Не депресивний, а з «родзинкою»

Як перетворити мінуси поліської глибинки на великий плюс

Корецький район на Рівненщині став депресивним, здається, волею долі (виявляється, доля є не тільки у людей, а й у цілих територій). Не вина його жителів, що не розмістили тут продуктивних сил у радянські часи: крім невеликого хлібозаводу, не було в районі жодних виробництв. І до числа чорнобильських він не потрапив. Хоча шість таких районів області ось уже чверть століття розвиваються за принципом «Не було б щастя, та нещастя допомогло»: їхнім головним інвестором, звісно, виступає держава, зводячи об’єкти за «чорнобильські» кошти.

Древній же Корець, хоч і знаходиться вздовж третього трансєвропейського транспортного коридору (рівно посередині між Києвом і Львовом) і межує з Житомирською та Хмельницькою областями, водночас перебуває на узбіччі цивілізації.

До об’єктивних факторів, що сприяли його репресивності, слід, як на мене, додати суб’єктивний: району не таланило на перших керівників.

Перетворити всі ці мінуси хоча б на один плюс узявся досвідчений господарник - голова райдержадміністрації Борис Дицяк. Він просто сказав: ні – жодним депресіям і спрямував зусилля на пошуки інвесторів (вітчизняних і закордонних). Перші результати вже є.

Аграрний потенціал району майже сповна використали два холдинги: перший обробляє 13 тис. га землі, інший – 10, розширюють поголів’я ВРХ, мають власну переробку.

Першими ластівками іноземних інвестицій стали польські підприємства (до 1939 року Корецький район був під Польщею) – одне виготовляє брикети з деревини та соломи (а такого багатства тут хоч відбавляй), а друге - малогабаритні вироби з бетону, блоки, тротуарну плитку.

Сільські громади Корецького району реалізують 8 проектів за програмою ЄС – ПРОООН «Місцевий розвиток, спрямований на громаду» – найбільше в області! Кожен середньою вартістю 160 тис. грн.: тут і енергозбереження, й ремонти шкіл, дитсадків та доріг. Тобто, у доброму розумінні слова, громади «вгризлися» в тему інвестицій так міцно, що проект енергоресурсозбереження Корецької районної лікарні став переможцем Всеукраїнського конкурсу проектів і програм місцевого самоврядування, а енергозберігаючий проект Сторожівської сільської ради – відповідного обласного.

Відкрили для інвестора… серця

Та чи не найголовнішою «родзинкою» корчан стала їхня гостинність.  

Саме завдяки цій традиційній українській властивості вдалося укласти офіційну угоду про співпрацю з Люблінським повітом однойменного воєводства Польщі. «Звісно, що тому передували звичайні людські контакти, які ми підтримуємо з Люблінським повітом. Обмінюємося делегаціями в різних галузях, придивляємося й вивчаємо їх досвід роботи, - каже Богдан Дицяк. – Коли до Любліна приїхав наш колектив «Серпанок» , на його концерт прийшло 40 тисяч людей! Обмінюємося групами школярів. А ось незабаром вивчити досвід місцевого самоврядування поїдуть депутати райради – щоб при прийнятті рішень дивилися, як кажуть, і в мікроскоп, і в телескоп. Словом, під офіційну угоду про співпрацю ми заклали міцний людський фундамент – і це, гадаю, головне. Сама ж угода дає нам «зелене світло» для участі в транскордонних проектах.

За програмою «Україна – Польща – Білорусь» ми вже відправили на розгляд її моніторингового комітету два спільних проекти: перший стосується роздільного збору сміття, другий – розвитку туристично-рекреаційного потенціалу району. Ми не раз були учасниками відомого економічного форуму в Любліні. І вирішили провести щось подібне у Корці, запросивши до участі й наших польських колег, і представників агенцій із залучення інвестицій, і потенційних інвесторів. Презентували свій потенціал, розповіли про наші переваги. Гадаємо, головними з них є вдале географічне розташування, яке ми ще не змогли використати сповна, екологія та багатющий релігійно-культурний потенціал – адже древньому Корцю майже 900 років!»

Втім, послухаємо самих експертів.

Павел Пікула, староста Люблінського повіту: «Наш повіт – це 145 тисяч жителів, які об’єднані в 16 гмін. Ще недавно це була виключно сільська територія. Та під впливом Любліна, який динамічно розвивається, вона все менше схожа на село: щоразу більше підприємств «йдуть» у глибинку, стимулюючи, відповідно, її модернізацію. Відтак, ми стали 

промисловою зоною. «Родзинка» ж наших українських партнерів – в екологічності: тут чисті ріки (аж 12 річок у районі), прекрасні ліси, де ростуть величезні білі гриби. Тож сам Бог велів розвивати тут екологічний туризм. Адже люди втомились від цивілізації.

Зараз працюємо над тим, як «економізувати» наші стосунки. На це спрямовані два проекти, подані в ЄС. І хоча конкуренція там така, що фінансування отримує лише кожний 10-й проект, ми сподіваємося: завдяки нашим українським партнерам нам пощастить – у Бориса Дицяка легка рука. І відповідна харизма».

Леонід Біляк, перший заступник начальника Головного управління економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації: «Якщо в агровиробництві частка Корецького району близько 5%, то в промисловому – 0,1% – під мікроскопом не видно! Хоча в районі значний ресурсний потенціал – розвідані родовища граніту, базальту, каоліну, родонових мінеральних вод… Це чудова сировинна база для виробництва будматеріалів, порцеляново-фаянсових виробів, розвитку лікувально-оздоровчих закладів.

А ще Кореччина має всі необхідні передумови для розвитку різних видів туризму – лікувально-оздоровчого, релігійного, культурно-історичного, спортивного, транзитно-бізнесового. Транзитний потенціал району просто гріх не використати для розвитку дорожнього сервісу та готельно-ресторанного бізнесу, аграрної логістики. Наприкінці листопада в Рівному відбудеться другий Міжнародний форум з агрологістики, і конкурентні пропозиції від району будуть цілком доречними.

Як свідчить досвід, інвестор для організації сучасного виробництва частіше надає перевагу незабудованій території, так званому green-fіeld (грін-філд). Закон України «Про індустріальні парки» надає широкі можливості пошуку та оформлення земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею понад 15 га для організації таких парків. Це має суттєве значення для цього району, який є східними воротами Рівненщини. Ми чудово розуміємо: шлях до реального інвестора непростий і довгий. Але хто стукає, тому рано чи пізно відчинять. Тому Корецький район може слугувати чудовим прикладом того, як бажання поступово перетворюються на можливості».   

Олександр Осовець, директор Рівненського регіонального центру з інвестицій та розвитку Держагентства з інвестицій та управління Національними проектами України: «У яких Національних проектах може знайти себе Корецький район? Це «Відродження скотарства», це «Зерно України», які вступлять у свою активну фазу з 2013 року. Це і «Енергія малих річок», і проект «Зелені ринки». Останній держава здійснює в партнерстві з облдержадміністрацією.

В області створюється оптовий ринок сільгосппродукції. Втім, на самому ринку буде лише оперативний запас продукції, а ось Корецький район, що має потужний аграрний потенціал, міг би подумати над будівництвом сховищ – якраз їх і не вистачає. До того ж, уряд надає адресну підтримку на будівництво сховищ агропродукції. Звісно, що на оптовий ринок першими зайдуть фермери краю, які об’єдналися під брендом «Волинський екологічний продукт», – і це теж нові можливості для аграріїв.

Доволі унікальний проект «Волинь туристична», де Корецькому району, який має багатющу історико-культурну спадщину, теж варто знайти себе: адже він охоплює територію від Новоград-Волинського району Житомирщини до Рівненської, Волинської та кількох районів Хмельницької. Але одразу виникає запитання: де люди тут житимуть? Що їстимуть? Тому перспектива району – це і розвиток готельно-ресторанного бізнесу. І кожен окреслений напрям потребує конкретизації, чіткої «дорожньої карти» для інвестора. Фраза «Приїздіть, ми все покажемо» сьогодні вже не діє».

Та перший серйозний крок зроблено: налагоджено комунікацію між потенційними учасниками процесу залучення інвестицій. І це вже немало. Бо саме такої комунікації зазвичай і не вистачає. Тепер залишається всім разом, висловлюючись мовою аграрного району, впрягтися в цього плуга. Найголовніше – що районна влада ставить питання так: неважливо, ідеологію якої партії ти сповідував досі: якщо тобі довірила громада, для тебе існує одна партія – Корецький район.   

Довідково. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку Рівненщини - $300 мільйонів. Провідними інвесторами є Великобританія, Німеччина, Швейцарія, Голландія, Росія. Саме інвестиції стали тією «золотою рибкою», яка допомогла області ще торік вийти на докризовий рівень у промисловості (на рівень 2007 р.). Потужним імпульсом для розвитку щебеневих кар’єрів області стало «Євро-2012».

Втім, інвестиційні можливості краю значно ширші. Сьогоднішня Рівненщина – це по 10% загальнодержавного виробництва цементу та мінеральних добрив, 15 – електроенергії, 22 – деревостружкових плит, 26 – нетканих матеріалів, 50% фанери.

Аграрний тиждень
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
16 переглядів у жовтні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Саме, 28 жовтня, безкоштовний  семінар у Рiвному на тему:"Навчання та практика в США". Семінар складатиметься з двох частин: 1 частина (початок о 13:00) - "Магістратура з безперервною оплачуваною практикою в США".  2 частина (початок о 14:30) - "Бакалаврат в університетах США та робота на кампусi унiверситету". На семінарі будуть представлені державні університети та коледжі США вартiстю вiд 3840$ за семестр, у яких кожен студент має можливість працювати н...
Суспільство
Відзавтра,17 жовтня, о 13:30 на базі СпШ № 15 відбудеться урочисте відкриття Року французької мови в Україні. Рік французької мови буде проведено впродовж 2018 – 2019 навчальних років та завершиться у серпні 2019 року. Координатором проекту є Міністерство закордонних справ України спільно з Міністерством освіти і науки України, посольствами та дипломатичними представництвами країн франкофонії. Рік французької мови стане платформою для передачі сучасної кул...
Екологія
На Рівненщині зафіксовано спалах африканської чуми свиней. Випадок загибелі домашньої тварини виявлено 12 жовтня у приватному господарстві жителя села Гвіздів Корецького району.Цього ж дням, на місці гибелі свині, мобільною групою проведено епізоотичне розслідування та здійснено попередні заходи ліквідації спалаху хвороби: огляд трупу свині, проведення патологічного розтину, відбір патматеріалу та направлення його в Рівненську регіональну державну лаборато...
Суспільство
Вчора, 15 жовтня у  Гощанському районі розпочався опалювальний сезон.   Минулого тижня увімкнули тепло жителям Володимирецького, Дубровицького та Корецького районів. У відповідному рішенні місцевої влади рекомендовано першочергово включити отоплення у закладах соціальної сфери. Найпершим опалювальний сезон стартував у Вараші – ще другого  жовтня. Там у всіх школах, дитячих садках та будинках вже тепло. Нагадаємо, рішення про початок опалювального сезону ух...
Пригоди
Дорожньо-транспортні пригоди із потерпілими сталися 15 жовтня у Рівному, Сарненському і Рокитнівському районах. До лікарні із травмами госпіталізували двох дорослих та шестирічну дитину.  Вночі у селі Ясногірка Сарненського району  24-річний місцевий житель, керуючи мотоциклом «Shineray», під час зустрічного роз'їзду не впорався із керуванням та допустив виїзд транспортного засобу за межі проїзної частини вправо із подальшим перекиданням у кювет. В  ДТП по...
Суспільство
У середу, 17 жовтня об 11 годині в Обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відбудеться конференція з питань запровадження на території Рівненської області нової соціальної послуги – патронату над дитиною. Управлінці соціальної сфери області та представники організації-розробника системи патронату над дітьми розкажуть про переваги, перспективи та виклики запровадження цього соціального інституту. Україна приєдналася до числа країн, що...
Кримінал
Вчора, 15 жовтня, задокументовано факт одержання неправомірної вигоди в розмірі 800 доларів США начальником служби захисту інформації Дубенського об'єднаного міського військового комісаріату. За даним фактом призначене службове розслідування. На час проведення розслідування військовослужбовець усунутий від виконання службових обов’язків. У разі доведення його вини судом, військовослужбовець понесе покарання згідно вимог чинного законодавства та буде звільн...
Суспільство
Pokrova Half Marathon 2018 у Рівному. І - й благодійний забіг присвячений Дню захисника України та свята Покрови Пресвятої Богородиці відбувся 14 жовтня, та об’єднав навколо себе сотні активних та спортивних рівнян та гостей міста. Місце проведення вул.Костромська, Льонокомбінатівська, проспекті Генерала Безручка, вул. Литовська.Стартував та фінішував забіг поблизу входу на алею Пагорба Слави.Благодійний забіг Pokrova Half Marathon 2018 відбувається за під...
Суспільство
Патрульні вже не будуть обмежувати профілактичною бесідою та попередженнями про перевищення швидкості на автодорогах водіїв. Відсьогодні, 16 жовтня, патрульна поліція буде штрафувати водії правопорушників за перевищення швидкості приладом TruCam та притягувати до відповідальності. За перевищення більш як на 20 км/год - штраф - 255 грн. За перевищення більш як на 50 км/год - штраф - 510 грн. Нагадаємо, від 8 жовтня протягом першого тижня патрульна поліція в...