річного чоловіка по вулиці Третій села Здовбиця. Поліцейські попередньо встановили, що двоє чоловіків перебували на подвір’ї. Зі слів потерпілого він чув, як 60-річний чоловік постійно щось невира...
Освіта
У Рівненській ЗОШ №22 облаштували туалет для дівчат без перегородок. Про це написала рівнянка Наталія Пастухова та оприлюднила світлину з вбиральні. Жінка переконана, таким чином у школі порушують право дітей на приватність. За її словами, у адміністрації пояснили, що, мовляв, грошей на перегородки не вистачило. Проте на фото таки не видно, щоб ці перегородки взагалі передбачалися… «Це ппц! Агов, дирекція 22 школи! Ви вважаєте це нормально для дівчачого т...
Пригоди
У Дубні на вулиці Садовій сталася аварія. В автівки ВАЗ виникли проблеми з переднім правим колесом. Про це інформує Типове Дубно у Фейсбуці. Як стверджують очевидці, імовірно, у авто поламалася шарова або лопнув важіль. Через це на місці аварії тимчасово ускладнився рух. Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua Підписуйтеся на нашу сторінку у фейсбуці: https://www.facebook.com
Суспільство
Сьогодні, 22 вересня у парку ім. Т.Г. Шевченка з нагоди Дня миру і в рамках акцій «Сімейне дерево» та «Озеленення Рівненщини» висадили чотири саджанці дерев Гінкго дволопатевого. Попередньо висадка дерев була запланована на весну, на День землі, однак, попри карантин, озеленення парку перенесли на осінь цього ж року. Десятирічні саджанці висотою 1,8 метра були придбані за власні кошти міського кількох кандидатів у мери міста, - йдеться у повідомленні пресс...
Суспільство
У зв'язку з тим, що у водоймі в Рівному на вулицях Боженова та Севастопільська масово почала гинути риба, працівники рибного господарства провели аерацію. Свіжу воду викачували з Усті та перекачували її до водойми, аби запобігти подальшому мору через нестачу кисню у воді. Читайте також: У Рівному на Макарова знову ДТП (ВІДЕО) Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua Підписуйтеся на нашу сторінку у фейсбуці: https://www.facebook.com
Пригоди
Не припиняються дорожно-транспортні пригоди на вулиці Макарова у Рівному. Відео з чергової аварії поблизу Екватора розмістили у інстаграм спільноті rivne_1283. Цього разу не розминулися вантажівка та легковик. За словами очевидців, в аварії ніхто не постраждав.   Відео можна переглянути тут. Фото з інстаграм спільноти rivne_dtp. Нагадаємо, нещодавно Поблизу Екватора в Рівному знову збили людину (ВІДЕО) . Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua Пі...
Кримінал
40-річного мешканця села Городок, Рівненського району судили за виготовлення наркотику. Чоловік ще у 2018 році  придбав спеціальне обладнання, купив інгредієнти та виготовлявав психотропний "метамфетамін" прямо в себе вдома. Про це повідомляють у Рівненській обласній прокуратурі. Тож за цим фактом проти чоловіка було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 чт 313 ККУ. За незаконне виготовлення, придбання, зберігання обладнання, призначеного для виготовлен...