Рівнянам показали як виглядає освіта поза стінами навчальних закладів

За три дні організатори встигли показати гостям напрацювання учасників програм «Студії живої історії» та «Майстерня громадської активності», які приїхали для цього до Рівного із Білорусі, Польщі та всієї України, презентувати книжку, фільм, провести подіумну дискусію, організувати більше десятка майстер-класів, та відкритий простір для обговорення подальшого розвитку міста.

Мешканці Рівного, завдяки фестивалю, довідалися про ідеї створення поштівок для популяризації місцевої архітектури, фотопроект, який спонукає до культурного обміну між представниками різних етнічних груп, про живу бібліотеку, що функціонує в Польщі та рівненську ініціативу «Echo-contact», що створює культурні мости між невеликими українськими містами, рівня обласних центрів і це все - навіть близько не повний перелік презентованих ініціатив!

Прикметно, що всі ці ідеї були втілені за рахунок мікрогрантів, сума яких, часом, не перевищувала 500 грн. Такі невеликі фінансові вливання, на думку організаторів, стимулюють активність молоді та дають їм можливість втілити свої маленькі мрії. Так вони навчаються працювати автономно, приймати рішення, розвивають критичне мислення і професійну відповідальність. Окрім власних проектів, юні учасники фестивалю (стати активістом програм можна у віці від 18 до 30 років) залучали містян до різноманітних майстер-класів: із фандрейзингу, танців, використання методики діалогу для пошуку порозуміння, розробки екскурсій та брендингу. Всіх цих корисних навиків вони набули, в процесі втілення своїх ідей, дехто з них встиг підвищити свій статус та стати ментором для інших грантоотримувачів, а дехто вже тренер «Майстерні» чи «Студій живої історії».

                                                                           

Громадські активісти Рівного та його мешканці висловилися про наповнення і організацію фестивалю:

o  активісти «ФРІ»:

https://soundcloud.com/festival_io/actyvisty-fri

o  сім’я рівнян: https://soundcloud.com/festival_io/simya-rivnianmp3

o  Ксю Худорчук, «Яскраво»:

https://soundcloud.com/festival_io/ksiu-hudorchuk-8112015

o  Євгеній Франків: https://soundcloud.com/festival_io/yevgenii-frankiv-7112015

 

В перший день фестивалю рівнянам показали фільм «Повернутися у Рівне» за участі Шеллі Веймер – рівнянки єврейського походження, якій вдалося врятуватися від фашистських розстрілів. Опісля 74 років вона повернулася до міста, де народилася, щоб представити документальний фільм, у якому розповіла свою історію, історію своєї родини. На думку Шеллі та ініціаторів зйомки фільму ця історія повинна застерегти суспільство від повторення подібних злочинів у майбутньому. В своїй промові Шеллі зробила акцент не на трагедії євреїв, а на людях, які в той період проявляли героїзм та неабияку мужність, рятуючи представників єврейської національності. Вона неоднократно висловила вдячність сім’ї Палащуків, яка переховувала її родину від фашистської влади протягом 28 місяців, попри загрозу смерті. У фільмі вона також говорить такі слова: «Я часто питаю себе як вони могли бути такими добрими і сміливими [мова йде про сім’ю Палащуків], щоб рятувати наші життя попри загрозу власної смерті та смерті своїх дітей. Я запитую чи вчинила б я так у подібній ситуації і, насправді, я не знаю відповіді на це питання». «Питання Голокосту це питання про те, як залишитися людиною у нелюдських умовах», - зауважив також Анатолій Подольський, директор Українського інституту вивчення історії Голоскосту після презентації фільму. Ми тільки починаємо наближатися до того періоду, у якому зможемо говорити про злочини Голокосту відверто, не узагальнюючи їх, не гіперболізуючи та не применшуючи, чесно і з позиції історій конкретних людей. Едвард Сирота, директор організації «Centropa», яка виступила ініціатором зйомки фільму, наголосив, що саме надання трагічним сторінкам історії обличчя та імен справжніх людей робить її актуальною, та такою, яка може призвести до правильних висновків. Саме це унеможливлює повторення трагедій у майбутньому.

Ще одним заходом, який також торкнувся історії винищення євреїв стала презентація книжки Каті Петровської «Мабуть Естер», що вийшла у видавництві «Книги XXI» в перекладі Юрка Прохаська. Ця книга розповідає ще одну приватну історію єврейської родини, цього разу з Києва – сім’ї самої авторки. Жанр книжки, що граничить із документалістикою дозволяє розказати про Голокост досить відверто, при цьому не вдаючись до патетичності, що притаманна художньому стилю.

Юрко зачитав кілька уривків із книжки. Петро Рихло, редактор проекту, який на презентації представляв видавництво «Книги ХХІ» розповів більше про Катю, її дослідження сімейної історії та повернення до Києва напередодні початку роботи над книгою. Назва книжки «Мабуть Естер» вказує на ім’я прабабусі авторки, яке її родина забула, проте батько Каті одного разу припустив, що, можливо, її звали Естер. Цей випадок гарно ілюструє якість нашої колективної довгострокової пам’яті – для соціуму загалом і конкретних людей, зокрема.

Ще двома яскравими заходами фестивалю стали подіумна дискусія про освіту, як потенціал для змін та відкритий простір для моделювання майбутнього Рівного. В дискусії взяли участь Альона Каравай, керівниця проекту «Діалог заради змін», Ярина Боренько, експертка з неформальної освіти в Україні, тренерка Ради Європи, Ольга Тихонова, керівниця освітньої програми міжнародного центру сучасного мистецтва PinchukArtCentre та Максим Гон, професор, викладач із Рівного, який здійснив значний вклад у дослідження єврейського питання в місті.

Під час фестивалю здійснювався інтернет-стрімін, переглянути відеозаписи презентації книжки «Мабуть Естер», подіумної дискусії та відкритого простору можна за посиланням: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZPcaMkMVnI91QnHzbEES0CFocpxu4Fp5.

Часопис_фестивалюЧасопис_фестивалю_сподобався_найменшимУчасники_фестивалюРебе_на_пам_ятному_заході_в_СосонкахПредставниця_єврейської_общини_Рівного_на_пам_ятному_заході_в_СосонкахПоказ_фільму_Повернутися_в_Рівне_Кінопалац_Україна1Підготовка_до_презентації_проектівПам_ятний_захід_у_СосонкахЕдвард_СиротаЕдвард_Сирота_директор_організації_СentropaАнатолій_Подольський_на_пам_ятному_заході_у_СосонкахАнатолій_Подольський_директор_Українського_інституту_вивчення_ГолокостуАктивісти_програми_Студії_живої_історії

 

 

Довідково.

Міжнародний фестиваль іншої освіти реалізується в рамках проекту “Діалог заради змін”.

Проект «Діалог заради змін» розроблений для подолання соціального розколу шляхом зміцнення громадянського суспільства та діалогу в Україні на місцевих та міжнародних рівнях. Основне завдання програми – допомогти розвинути потенціал та зміцнити культуру співпраці в галузі сталого суспільства задля професіоналізації структур в довгостроковій перспективі. «Діалог заради змін» прагне заповнити нестачу представників місцевих громад у загальнонаціональній мережі з різних регіонів України та Європи, що могли б стати партнерами в розробці політики і голосом громадянського суспільства.

 Організатором заходу є некомерційна організація «Інша Освіта», створена українськими тренерами неформальної освіти, діяльність якої направлена на розвиток інновацій, нових стратегій та методології неформальної освіти в різних регіонах України. Ці методології пристосовані до різних факторів, таких як вік, мовні знання, уміння та навички. Основні цілі організації – залучення до громадської активності, менеджмент якості освіти, створення умов для процесу демократизації в Україні, а також передача європейського досвіду на основі міжнародного партнерства.

 Фестиваль здійснюється в партнерстві зі Міжнародною спілкою МitOst e.V. (Берлін, Німеччина) та Єврейським історичним інститутом Centropa (Відень, Австрія) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, Фонда Роберта Боша та Міжнародного альянсу пам’яті жертв Голокосту.

 

Записи трансляції:

https://youtu.be/oVxK6GjqIAA

https://youtu.be/mv0VvRWcixI

https://youtu.be/R2nSiiEEXVM

 

освіта інша освіта навчальні заклади громадська дяльність
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Пригоди
Смертельне зіткнення сталося вчора, 19 вересня, близько 19:10 на вулиці Партизанській в селі Миляч. Поліцейські попередньо встановили, що 20-річна жителька села Біле, керуючи мотоциклом «Kinlon», з невідомих поки причин виїхала на смугу зустрічного руху, де відбулося зіткнення із автомобілем «Opel Monterey» на іноземній реєстрації під керуванням 59-річного жителя села Жадень. Попри вжиті реанімаційні заходи мотоциклістка від отриманих травм померла у карет...
Кримінал
Учора, 19 вересня, до приміщення приватного підприємства у Млинові вдерлися невідомі особи та підпалили його. Про це повідомив до поліції власник приміщення. Як зазначають у відділі комунікації поліції у Рівненській області, інцидент стався по вулиці Покровській у непрацюючому м’ясопереробному цеху. Уночі до приміщення підприємства 27-річного жителя Луцька вдерлися невідомі особи, зламавши замок. Там вони підпалили фасувальний агрегат, термокамеру та вакуу...
Суспільство
Днями у селі Карпилівка Клесівської ОТГ відкрилася новостворена місцева пожежна команда. Вона обслуговуватиме три населені пункти Сарненського району з населенням до 10 тисяч осіб. Як повідомляє ГУ ДСНС України в Рівненській області, місцева пожежна команда налічує 15 вогнеборців та один пожежний автомобіль. Рятувальники вже здійснили один бойовий виїзд на ліквідацію пожежі у приватному господарстві. Фото ГУ ДСНС України в Рівненській області Читайте нас...
Пригоди
Учора, 19 вересня, в с. Сатіїв Дубенського району сталася пожежа у господарчій будівлі. Вогонь міг перекинутися на житловий будинок, розташований поруч. Як повідомляє ГУ ДСНС України в Рівненській області, рятувальники змогли оперативно ліквідувати пожежу у господарчій будівлі та врятувати таким чином житловий будинок. Наразі причина пожежі встановлюється. Розмір збитків також підраховують.    Фото ГУ ДСНС України в Рівненській обалсті Читайте нас в Телегр...
Пригоди
Учора, 19 вересня, в с. Дроздинь Рокитнівського району сталася пожежа: спалахнув приватний житловий будинок. Як повідомляє ГУ ДСНС України в Рівненській області, на мить прибуття рятувальників ДПРЧ-10 та місцевої пожежної команди с. Старе Село горів дах будівлі. У результаті пожежі знищені меблі, речі домашнього вжитку, покрівля дерев’яного житлового будинку. Наразі фахівці встановлюють причини та матеріальні збитки від пожежі. Фото ГУ ДСНС України в Рі...
Здоров'я
Станом на ранок 20 вересня на Рівненщині зареєстровано 33 нові випадки захворювання на COVID-19.Про це повідомляє голова Рівненської ОДА Віталій Коваль. Це мешканці з: м.Рівне – 5; м.Вараш – 11; Дубровицького району – 7 (м.Дубровиця – 3, с.Орв’яниця – 3, с.Кураш); Березнівського району – 5 (с.Малинськ – 2, с.Бистричі, с.Маринин, с.Городище); Корецького району – 5 (м.Корець – 2, с.Крилів – 2, с.Сторожів). Вік хворих віком від 22 до 64 років. Таким чином...
Суспільство
Ще 18 вересня до поліції зателефонувала бабуся, яка повідомила про зникнення своєї 19-річної внучки, мешканки села Горбаків, тож у поліції оголосили розшук дівчини. Сьогодні ж, у приміщенні одного із торгових центрів у Рівному, місцева мешканка випадково натрапила на фото у соцмережі, де побачила схожу дівчину на фото та повідомила про це до поліції. Як виявилося, це таж сама молода дівчина, яку розшукують рідні, - йдеться у повідомленні пресслужби ГУНП в...
Суспільство
За попередню добу на Рівненщині виявлено 98 інфікувань COVID-19. Станом на ранок 19 вересня на Рівненщині зареєстровано ще 19 нових випадків захворювання. Це мешканці з: м.Рівне – 9; Березнівського району – 5 (с.Малинськ – 2, с.Бистричі, с.Маринин, с.Городище); Корецького району – 5 (м.Корець – 2, с.Крилів – 2, с.Сторожів). Вік хворих від 19 до 63 років. Таким чином, в Рівненській області наразі маємо 11 034 випадки захворювання на коронавірусну хворобу. В...
Кримінал
Нагадаємо, що нині у рамках протидії незаконному обігу зброї, правоохоронці проводять перевірки. Тож днями, у трьох жителів Рокитнівського району поліцейські виявили обрізи гладкоствольної рушниці та патрони різного калібру. Як повідомляють у пресслужбі поліції області, у 44-річного чоловіка у селі Рокитне, вилучили обріз  одноствольної мисливської рушниці. Роитнівчанин ховав хх на кухні під тумбочкою. У 36-річного мешканця цього ж села, оперативники вилуч...