• Головна
  • У Рівному говорили про лідерок жіночого руху
16:37, 31 жовтня 2018 р.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху

Вчора 30 жовтня у виставковій залі Рівненського міського будинку культури відбулася презентація виставки «Емансипація жінок у міжвоєнній Польщі». Вона розповідає про життєві історії та діяльність 9-ти лідерок жіночого руху. Серед яких є українки, польки та єврейки. Переважна більшість відомих жінок працювали на теренах Західної України (у тому числі в місті Рівному).

– Виставка присвячена емансипації жінок на прикладі життєвих історій дев'ятьох героїнь. Героїнь тому, що кожна з них свого часу кинула виклик суспільству, суспільству яке було далеке від гендерної рівності, яке було далеке від бачення жінки-політикині, жінки-науковиці, жінки-громадської активної діячки. Незважаючи на те, що у 1918 році Польща задекларувала рівність прав жінок і чоловіків. І польки, і українки, і єврейки та представниці інших нацменшин отримали ці права. Однак значна кількість жінок не знали як практично реалізовувати їх. І з'являлися ось ці одиниці, які вели за собою, та піднімали інших до діяльності політичної, благодійницької та культурної. Ламаючи стереотипи – українки, польки і єврейки презентовані у нашій виставці зуміли вписати свої імена в історію, але ця історія досі перебуває на маловідомому рівні, вона потребує публічності, от ми і надали їм цієї публічності, підготувавши дану виставку – розповідає кандидат історичних наук Ірина Ковальчук.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-1, Надія Левенда

Надія Левенда

У роки існування Другої Речі Посполитої (1918–1939 рр.), в час, коли частина західноукраїнських земель перебувала у складі цієї держави, стрімко розвивався процес емансипації жінок. Нова роль жінок визначалася змінами у капіталістичній економіці та соціальних відносинах.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-2, Надія Левенда

Надія Левенда

Емансипації жінок у Польщі сприяло поширення на них виборчих прав. Частина з них стала активними учасницями суспільно-політичного життя. Найбільш ініціативні брали участь у діяльності політичних партій, виборах до органів місцевого самоврядування, національних зборів Польщі. Упродовж 1918–1939 рр. у сеймі та сенаті різних скликань працювало 49 жінок (це лише 2 % від загальної кількості послів і сенаторів).

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-3, Надія Левенда

Надія Левенда

Серед жінок, про діяльність яких розповідає виставка, – Мілена Рудницька, Роза Мельцорова та Зоф’я Морачевська. Вони стали символами українського, польського та єврейського жіночих рухів за рівні можливості. Ці лідерки були поодинокими жінками, обраними до польського парламенту. З його трибун вони відстоювали права жіноцтва на теренах усієї держави та надихали інших представниць своїх націй до боротьби за рівні права у суспільстві.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-4, Надія Левенда

Надія Левенда

Серед героїнь виставки є і рівнянки. Зокрема, ХаяСандберг та Парасковія Багринівська сприяли просвіті жінок Рівного та Волині загалом.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-5, Надія Левенда

Надія Левенда

Як зазначив директор Центру «Мнемоніка» Максим Гон, ідея цієї виставки полягає в тому, щоб побачити процес емансипації не через поеток, письменниць та художниць, а жінок які володіли іншими професіями. Сучасною мовою цих жінок можна було б назвати громадськими активістками. Всі вони лідери потужних неурядових організацій – жіночих громадських об'єднань.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-6, Надія Левенда

Надія Левенда

– Ця виставка – це ракурс історії, не одягнутої у чоловічі брюки. Це історія, яка повертає нас в епоху, коли жінки ще не до кінця усвідомлювали наднаціонального характеру своїх прагнень, того факту, що вони вирішували однакові проблеми. Це історія в національних шатах – українок, польок і єврейок, які прагнули стати на рівні з чоловіками. Їх першочерговим завданням було набуття нових професій та піклування про знедолених. Але національні бар'єри стали тим чинником, який змусив всіх їх боротися за реалізацію високих ідеалів, не шукаючи собі соратниць серед представниць інших націй. Виставка відображає персональні історії успішних жінок, які піклувалися не тільки про себе та свої сім'ї, а й виявили здатність заліковувати «ракові пухлини» свого часу. Ця людська і громадянська звитяга – причина заговорити в голос про приклад, який потрібно наслідувати – говорить пан Максим Гон.

У Рівному говорили про лідерок жіночого руху, фото-7, Надія Левенда

Надія Левенда

Ознайомитися з виставкою можна у холі Рівненського міського будинку культури (вул. Соборна, 3 Д) протягом цього тижня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Рівне #культура #суспільство #історія #виставка #емансипація #Польща
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...