• Головна
  • На Рівненщині криминалісти працюють з відбитками пальців
10:04, 12 квітня 2016 р.

На Рівненщині криминалісти працюють з відбитками пальців

Відбиток пальця знайдений на місці скоєння злочину - один з важливіших доказів в процесі розслідування. Його дуже просто залишити, складно виявити і легко стерти.

Експерти сектору дактилоскопічних видів досліджень та обліків Рівненського НДЕКЦ займаються виявленням та дослідженням відбитків пальців. Все необхідне для виявлення слідів на місці події зберігається в дактилоскопічних наборах, які експерти возять із собою в пересувній криміналістичній лабораторії.

1 (1)

1 (1)

Знаряддя праці експерта на місці події – кісточка та баночка з порошком двох видів: магнітним і немагнітним. Залізо не можна обробляти магнітним порошком, так як кісточка просто прилипне до об’єкта і нічого не вийде. З іншими поверхнями – пачками цигарок, дзеркалами, посудом - зручніше працювати саме магнітним порошком. Спочатку об’єкти обробляються однією кісточкою, щоб пофарбувати сліди, а потім – іншою, щоб їх почистити.
Тепер відбиток можна зняти за допомогою клейкої стрічки і взяти в роботу.

1.1

1.1

Спочатку криміналісти порівнювали відбитки пальців вручну, потім цей процес став автоматизований. Із збільшенням кількості відбитків пальців зростала і кількість злочинців, спійманих завдяки дактилоскопії.

2 (1)

2 (1)

— За відбитками пальців рук експерт може багато чого сказати про людину, — зазначає експерт сектору дактилоскопічних видів досліджень та обліків Рівненського НДЕКЦ МВС України Віктор Алексейчук. 

3 (2)

3 (2)

— За відбитками великих пальців можна встановити стать та зріст людини. Чоловічі пальці більші, жіночі — акуратніші. Якщо людина, наприклад, працює вантажником або будівельником у неї неминуче стираются пальці і утворюються шрами. Жінка, яка пере білизну пральними порошками, часто контактує з водою – це відразу видно за відбитками, бо через порошок у неї утворюються відповідні ранки на долонях. Якщо людина малює, пише або працює на комп’ютері, у неї звісно акуратні, чисті пальці.Злочинець не завжди залишає чіткий відбиток, але сліди зберігаються на будь-яких поверхнях: склі, папері, металі.Експерти, досліджуючи сліди пальців рук, багато працюють з криміналістичною лупою та світлом. Але у них є й інші прилади, які дозволяють збільшити відбитки в декілька десятків разів. Як кажуть експерти-дактилоскопісти: «Наш улюблений інструмент – це очі. В нашій професії головне добре бачити».

На Рівненщині  криминалісти працюють з відбитками пальців (фото) - фото 5

На Рівненщині криминалісти працюють з відбитками пальців (фото) - фото 5

Виявлені сліди вилучаються із об’єктів на місці події за допомогою спеціальної дактилоскопічної плівки та упаковуються. У подальшому слідчий призначає дактилоскопічну експертизу та направляє її до Рівненського НДЕКЦ. Так сліди попадають до експертів, які їх досліджують та опрацьовують. Кожний слід фотографується та описується. У підсумку
виходить карточка, яка зберігається на протязі встановленого терміну. Там вказані обставини справи її порядковий номер та інші дані. Складання цього паперового комплекту – обов’язкова умова роботи криміналіста.

На Рівненщині  криминалісти працюють з відбитками пальців (фото) - фото 6

На Рівненщині криминалісти працюють з відбитками пальців (фото) - фото 6

Після всіх вказаних процедур сліди скануються і розпочинається власне дослідження слідів на комп’ютері. Завантаживши відбиток, спеціаліст за допомогою спеціальної програми розставляє на ньому від 10 до 30 точок. Орієнтуючись на які, система «АДІС ДАКТО» шукає схожі зразки у всеукраїнській дактилоскопічній базі.У результаті формується рекомендований список відбитків, які співпали з вихідним візерунком за максимальною кількістю ознак. Саме їх експерти і порівнюють, тобто встановленням особи займається вже не машина, а людина. Таким чином комп’ютер надає експертам допомогу в пошуках, але не дає однозначної відповіді. Папілярні лінії незмінні та стійкі в кожної людини і завдяки технічному
прогресу дактилоскопія як наука рухається тільки в напрямі електронних пристроїв.
Як показує практика, навіть якщо особа, що залишила сліди пальців рук встановлена, це зовсім не означає, що зловмисник спійманий. Людина може бути як злочинцем, так і прибиральником, або наприклад власником квартири, де все відбулося. Встановити істину - завдання експерта-криміналіста.Коли експерт досягає своєї мети та може назвати злочинця – це остаточний результат. Навіть, якщо в суді людина заперечує вину, експерт може довести зворотне. Всі відбитки унікальні, тому повторів бути не може, а дактилоскопічний аналіз точний на сто відсотків.Експерт-дактилоскопіст несе відповідальність за долю того, хто перебуває на лаві підсудних. У роботі експерта нема проміжної відповіді: «Може
бути він, а може – не він». В експертів-дактилоскопістів відповіді чіткі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Рівненщина #дактилоскопія #криміналісти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...