У продукції двох рівненських супермаркетів виявили смертельно небезпечні бактерії

Про те, що у готовій продукції власного виробництва двох рівненських супермаркетів виявлено бактерії стафілокока золотистого, деякі місцеві ЗМІ уже повідомляли, посилаючись на інформацію інспекції у справах захисту прав споживачів. Однак ця інформація, що, безперечно, становить значний суспільний інтерес, була неповною – назви цих закладів у інспекції чомусь вирішили не називати.

Сам факт такого недбалого ставлення до безпеки продуктів харчування мав би «поставити на вуха» усі контролюючі організації міста, та й споживачі щонайменше мали б знати, до товарів яких торгових закладів міста слід ставитися із засторогою, проте… Коли журналіст порталу «Четверта влада» попросила розповісти про цей випадок та назвати «героїв», головний спеціаліст інспекцїі з питань захисту прав споживачів у Рівненській області Валентина Буняк, яка здійснювала перевірку, факт цілої низки порушень, у тому числі, й наявність стафілококу, підтвердила. Однак навідріз відмовилася повідомити, у яких саме супермаркетах торгували такою продукцією, мотивуючи тим, що «власники можуть подати на інспекцію у суд». І «заспокоїла», мовляв, така небезпека для здоров’я існує практично в усіх супермаркетах міста.

На запитання, за що ж у суд, коли порушення виявлено і підтверджено лабораторними аналізами, та на прохання обґрунтувати відмову назвати заклади відповідними нормативними документами, пані Буняк зазначила, що вона більше нічого не говоритиме.

Відтак, портал "Четверта влада" звернувся із письмовим запитом до інспекції, у якому просимо повідомити про результати перевірки рівненських супермаркетів та назвати заклади, у яких виявлено стафілокок.

Як йдеться у відповіді, спеціалісти Держспоживінспекції у Рівненській області проводили планові перевірки дотримання вимог чинного законодавства про захист прав споживачів при реалізації продовольчих та непродовольчих товарів у 5-ти рівненських супермаркетах.

Серед цілої низки порушень (невідповідність продукції за органолептичними показниками; відсутність посвідчень про якість; відсутність інформації про дату виготовлення і строк придатності, найменування виробника, позначки про наявність чи відсутність у продукції; обважування покупців) були й кричущі.

Зокрема, у продукції двох супермаркетів – курка гриль власного виробництва, салати «Олів’є», «Подоляночка», «Київський» та «Браво» – лабораторними аналізами було виявлено такий «компонент» як стафілокок золотистий.

Як запевнили в інспекції, цю продукцію було вилучено й утилізовано. А керівникам суб’єктів господарювання видано приписи про заборону виробництва та релізації зазначеної продукції.

До адміністративної відповідальності притягнуто 9 посадових осіб, сума штрафів склала 10,2 тисячі гривень. Окрім цього, застосовано адміністративно-господарські санкціі на суму 2,43 тисячі гривень.

Усе б добре, та інспекція у справах захисту прав споживачів у Рівненській області проігнорувала частину запиту – так і не назвала закладів-порушників.

Лише після повторного письмового запиту, у якому журналіст зазначила, що у разі відмови надати відповідь редакція звертатиметься до органів прокуратури зі скаргою про приховування суспільно важливої інформації, інспекція «розсекретила» назви скандальних торгових закладів.

Відтак, як йдеться у відповіді інспекції  з питань захисту прав споживачів у Рівненській області, страви зі стафілококом було виявлено у супермаркетах: ТзОВ «Пакко-Холдинг», супермаркет «Вопак» (Рівне, вул. Кіквідзе, 22-А); ТзОВ «Фудмережа», гіпермаркет «Велмарт» (Рівне, вул. Макарова, 23).

Прокоментувати звичну практику, коли спеціалісти інспекції (а раніше – управління), повідомляючи про те чи інше порушення, не називають порушників, посилаючись на те, що, мовляв, вони тоді можуть подати на установу до суду, журналіст попросила провідного спеціаліста-юрисконсульта інспекції у справах захисту прав споживачів у Рівненській області Зінаїду Гладчук. На це вона зазначила, що «навіть не знає, що сказати з цього приводу», і додала:

- Ми державна установа й працюємо у рамках закону, виконуємо покладені на нас функції, тому підстав подавати на нас до суду немає. А порушників ми повинні називати, бо це публічна інформація.

Водночас, як повідомила Зінаїда Гладчук, фахівці інспекції, яка не є правонаступницею колишнього управління з питань захисту прав споживачів, але має такі ж функції, також проводять позапланові (за скаргами споживачів) та планові перевірки. Однак, щоб вирушити на позапланову перевірку, потрібно повідомити та отримати згоду Держспоживінспекції України з Києва. Відтак, ефект неочікуваності втрачається, оскільки на отримання згоди може піти певний час, хоча про свій прихід інспектори попереджати й не зобов’язані.

Щодо планових перевірок, які проводяться зазвичай щоквартально, то їх також  потрібно узгоджувати з Києвом. Держспоживінспекція України має затвердити план, поданий регіональною інспекцією, і розподілити, кого й коли перевіряти.

Чи допоможуть перевірки контролюючих організацій по-справжньому захистити права споживачів, наразі сказати складно, особливо зважаючи на останні новації уряду. Як відомо, наближається час «ікс» для державних санепідемстанцій – 10 грудня, відколи ця інституція має бути ліквідована. Хто натомість буде опікуватися контролем над якістю і безпечністю продуктів харчування, наразі достеменно ніхто сказати не може. Адже досі остаточно невідомо про повноваження установ, які прийдуть на зміну міським і обласним СЕС.

Як повідомив головний Державний санітарний лікар міста Юрій Ромець, поки що міська санстанція працює у звичному режимі, а що буде, коли завершиться процес ліквідації, тобто після 10 грудня, чітко сказати не може, бо не знає.

З його слів, відомо, що це має бути дві структури – одна інспекційна, друга – лабораторна. Однак досі невідомо достеменно нічого щодо повноважень, оскільки потрібно внести багато змін до законодавчих актів.

Щодо історії зі стафілококом, то Юрій Ромець зазначив, що на вимогу депутатів і прокуратури міська СЕС також здійснювала перевірку 9-ти супермаркетів, де є власні цехи з виробництва продукції. Нині результатів перевірки очікують. А тим часом санітарні лікарі під час перевірок цих закладів встановили, що прибирання та обробка кухонного інвентаря практично у кожному з цих 9-ти торгових закладів здійснюється неякісно. Відтак, порушники заплатять по 425 гривень штрафу.

Як зазначив головний Державний санітарний лікар міста, у зв’язку зі змінами, які обмежують кількість перевірок, «торгові заклади розслабилися, і є багато скарг». З його слів, тепер такі заклади, як супермаркети, можна перевіряти планово не частіше одного разу на 5 років, перед цим попередивши за 10 днів.

Чи будуть реорганізовані санстанції надалі перевіряти якість харчових продуктів, чи ні, наразі невідомо. Можливо, цю функцію віддадуть ветеринарній медицині, зазначив Юрій Ромець.

Портал "Четверта влада" спробував прояснити ситуацію щодо цього в Головному управлінні ветеринарної медицини області. Однак там відповіли, що у них триває комплексна перевірка з Києва і поспілкуватися з журналістом нікому.

Усе ж таки дотелефонуватися вдалося до заступника начальника Головного управління Олександра Костюка, який зазначив, що наразі достеменно повідомити нічого не може. Відомство начебто також очікує реорганізація, можливо, введуть додаткові штатні одиниці фахівців, які здійснюватимуть такі перевірки. Але спершу потрібно ухвалити закон про ветеринарну медицину.

Відтак, схоже, поки урядовці вирішуватимуть, що і як реорганізувати, гарантій того, що споживачам у наших торгових закладах у черговий раз не пропонуватимуть якусь труйку, немає. Особливо з огляду на те, що в українських супермаркетах продукти харчування продати споживачам намагаються у будь-якому стані й за будь-яку ціну

Четверта влада
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
42 перегляди у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Рівненськими правоохоронцями задокументовано факт вимагання та отримання неправомірної фінансової вигоди від призовника. Випадок зловживання лікарем – кардіолог, що є членом військово-лікарської комісії зафіксовано в одному з місцевих закладів охорони здоров’я. Сума у 200 доларів була призначена для складання та видачі акту обстеження, що необхідна для відстрочки військової служби.Діяльність лікаря – корупціонера припинив одразу ж після фіксації отримання...
Кримінал
14-річний підліток, що в селі Новий Корець  викрав гроші із будинку, скориставшись нагодою відсутністю господарки,  двері, яких були незамкнені. Поліція викрила зловмисника, який  вчинив крадіжку загальною сумою 1600 гривень. Хлопець  проживав по сусідству та часто навідувався до пенсіонерки в гості. Зловмисник  вже потрапляв у поле зору правоохоронців за дрібні крадіжки та хуліганські дії. Частину грошей юний зловмисник уже встиг витратити, решту — вилучи...
Партнерский материал
Останнім часом місто Слов'янськ на світовій арені звучав тільки в контексті військових дій на Донбасі. Проросійські найманці захопили місто в квітні 2014 року, з тих пір Слов'янськ був у всіх на слуху. Про нього говорили по телевізору, писали в інтернеті і газетах, говорили в кабінетах чиновників. Після того, як сепаратисти разом з найманцями покинули місто під натиском українських військових, у Слов’янську настав мир. Сьогодні тут по вулицях безтурботно г...
Кримінал
Вчора в Рівному правоохоронцями було вилучено нарколабораторію, в гаражному коорпоративі. До поліції надійшло повідомлення, що на вулиці Степовій у  гаражі невідомі особи вживають наркотичні речовини. На місці події патрульні виявили 2 сумки в яких,  знаходилося обладнання для виготовлення наркотиків та зокрема наркотичні речовини. Ними виявились 25-річнний та 47-річний чоловіки. За фактом незаконного зберігання наркотичних засобів відомості внесені до Єди...
Суспільство
Сьогодні, 20 вересня, свій 55 – річний ювілей святкує одна з центральних шкіл Рівного НВК №12. З нагоди більш як півстолітнього заснування, для школярів їх батьків та педагогів закладу влаштовано урочисте свято. Спеціальним гостем свята, чий випуск був один з перших став міський мер Рівного – Володимир Хомко. За словами очільника міста, завершення його шкільного навчання у школі №12 відбулось 1972 році (44 роки тому), коли навчальний заклад був у складі Ра...
Суспільство
У вівторок, 18 вересня, КП «Рівнеелектроавтотранс» відвідали представники міжнародної групи любителів електротранспорту та представники працюючих підприємств електротранспорту міст Плзень, Прага, Брно (Чеська Республіка), як єдине підприємство Європи, яке зберегло і підтримує у хорошому технічному стані та оригінальному вигляді тролейбуси «Škoda 9Tr», які постійно експлуатуються на маршрутах міста. Найбільше гостей зацікавив тролейбус «Škoda 9Tr» з інвента...
Кримінал
Вчора, 19 вересня, на вулиці Генерала Безручка патрульні зупинили автомобіль "Renault". В інспектора була інформація, що авто може бути причетне до вчинення ДТП зі зникненням. У 40-річного жителя Рівненщини поліція виявила  ознаки наркотичного сп'яніння. При поверхневій перевірці у керманича знайдено поліетиленовий пакет з речовиною білого кольору, схожою на наркотики та пістолет. На водія склали протокол за ч. 2 ст. 130 (керування у стані наркотичного сп’...
Суспільство
У Рівному встановлюються нові тарифи на вивезення сміття. За попереднім підрахунком мешканці багатоквартирного будинку сплачуватимуть 15 гривень 77 копійок з однієї особи, за місячний період. Новоухвалений тариф є майже у двічі більшим за попередню вартість, що становила 8, 53 гривень. Жителі індивідуальних будівель, за новими тарифами витрачатимуть 18, 43 гривні за особу.Опікуються нині вивезенням сміття та його захороненням з усієї території Рівного КАТП...
Кримінал
Вчора, 18 вересня зловмисниця увійшла в довіру 79-річної рівнянки, яка обманом заволоділа її коштами у сумі 21 тисяча гривень. За описом потерпілої у поліції склали фоторобот. Нагадаємо, поблизу будинку потерпілої в мікрорайоні Ювілейний невідома жінка запропонувала пенсіонерці придбати картку на знижку в 30 відсотків у одному з супермаркетів обласного центру. Шахрайка зростом 160-170 сантиметрів, світле волосся середньої довжини. Була одягнена у білу кофт...