12:03, 20 червня 2016 р.
Суниця – лісова чарівниця
Суниця – харчова, вітамінозна, лікарська, косметична рослина. Плоди вживають у їжу свіжими, сушеними, їх також використовують для приготування джемів, сиропів, соків тощо.
Ця ароматна та корисна ягода відома ще з доісторичних часів. Археологічні дані переконливо свідчать, що суниця була в меню первісної людини. Про неї згадують Вергілій та Овідій. Перші записи про цілющі лікарські властивості ягід зроблені римлянином Апулеєм ще у 124 році н. е.
У російському старовинному травнику було написано: «Вода з ягід суничних серце зміцнює, і силу дає, і камінь усередині нищить». Давні мудреці запевняли: у домі, де їдять суницю, лікар не потрібен – суниця приносить здоров’я.
Суниці смакують дорослим, дітям, птахам і навіть ведмедям. Їх плоди смачні й духмяні. Крім того, вони наділені лікарськими властивостями. Зривати їх треба обережно, щоб не пошкодити чудової рослини.
Подібні до застиглих рубінових краплин плоди суниці можна знайти в лісах, на галявинах, серед чагарників, на узліссях, степових схилах та в горах.
Ця рослина поширена на Поліссі, в лісостепу, Карпатах. Її промислова заготівля можлива у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Черкаській, Чернігівській, на півночі Хмельницької й Сумської, у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській областях.
Свіжі ягоди мають неповторний аромат, прекрасно діють на організм людини, причому у сиропах, повидлах та в інших продуктах переробки суниці зберігаються всі поживні речовини та аромат, властивий свіжим плодам.
Вражає багатий хімічний склад суниці, причому це стосується всіх частин рослини: коренів, листя, квітів та плодів.
Плоди суниці містять цукор (до 10% ), лимонну, яблучну й саліцилову кислоти (до 1,6% ), фолієву кислоту (0,25-0,5 мг у 100 г), дубильні й фарбувальні речовини, пектин. Крім того, вони відзначаються високим вмістом заліза, мікроелементів, біологічно активних речовин, ефірних олій. У плодах містяться вітамін С (до 60 мг % ), каротин (0,08 мг % ), вітамін В1 (0,03 мг %), вітамін B2 (0,1 мг %), вітамін К (0,1 мг % ), вітаміни РР, Е, а також такі мікроелементи, як залізо, кобальт, марганець, селен, кальцій і фосфор.
Суниця посідає перше місце серед вітчизняних плодів та ягід за вмістом корисних речовин, необхідних організму для побудови скелета і зубів.
Особливо славляться суниці вмістом фолієвої кислоти, маючи перевагу над іншими плодами та ягодами за цим показником, а також кількістю вітаміну Е (у порічках, вишнях, черешнях, мандаринах його значно менше).
Суниці вважаються найбагатшими серед інших плодів та ягід за вмістом кальцію. А заліза в них так багато, що вони здійснюють помітну кровотворну та кровоочисну дію.
Ці ягоди містять багато вітаміну С. Влітку він потрібен для підтримки тонусу капілярів – завдяки цьому вони не пропускають зайву рідину в тканини. Цей ефект вітаміну Сдоповнюється сечогінною дією, яку надають суниці завдяки високому вмісту калію. А гіпертонікам і тим, у кого є набряки, ця ягідка тим паче буде лікувальною – тиск нормалізується, набряки зменшуються. Вітамін С одночасно стимулює залози-наднирники: вони викидають гормони адреналіну і кортизолу, які підвищують працездатність. Тому суницю не варто вживати на ніч, краще – у першій половині дня.
Окрім вітаміну С, суниця містить багато вітамінів групи В. Вони виконують роль прискорювачів обмінних реакцій усередині клітин, тобто дозволяють витягувати енергію з продуктів перетравлення і спрямовувати її на забезпечення будь-якого виду роботи. Ці вітаміни додають енергійності та сприяють схудненню.
Суницю добре вживати як дієтичний засіб при захворюваннях нирок і печінки, при порушеннях жовчоутворювальної функції, катарах дихальних шляхів, проносах, підвищеному тиску крові та її великій в’язкості, при подагрі, а також як глистогінний засіб.
Ця рослина дуже корисна, якщо у вас є проблеми з серцем – гіпертонія,атеросклероз. Свіжі ягоди і сік з них – прекрасний засіб при виразці шлунку, гастритах, хворобах печінки і ясен. Суниця регулює обмін речовин, сприяє виведенню з організму холестерину і токсинів, допомагає жінкам, які планують найближчим часом завести дітей.
Антимікробні властивості ягід суниці часом використовують, накладаючи розтерті ягоди на порізи, дрібні ранки, ушкоджені екземою ділянки шкіри. Зовнішньо ягоди суниці дуже активно використовуються у косметології для покращення живлення шкіри.
Тому не втрачайте дарма нагоду влітку поласувати цією корисною ягодою.
Будьте завжди здорові!
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
12:08, Вчора
15:49, 5 травня 2023 р.
live comments feed...