• Головна
  • Фермерів звинуватили у використанні антибіотика "останнього резерву"
10:14, 6 лютого 2018 р.

Фермерів звинуватили у використанні антибіотика "останнього резерву"

Фермерів звинуватили у використанні антибіотика "останнього резерву"

Журналістське розслідування виявило, що фермери по всьому світу щорічно використовують сотні тонн колістину - антибіотика «останнього резерву» - для вирощування курей і худоби.

Всесвітня Організація Охорони здоров'я називає резистентність до ліків найбільшою загрозою здоров'ю та розвитку людства, безпеки харчування.

[Резисте́нтність (від лат. resistentia — «опір», «протидія») — стійкість, опірність і несприйнятливість організму до будь-яких факторів зовнішнього впливу — інфекцій, отрут, забруднення, паразитів, і т. п.; зокрема, неспецифічною Р. називають засоби вродженого імунітету.]

Якщо антибіотики перестануть працювати, лікарям нічим буде лікувати смертельні інфекції, які на даний момент забирають життя 700 тисяч чоловік, по одному в хвилину. Без вжиття заходів, до 2050 року очікується смертність від інфекцій близько 10 мільйонів, половина з них - в Азії.

Колістин відноситься до антибіотиків «останнього резерву», до яких медики вдаються лише в тих випадках, коли інші засоби не дали результату. Його намагаються використовувати якомога рідше, з тим щоб в бактеріальних популяціях не з`явилася і не поширилася резистентність. Але схоже, що для індійських птахівників препарат належить до основних засобів підтримки здоров'я курей.

«Колістин - це остання лінія оборони, - коментує світовий експерт по антибіотикорезистентності і мікробіолог професор Кардіфського університету Тімоті Уолш (Timothy Walsh). - Це єдиний препарат, який залишається використовувати для лікування критичних хворих з інфекціями, стійкими до карбапенемам (клас антибіотиків проти мультирезистентних бактерій). Додавати його в корм курям - це повне безумство». Колеги-мікробіологи Уолша з Китаю в 2015 році виявили в бактеріях у свиней ген mcr-1, який відповідає за стійкість до колістин. Цим геном можуть обмінюватися різні штами бактерій, без потреби створення власної стійкості.

Активісти Бюро розслідувальної журналістики (Bureau of Investigative Journalism) виявили, що в 2016 році 2800 тонн колістину вирушили з Великобританії до Індії, В'єтнам, Росію, Південну Корею, Непал, Гватемалу, Колумбію, Мексику. Тут антибіотик широко використовується для добавки в корми для сільськогосподарських тварин, найчастіше птахів. Звідси готова продукція відвантажується в інші країни. Крім того, в Індії налагоджено виробництво антибіотика у кількох фармацевтичних компаній. Як відзначають журналісти, 2800 тонн - всього лише верхівка айсберга, так як препарат може бути під іншою назвою і митниці деяких країн не публікую свої дані. Для порівняння, у Великобританії використовується менше тонни цього препарату в рік.

Індія - епіцентр світової мультирезистентності. Лікарі багатьох штатів відзначають пацієнтів з інфекціями, стійкими до всіх відомих антибіотиків. Держава не збирає такої статистики, але одне дослідження говорить, що родові інфекції забирають життя 58000 немовлят щорічно. Антисанітарія, злив нечистот в річки і озера, відкритий продаж антибіотиків і безконтрольне застосування у людей і тварин, нерегульований скидання відходів від ліків фармкомпаніями - все це, як сніжний ком, створює ідеальні умови для створення супербактеріі. Наприклад, 57% бактерії клебсієла пневмонії (сечостатеві, легеневі, кровоносноїрусла, внутрішньолікарняні інфекції) в Індії стійкі до карбапенемам. У Сполученому Королівстві ця цифра менше 1%.

Протягом цього року компанія McDonald's зобов'язалася виключити використання курятини і м'яса, вирощених з використанням колістину, в своїх ресторанах в Євросоюзі і США, а ще через два роки і в інших країнах світу. Компанія KFC зробила аналогічну заяву про своїх ресторанах в США та Індії. А вчені і медики все активніше виступають за глобальний і повна заборона масованого використання антибіотиків у тваринництві.

Дослідження в різних країнах показують, що застосування антибіотиків для швидкого росту худоби не є ефективним і обов'язковим. Гігієна, забезпечення безпечних умов, вакцинація - гідна альтернатива частому застосуванню антибіотиків для забезпечення здоров'я тварин.

Для зацікавлених переведу основні факти про колістин з англійської вікіпедії:

Колістин, так само відомий як поліміксин Е - антибіотик, який синтезується деякими штамами Paenibacillus polymyxa. Створено в 1958 році, але швидко знятий з широкого застосування людьми через токсичність для нирок. Ефективний проти синьогнійної палички (ентерити, цистити), клебсієли пневмонії, ацинетобактер (гнійні інфекції), ентеробактерій (сальмонела, кишкова паличка, чумна паличка).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#антибіотик #фермери #хвороби #інфекція #лікування
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...