режисер: Сергій Брижань

художник Михайло Нікалаєв

Прем’єра відбулася 7 січня 2001 року

Тривалість вистави 1 год. 10 хв. без антракту

У виставі використана музика Богдана-Юрія Янівського, Івана Пустового, композиторів італійського Відродження, а також традиційні поліські співи.

Постановка вистави здійснена за традиційними народними текстами з оригінальними обрядовими піснеспівами.

Видовище має дві частини: біблійну, яка розповідає про народження Ісуса Христа, і світську, де український козак Мамай перемагає Змія.

Першою частиною є так би мовити, класична історія на релігійну тематику, яка є майже незмінною. А саме народження Ісуса Христа та події, що пов'язані з цим. Паламар сповіщає світ про народження Христа. Подія швидко набирає розголосу.

Цар Ірод-Юдейський, дізнавшись від волхвів про народження сина Божого, вирішує його знищити, наказавши, таким чином, вбивати усіх новонароджених немовлят.

Воїни безжалісно виконують наказ і, врешті, приводять до Ірода Рахіль з дитиною, котра є останнім новонародженим. Незважаючи на прохання матері, Ірод наказує знищити й останнє немовля. Одна дитина залишається живою і, звісно, це Ісус Христос, оскільки Ангел небесний встиг сповістити матір Марію та батька Йосипа про наказ Ірода і порадив їм вирушати негайно до Єгипту. За великий гріх кровожерливого Ірода забирає смерть.

Друга частина включає в себе історію з життя простого українського люду, зокрема героїчні пригоди славнозвісного козака Мамая як визволителя.

Козак Мамай приходить женихатися до Хвеськи і ніби все гаразд, як раптом з'являється Змій, що уособлює в собі переродженого Ірода (зло у новій формі).

Після того, як Змій кусає козака Мамая, з'являється смерть, але Мамай проганяє її геть. Далі відбувається двобій героїзму і добра зі злом. Мамай впевнено перемагає Змія, і все у світі стає на свої місця. Добро перемагає зло.

У виставі зайняті актори:Франческа Барабаш, Оксана Родіонова, Олександр Шило, Станіслав Лозовський