ПІН-коди завжди під прицілом: як уникнути пасток банкоматних шахраїв

У 2017 році спроб «клонувати» платіжні картки українців не стало менше, при цьому винахідливість зловмисників-скімерів зростає   

38% українців усе ще не прикривають ПІН-клавіатуру банкомату, коли вводять ПІН-код картки; 31% не вважає ризикованим знімати гроші в банкоматі, зовнішній вигляд якого відрізняється від зображеного на попереджувальній екранній заставці банкомату; 41% громадян не бачить ризику в продовженні роботи з банкоматом, якщо платіжна картка з силою входить до кардридера (дані весняної хвилі дослідження, яке проводилося Gemius Україна та Українською міжбанківською Асоціацією членів платіжних систем ЄМА в рамках Національної програми сприяння безпеці електронних платежів і карткових розрахунків Safe Card).

Усі ці люди – потенційні жертви «скімерів», банкоматних шахраїв, що спеціалізуються на створенні «клонів» платіжних карток для подальшого доступу до карткових рахунків їхніх законних власників. Щоб виготовити копію картки, злочинці встановлюють на банкомат, а точніше, на картоприймач (отвір, куди вставляється картка), шахрайський зчитувальний пристрій. Таке обладнання «списує» дані картки, що зберігаються на її магнітній смузі. Поки людина знімає гроші, скімінговий пристрій копіює з картки користувача дані, необхідні для створення дубліката. Але зробити картку – половина справи, для реалізації кінцевої злочинної мети потрібно ще роздобути ПІН-код (без цього навіть з виготовленим злочинним «клоном» картки отримати доступ до рахунку не вийде). Щоб дістати пароль, зловмисники встановлюють на банкомат або неподалік ще одне шахрайське пристосування – мікроскопічну відеокамеру.

Як зрозуміти, що на банкомат встановлено скімінг-пристрій і зловмисники спробують скопіювати дані вашої картки?

Перше – візуально картоприймач виглядає не так, як показано на зображенні на екранній заставці банкомату. Тобто нерідко злочинний пристрій візуально помітно, якщо бути уважним. Однак варто пам'ятати й про те, що шахраї намагаються максимально замаскувати таке обладнання під дизайн банкомату, щоб користувач прийняв його за «рідну» деталь банкомата.

При цьому треба визнати, що шахраї стають дедалі винахідливішими та вже почали використовувати записуюче обладнання нового покоління, яке встановлюється глибоко всередині кардридера. Пристрої такого типу, зрозуміло, не вдасться розпізнати, оглядаючи банкомат.

У минулому році в Києві фахівці зафіксували вже два подібних пристрої (скімери під назвою «глибока вставка»), які вже не один раз були виявлені в банкоматах європейських країн, але в Україні це був перший випадок. Обладнання, знайдене експертами в київських банкоматах, не спрацювало, оскільки було тестовим зразком. Однак це не привід розслаблятися: цілком можливо, злочинці просто проводили «випробування».

Друге – якщо посмикати за отвір для прийому картки, можна виявити накладку, що хитається, прикріплену на банкомат клеєм або магнітом. Злочинці зазвичай поспішають, а тому фіксують скімінг-пристрій неміцно (щоб можна було швидко зняти) – у більшості випадків накладка легко розхитується.

Третє – картка з силою входить до кардридера. До слова, у випадку із записуючим пристроєм, встановленим глибоко до картоприймача, труднощі зі вставкою картки – ключовий сигнал тривоги про те, що на банкоматі встановлена скімінгова пастка шахраїв.

Не зважаючи на те, що в останні роки в Україні спостерігалося зниження кількості зафіксованих інцидентів компрометації платежів у результаті скімінгу (наприклад, в 2016 році було виявлено 71 скімінговий пристрій, а в 2014 – 215), за даними міжбанківської системи обміну інформацією про платіжне шахрайство «Exchange-Online», у першому півріччі 2017-го фахівці виявили вже 50 скімінг-пристроїв. Лише за день один такий злочинний пристрій може записати дані сотень платіжних карток громадян. Найчастіше злочинне обладнання встановлюється на банкоматах у людних місцях: у торгово-розважальних центрах, біля зупинок громадського транспорту, біля супермаркетів у спальних районах.

Найпростіший і надійний спосіб уберегтися від шахраїв і не дати їм скористатися «клонованою» карткою – прикривати ПІН-клавіатуру під час введення ПІН-коду. Немає ПІН-коду – немає доступу до рахунку з грошима навіть за наявності дубліката картки. Прикривайте клавіатуру завжди: і якщо за вами хтось стоїть в черзі до банкомату, і коли ви абсолютно одні (пам'ятаємо, що зазвичай злочинці роздобувають ПІН-коди за допомогою непомітно встановленої відеокамери).

Що робити…

... якщо зовнішній вигляд картоприймача відрізняється від зображеного на екранній заставці банкомату або якщо накладка на кардридері легко розхитується та навіть знімається – не користуємося банкоматом! І телефонуємо до банку, який обслуговує банкомат, по телефону, який зазначено на банкоматі.

... якщо вставили картку та тільки потім запідозрили, що з банкоматом щось не так, але ще не встигли ввести ПІН-код – дістаньте картку та зателефонуйте до банку, якому належить банкомат (телефон вказаний на банкоматі), розкажіть про свої підозри та дотримуйтесь інструкцій банківського співробітника.

... якщо ви вже ввели ПІН-код і навіть зняли гроші, а потім припустили, що на банкомат встановлено скімінг-пристрій, – дістаньте картку та негайно заблокуйте її, зателефонувавши до кол-центру або скориставшись інтернет-банкінгом. Потім зв'яжіться зі своїм банком і розкажіть про те, що трапилося.

І ще – встановіть денний ліміт на зняття готівки, тоді навіть якщо шахраї скопіюють картку та дізнаються ПІН-код, вони зможуть вкрасти лише якусь мінімальну суму. Управляти лімітами досить просто – ви в будь-який момент можете зняти їх, а потім повернути назад, зателефонувавши до контактного центру свого банку або скориставшись послугами інтернет-банкінгу. Крім того, щоб не стати жертвою скімінгу, експерти рекомендують регулярно змінювати ПІН-код до картки (наприклад, раз на три місяці).
Довідка

Safe Card: Національна програма сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків

Проект стартував в Україні 1 жовтня 2016 року і триватиме до 30 вересня 2017 року.

Програма передбачає комплекс заходів та активностей Асоціації ЄМА, медіа, учасників платіжного ринку й державних органів за п’ятьма напрямками протидії:

  • підвищення обізнаності громадян України про ефективні способи захисту власної інформації та правила безпечного використання платіжних карток, електронних платежів і банкоматів;

  • удосконалення кримінального законодавства України у сфері неправомірного обігу засобів платежу та приведення його у відповідність світовим стандартам з урахуванням актуальних видів карткових і платіжних злочинів;

  • удосконалення системи оперативного отримання й перевірки правоохоронними органами інформації про злочини з платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;

  • удосконалення взаємодії між банками, патрульною поліцією, кіберполіцією і слідством при розслідуванні та протидії злочинам із платіжними картками, електронними платежами та в банкоматах;

  • підвищення поінформованості суддів і прокурорів про схеми здійснення злочинів із платіжними картками, Інтернет-платежами та в банкоматах, аналіз судової практики і формування рекомендацій із кваліфікації карткових та платіжних злочинів.

У рамках Програми проводяться соціологічні дослідження, розробляються інформаційні матеріали, створюються міжвідомчі робочі групи тощо.

Проект впроваджується за підтримки Державного департаменту США і координується Українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА.

ЄМА

Українська міжбанківська Асоціація членів платіжних систем ЄМА (ema.com.ua) створена в 1999 році для того, щоб зробити використання безготівкових платіжних інструментів і технологій при розрахунках і кредитуванні в Україні невід’ємним елементом фінансової культури, таким же зручним, як і у країнах Великої сімки та Європейського союзу.

Асоціація передає накопичений досвід використання безготівкових платіжних інструментів, експертну статистичну й аналітичну інформацію клієнтам банків і ЗМІ, формуючи впевненість у зручності й безпечності безготівкових розрахунків.

Разом з регуляторами ринку Асоціація ЄМА формує законодавчу і нормативну основу роботи платіжного ринку. Протягом 15 років створено та адмініструється єдина в Україні міжгалузева онлайн-система обміну інформації про платіжне і кредитне кібершайхраство, налагоджена співпраця з правоохоронними органами.

З 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року Асоціація ЄМА є координатором Національної програми сприяння безпеці електронних платежів та карткових розрахунків SAFE CARD, яка реалізовується в Україні за підтримки Державного департаменту США.

пін-код безпека
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Здоров'я
Пологи разом з партнером у перинатальному центрі заборонила Рівненська обласна комісія з ТЕБ та НС. Натомість прийом планових пацієнтів у центрі дозволили. Проте такі пацієнти повинні мати негативний ІФА-тест або від’ємний ПЛР-результат на коронавірус. Як зазначає обласне керівництво, такі заходи діють, аби запобігти поширенню інфекції та зменшити ризик захворювання усіх жінок, які перебувають на лікуванні у закладі. Нагадаємо, до перинатального центру вж...
Здоров'я
Цього тижня на Рівненщині з’явилися райони у жовтій, помаранчевій та навіть червоній зоні. Такі дані можна побачити на інтерактивній карті Візуалізації епідемічних показників на рівні  районів та міст обласного значення. Тож нині у «жовтій» зоні тепер м. Дубно, Здолбунівський та Гощанський райони. До «помаранчевої» потрапив Рівненський район проте без самого міста Рівне. У «червоній» зоні – Костопільський район. Решта території України продовжує лишатися у...
Суспільство
Рятувальники Рівненщини отримали нове спецобладнання для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій Аби рятівники у найкоротші строки могли діяти оперативно у найкоротші строки в випадках надзвичайних ситуацій та допомагати населенню, сьогодні, 7 серпня рятувальники Рівненщини отримали нове спецобладнання за сприяння Рівненської обласної ради, повідомляють у пресслужбі Головного управління ДСНС в Рівненській області. Це нові дихальні апарати "Drager PSS 40...
Суспільство
Два роки тому у Рівному встановили камери відеоспостереження на головних перехрестях, Майдані Незалежності, в`їздах та виїздах міста. Проте рівненський айті спеціаліст Олександр Полюхович вважає, що камер у місті недостатньо. Тому пропонує облаштувати ще один ситуативний центр і встановити по місту ще близько двох сотень камер. Детальніше у сюжеті ТРК «Ритм». Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua Підписуйтеся на нашу сторінку у фейсбуці: https:...
Здоров'я
Сьогодні відбулося засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства, де члени комісії розглянули та рекомендували винести на розгляд сесії обласної ради питання, що стосуються підписання контрактів з керівниками комунальних підприємств медичної галузі в Рівненській області. Відтак, очолити КП «Рівненську обласну стоматологічну клініку» має бажання Валентина Сухляк, КП «Рівненську обласну клінічну лікарню» - Віктор Ткач, КП «К...
Суспільство
Курс долара в Україні знизився до 27,67 гривні, курс євро - до 32,79 гривні.  Такі показники встановив Національний банк України сьогодні, 7 серпня. Офіційний курс гривні до долара США на рівні 27,67 гривні/долар, тобто гривня зміцнилася на 3 копійки в порівнянні з попереднім показником. Згідно з даними на сайті НБУ, офіційний курс гривні до євро на середу встановлений на рівні 32,79 гривні/євро, тобто гривня зміцнилася до євро на 11 копійок в порівнянні з...
Пригоди
У Рівному по вулиці Чернишова, поблизу перехрестя з вулицею Дубенською сьогодні вранці впало дерево. Про це інформує Рівне Медіа. Дерево розчахнулося на дві частини. Одна з них встояла, проте інша впала на тротуар. Частково зачепила одну зі смуг на дорозі. Фото Рівне Медіа Читайте нас в Телеграмі: https://t.me/Rivne0362ua Підписуйтеся на нашу сторінку у фейсбуці: https://www.facebook.com
Політика
Про це сьогодні повідомила заступник керівника Офісу Глави держави Юлія Ковалів. Президент України Володимир Зеленський подає на розгляд Верховної Ради законопроект «Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік» щодо збільшення розміру мінімальної заробітної плати до п’яти тисяч гривень з 1 вересня поточного року.  «Це важливий законопроект, який сьогодні вноситься Президентом до парламенту», – сказала вона під час брифінгу у Києві та додала, що «це...
Політика
За рік рейтинг президентської партії "Слуга народу" знизився з 65-40% до 26%, але при цьому партія все ще обганяє опонентів.  Такі результати опитування соціологічної групи "Рейтинг" провів 5 серпня, пише "Українська правда". "Якби парламентські вибори проводились наступної неділі, у рейтингу партій лідирувала б партія "Слуга народу", яку готову підтримати майже 26% серед тих, хто готовий голосувати і визначився з вибором, за партію "Опозиційна платформа –...