• Головна
  • П’яте колесо до воза, або Навіщо рівненському мерові п’ятий заступник? (ФОТО)
12:14, 19 вересня 2012 р.

П’яте колесо до воза, або Навіщо рівненському мерові п’ятий заступник? (ФОТО)

Міський голова Рівного Володимир Хомко назвав прізвище людини, яку вважатиме своїм наступником у кріслі мера, запровадивши для нього посаду першого заступника. Щоправда, зробив він це не публічно, а на погоджувальній нараді перед черговим засіданням сесії Рівнеради. Принаймні таку інформацію журналіст «Четвертої влади» отримала від джерел у депутатських колах.  

Народна мудрість неспроста породила приказку про п’яте колесо до воза. Його функція очевидна – як не крутися, а віз від того навряд чи покотиться швидше. Однак у політиці ніколи нічого не буває зайвим. Ну не пропонував би міський голова Рівного п’ятого заступника, якби не було в цьому потреби. Тільки от для кого?

До грудня 2008 року керманич Рівного мав три заступники, один з яких був «першим». Під  час чергової сесії Рівнеради, 30 грудня 2008 року, депутати з подачі новообраного мера міста Володимира Хомка змінили структуру виконавчих органів, апарату ради та її виконавчого комітету, ввівши посаду ще одного заступника міського голови, а посаду першого заступника скасували. Відтоді й дониніміське кермо Володимирові Хомку допомагають тримати у  руках чотири заступники, які опікуються різними галузями та мають рівні повноваження.

Відтак, Андрій Філін (саме для нього тоді новообраний міський голова створив посаду) займається питаннями стратегічного планування та залучення інвестицій; Олексій Хмилецький (саме він позбувся додатку до посади – «перший») у якості просто заступника опікується питаннями житлово-комунального господарства та комунальної власності; питання економіки, торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування – у підпорядкуванні Сергія Васильчука; гуманітарною сферою міста опікується Галина Кульчинська.

Ера «перших» у міській раді тривала практично безперервно з 1998-го по 2008-й роки. Останнім з «перших» був Олексій Хмилецький. І ось через чотири роки керманичеві міста знову знадобився перший заступник, а власне за ліком – п’ятий. Володимир Хомко сподівається потрапити до парламенту, а відтак, хоче залишити місто в руках «свого». Саме для цієї людини, яку мер вважає своїм наступником, він і хоче запровадити посаду першого заступника, запевняв він журналістів. Виходить, що серед нині діючих чотирьох заступників Володимир Хомко такої людини не бачить. А є ще ж і секретар ради, який, згідно з чинним законодавством, за відсутності мера виконує його обов’язки… Утім, не виключено, що ця посада в черговий раз може стати  розмінною монетою. Щодо персони майбутнього «першого», то міський голова тривалий час старанно закручував інтригу:

- Це буде сюрприз для усіх, ви будете здивовані. - Саме ця людина керуватиме містом замість мене. Це – виробничник, який не має політичних амбіцій.

За словами мера міста, про призначення на посаду знає лише він і ця людина, мовляв, її ім’я не розголошується навіть серед близького оточення мера, щоб не «заклювали». Виходить, що міський голова абсолютно впевнений у тому, що депутатський корпус підтримає рішення і щодо запровадження посади першого заступника, і щодо персони цієї людини?

І ось серед проектів рішень, запропонованих до розгляду на 21-й сесії Рівнеради, яка має відбутися 20 вересня, з’явився і проект «Про внесення змін до структури Рівненської міської ради та її виконавчих органів». Щоправда, в оприлюдненому порядку денному цього проекту немає, але ознайомитися з ним можна на сайті Рівненської міської ради.

Згідно з ним, у результаті введення посади першого заступника міського голови штатна чисельність виконавчих органів міськради збільшиться на одну одиницю і налічуватиме 428 одиниць. Цим рішенням  управлінню бюджету і фінансів доручається провести відповідне коригування  фонду оплати праці з перерозподілом бюджетних призначень, відділу бухгалтерського обліку – погодити новий штатний розпис та подати його на затвердження міському голові.

Які аргументи висуватиме Володимир Хомко, аби схилити депутатів до підтримки, особливо з огляду на оголошену владою оптимізацію чиновництва і брак коштів на зарплати бюджетникам, – побачимо під час сесії. У самому проекті рішення не міститься обгрунтування необхідності введення цієї посади. Відтак, або панові голові потрібно буде бути дуже переконливим, або, якщо гру вже зроблено, депутати слухняно піднімуть руки догори. У Рівнераді завжди знаходиться ситуативна більшість, коли інтереси кількох політичних сил з того чи іншого питання  співпадають.

Для кого ж ця посада, з якої, не виключено, «підсаджуватимуть» у мерське крісло ставленика Володимира Хомка? Різні джерела у міській раді та оточенні мера уже називали прізвища і заступника голови ОДА, керівника фракції Партії регіонів у Рівнераді Олексія Губанова, і лідера фракції ВО «Батьківщина» у Рівнераді Юрія Запорожця, і депутата облради Романа Василишина, навіть екс-губернатора і екс-нардепа й знову кандидата Віктора Матчука. А ще – голови правління ЗАТ «ЕСКО-Рівне» Ніни Весельської. Чи не вона найбільше скидається на того «виробничника без політичних амбіцій»? На користь цього говорять принаймні два аргументи. Перший: пані Весельська понад 30 років віддала роботі у комунальній галузі міста й області та навіть очолювала її. Другий: у політичних амбіціях помічена не була, натомість була довіреною особою Володимира Хомка під час виборчої кампанії за крісло мера.

Однак, як стало відомо порталу "Четверта влада" з джерел у депутатському корпусі, у понеділок, 17 вересня, під час погоджувальної наради, яку зазвичай проводять перед черговим сесійним засіданням, Володимир Хомко назвав прізвище свого першого заступника. За даними джерел, це діючий голова правління ПАТ «Рівнегаз» і депутат обласної ради Петро Дубас. Якщо це правда, то вважати пана Дубаса людиною без політичних амбіцій вельми сумнівно… Утім, за інформацією джерел, мер називав пана Дубаса із засторогою, мовляв, якщо його (Володимира Хомка) оберуть до парламенту. А як не оберуть, то що робитиме п’ятий заступник? Чи його знову скоротять? Чи п’ятим колесом до воза стане хтось із нинішніх чотирьох заступників міського голови? А ще ж залишається інтрига з кріслом секретаря ради, на яке, подейкують, претендує Олексій Губанов з подальшим балотуванням на міського голову.

Невже Петро Дубас буде «виробничником без політичних амбіцій» при явно політичному потенційному кандидату у міські голови Олексієві Губанову? Скоріше скидається на те, що пан Дубас, якщо й наважиться залишити посаду голови правління ПАТ «Рівнегаз», то лише з прицілом самому потрапити у мерське крісло. Утім, усе це лише припущення, які мають під собою певне підґрунтя. Тепер – слово за депутатами. Які страви приготували нам обранці на своїй політичної кухні, стане відомо під час засідання 21-ї сесії Рівнеради у четвер, 20 вересня. Схоже, буде не сумно.

А тим часом портал "Четверта влада" поцікавився, голови яких обласних центрів, наших найближчих сусідів, мають таку розкіш як п’ять заступників. Знайшла п’ятьох лише у Тернополі. По чотири заступники мають міські голови Луцька, Житомира і Хмельницького. У Чернівцях і Львові – по три.

Коментарі

Голова фракції ВО «Батьківщина» у Рівнераді Юрій Запорожець:

П’яте колесо до воза, або Навіщо рівненському мерові п’ятий заступник? (ФОТО), фото-1

- Стосовно цього проекту рішення, то я як голова фракції не можу нічого наразі сказати, бо фракція з цього приводу не збиралася. Тому думку ще не сформовано. Від себе особисто також не можу нічого сказати, бо під час засідання бюджетної комісії, 13 вересня, я не отримав відповіді на деякі свої запитання щодо цього проекту рішення. Адже своє «проти» чи «за» потрібно аргументувати. Я наразі не можу цього зробити, бо не отримав відповіді на запитання. Можливо, до сесії ще їх отримаю.

Голова постійної депутатської комісії з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю Едуард Галайчук:

П’яте колесо до воза, або Навіщо рівненському мерові п’ятий заступник? (ФОТО), фото-2

- Наша комісія у цілому підтримала проект рішення про запровадження посади першого заступника, але із зауваженнями і доповненнями. Наприклад, є необхідність заслухати доповідача по цьому питанню стосовно зарплатні цій посадовій особі, посадових обов’язків, стосовно самої кандидатури, запропонованої міським головою. Адже відомо, що Петро Дубас є головою правління ПАТ «Рівнегаз». Що, він так просто залишить свою посаду? Новий заступник начебто має курувати господарські питання. Сумніви щодо доцільності запровадження посади у нас є. Усе це будемо вирішувати на сесії. Згідно зі статтею 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», прийняття на посади заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, здійснюється шляхом затвердження відповідною радою. Тобто ця особа має обов’язково пройти через сесію Рівнеради. Володимир Хомко зазначив, що посада буде начебто лише у разі його обрання до парламенту. Але тоді навіщо запроваджувати її уже? Ми будемо наполягати, щоб у рішенні було вказано, з якої дати вводиться посада.

Голова постійної депутатської комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, розвитку місцевого самоврядування Олександр Чубай:

П’яте колесо до воза, або Навіщо рівненському мерові п’ятий заступник? (ФОТО), фото-3

- Наша комісія не визначилася стосовно цього питання, бо, власне, не розглядала його, оскільки під час засідання комісії нам не пояснили, навіщо запроваджується така посада. Тому, можливо, перед сесією ми ще збиратимемося додатково. Наша позиція залежатиме від того, наскільки нам пояснять необхідність такого кроку. Якщо ця посада потрібна місту, то ми будемо «за», якщо не потрібна – «проти». З одного боку, якщо, у разі обрання Володимира Хомка до парламенту, нікому буде координувати роботу чотирьох заступників і для цього потрібна посада ще одного, то певна логіка в цьому є. А з іншого боку – є ж іще секретар ради, який за відсутності голови виконує його обов’язки. То хіба він не в змозі координувати роботу заступників? Словом, питання є. Усе вирішиться на сесії.

Голова постійної депутатської комісії з питань захисту прав людини, законності та правопорядку Олександр Лащук:

П’яте колесо до воза, або Навіщо рівненському мерові п’ятий заступник? (ФОТО), фото-4

- Наша комісія не підтримала проект рішення. Ще наприкінці 2010 року, на початках роботи Рівнеради шостого скликання, було запропоновано заслухати звіти чоторьох заступників міського голови. Тоді новообрані депутати без ентузіазму сприйняли мою пропозицію. А далі, відчуваючи відсутність контролю і абсолютну безкарність, з боку міських чиновників почалася суцільна вакханалія. Депутати Рівнеради не спромоглися проголосувати навіть за звіт начальника управління ЖКГ, і це перед тотальною реорганізацією комунальної галузі. Тоді Влодимир Хомко пообіцяв, що прозвітується за Івана Гему сам, але того звіту рівняни безнадійно чекають шостий місяць. Діючі заступники не мають чітких посадових інструкцій і чіткої вертикалі. Навіть на офіційному сайті ради «висить» графічне зображення структури виконкому, яке вже кілька років не відповідає дійсності. Що стосується кандидатури першого заступника, то його прізвище тримається у таємниці з політичних мотивів. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...