• Головна
  • Виставка «Єжи Ґедройць і його справа. Доробок бібліотеки «Культури» вперше в Рівному
17:28, 22 листопада 2016 р.

Виставка «Єжи Ґедройць і його справа. Доробок бібліотеки «Культури» вперше в Рівному

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека спільно з Культурно-просвітницьким центром ім. Т. О. Сосновського, за сприяння Посольства Республіки Польща у Києві та Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку запрошують на відкриття виставки «Єжи Ґедройць і його справа. Доробок бібліотеки «Культури». 

Виставка складається з важливої частини спадщини Єжи Ґєдройця та Інституту Літератури і присвячена 60-ій річниці створення серії видань бібліотеки «Культури», однієї з найважливіших польських книжкових колекцій після ІІ світової війни. Перші томи цього циклу побачили світ на початку 1953 року, це були, зокрема: «Транс-Атлантик» Вітольда Ґомбровича, «1984» Джорджа Орвелла та «Поневолений розум» Чеслава Мілоша. 

  

Бібліотекою «Культури» було видано твори письменників з-поза «залізної завіси», себто: польських, російських, югославських, українських, а також західних письменників. Серія мала широкий тематичний спектр і складалась з історичних, соціологічних, політологічних і художніх творів, які фактично і надали їй високого престижу. Завдяки серії відбулося своєрідне відродження таких літературних жанрів як есе, чи щоденник. 

  

Бібліотека «Культури» стала простором, у якому не діяли цензорські заборони, а межі визначалися лише високим рівнем твору. Автори серії створили добірне товариство видатних письменників та інтелектуалів, серед яких: Раймон Арон, Анджей Бобковський, Джеймс Бергейм, Альберт Камю, Юзеф Чапський, Марія Данілевич-Зелинська, Вітольд Ґомбрович, Зиґмунт Гаупт, Ґустав Герлінґ-Грудзінський, Марек Гласко, Артур Кестлер, Юзеф Мацкевич, Чеслав Мілош, Борис Пастернак, Єжи Стемповський, Андрій Синявський, Олександр Солженіцин, Станіслав Вінценз, Казімєж Вежинський, Юзеф Віттлін. 

  

Виставка складається з 26 стендів, на яких розміщено матеріал за тематично-хронологічним порядком. Назви окремих стендів перегукуються із заголовками книжок, виданих у рамках серії Бібліотека «Культури», які символізують головні періоди видавничої діяльності Єжи Ґєдройця та Інституту Літератури. На планшетах розміщено найважливіші цитати легендарного Редактора, завдяки чому він неначе сам розповідає нам про свою діяльність, свої політичні міркування та видані Інститутом Літератури книги у період 1946-2000 рр. 

  

Завдяки такому «прийому», виставка презентує також історію Інституту Літератури у переломних моментах його діяльності, якими були напр. 1954, 1956, чи 1968 роки. На стендах розміщено інформацію про створення Інституту Літератури, його засновників, співробітників, авторів та діяльність цієї установи. Кожен стенд є окремою розповіддю про мінливу видавничу стратегію Єжи Ґєдройця, її причини та наслідки, як у випадку судових процесів російських чи польських письменників, звинувачених у зв’язках з «Культурою». 

  

З одного боку, на виставці представлено доробок та книжки польських авторів з Польщі та еміграційних кіл, видані Інститутом. З іншого, виставка представляє західну літературу, а також письменництво з-поза «залізної завіси» тобто комуністичного блоку. Під час роботи над підготовкою виставки, її автори використали політичний контекст, який супроводжував видані книжки, а також їхнє значення в зазначеному історичному моменті.   

 

Виставка детально обґрунтовує твердження, що завдяки редакторському інстинкту Єжи Ґєдройця, томи Бібліотеки «Культури», з характерною іонійською колоною на обкладинці, назавжди вписано до канону польської літератури. Завдяки «органічній роботі» легендарного Редактора, Інститут Літератури став осередком мислення про Польщу та Центрально-Східну Європу, який впливав на громадську думку у Польщі, в еміграційних колах, у комуністичному таборі, а також на Заході. 

  

Ілюстрації на стендах походять, здебільшого, з Архіву Інституту Літератури та у багатьох випадках, вперше презентуються широкому загалу. Завдяки сучасним інтерактивним методам, а саме матричним кодам розміщеним на таблицях виставки, її відвідувач може зв’язатися зайти на сторінку порталу www.kulturaparyska.com та отримати більше інформації щодо представлених тем. 

  

Вперше за історію Інституту Літератури, виставку було підготовано чотирма мовами, а саме: польською, англійською, французькою та українською мовами. Кожна з версій може бути представлена у різних куточках світу одночасно. 

 

Автором та куратором виставки є д-р Малґожата Птасінська, а графічне оформлення до виставки створив Марек Залейський. Виставку створено на замовлення Фонду Паризької Культури у Варшаві. 

  

Проект виставки та каталог «Єжи Ґєдройць та його справа. Доробок бібліотеки «Культури» створено завдяки фінансовій підтримці Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща. 

 

Відкриття виставки відбудеться 1 грудня о 16 год, у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці (вул. Короленка, 6 «Лебединка»). 

 

Вхід вільний 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Рівне #бібліотека #виставка #ЄжиҐедройць
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...