• Головна
  • Як «Наш Край» договір франчайзингу реєстрував
Цікаво
17:19, 2 грудня 2013 р.

Як «Наш Край» договір франчайзингу реєстрував

Цікаво

У наш час випадки укладення договорів франчайзингу (за Цивільним кодексом - договорів комерційної концесії) стають дедалі частішими. Для ведення бізнесу під обраною торговельною маркою, наприклад "Наминайко", "Форнетті", "Міні Паніні", "Наш Край" -потрібно заключити договір франчайзингу.

Згідно із договором франчайзингу, власник прав інтелектуальної власності передає підприємцю право на використання у своїй господарській діяльності цілого комплексу прав, включаючи право на використання торговельної марки. Слід зазначити, що Цивільним кодексом України передбачено, що договір франчайзингу (комерційної концесії) підлягає державній реєстрації. Обов’язок реєстрації на сьогодні покладено на Державних реєстраторів, які здійснюють, власне, і саму реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Хоча на практиці обов’язоком державного реєстратора є проведення таких реєстрацій, і це передбачено нормами Цивільного кодексу України, однак законодавства, яке визначало б порядок ведення окремого реєстру договорів франчайзингу, досі немає. Тому на практиці державні реєстратори зазвичай відмовляють у реєстрації таких договорів.

Глухий кут: реєструвати закон зобов’язує, проте порядку не передбачено. Незареєстрований франчайзинговий договір теоретично можна визнати недійсним, й повернути усі платежі згідно із судовим рішенням. Знаючи українські суди, таке може справді стати реальністю, страшною реальністю для власника-франчайзера.  

Проте, вихід все ж таки є. Власники торгової марки «Наш Край», добре відомої рівнянам, довели це. Підприємство оскаржило рішення про відмову у реєстрації договору франчайзингу до господарського суду. Суд постановив рішення та зобов’язав орган – державного реєстратора здійснити реєстрацію франчайзингового договору.

Варто також вказати, що й апеляційна інстанція Рівненської області розглядала спір щодо договору франчайзингу. Так, Рівненський апеляційний господарський суд нещодавно, а саме: у жовтні 2012, розглядав спір, предметом якого став саме вже ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ договір франчайзингу. Вказаний правочин було зареєстровано державним реєстратором Луцької райдержадміністрації у книзі реєстру договорів комерційної концесії, про що свідчила помітка на самому договорі.

Отож, шановні рівняни, як показує судова практика, зареєструвати договір комерційної концесії можливо, як вимагає того закон. А експорт інтелектуальної власності, за таким договором, стає реальністю. Адже відомо, що репродукувати значно дешевше, аніж створювати нове. У цьому і реальна вигода інтелектуальної власності. А франчайзинг – чи не одна із найдинамічніших прикладів застосування цього права. До речі, багато рівнян вже створили власні або скористалися наявними моделями ведення бізнесу, й вже мали змогу переконатися у дієвості та результативності ринкової влади, яку надає готовий франчайзинговий бізнес. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...